A Fővárosi Közgyűlés 2010. október 27-i ülése

Letette esküjét Hanzély Ákos, az LMP új képviselője. Hanzély Ákos azt követően kapott képviselői mandátumot, hogy Jávor Benedek - aki pártja főpolgármester-jelöltje volt - lemondott tisztségéről. Ugyancsak letették esküjüket a bizottságok nem képviselő tagjai.
 
Átalakult Budapest közszolgáltatási rendszere
 
A Fővárosi Közgyűlés szerdán Budapest teljes városüzemeltetési struktúráját átalakította - jelentette ki Tarlós István a döntést követő sajtótájékoztatóján. A főpolgármester elmondta: a testület létrehozta a Budapesti Városüzemeltetési Központ Zrt.-t, a Budapesti Közlekedési Központ Zrt.-t, megalakították a két új intézmény igazgató tanácsát és felügyelő bizottságát. Az igazgató tanácsokat kinyitották az ellenzék felé, a felügyelő bizottságokban pedig ellenzéki dominancia jött létre - tette hozzá.
 
A közgyűlés ezen kívül lecserélte a közszolgáltató vállalatok vezetőit. "Közismert, hogy a közszolgáltató cégeknél mi történt az elmúlt években. Akik fájlalják a vezetői változásokat, azok a korábban történteket pártolják" - jelentette ki Tarlós István. "Éveken át tendenciózusan ugyanazok a bűncselekmények, vagy azzal határos tevékenységek zajlottak; ha egy cégnél ilyen folyamatok vannak, azért a cégvezetésnek felelősséget kell vállalnia" - indokolta a főpolgármester a személyi változásokat.
 
Az egyetlen kivétel a BKV, ott ugyanis a visszaélések még az előző vezetés, és nem Kocsis István vezérigazgatósága idején történtek. Ugyancsak nem történtek személyi változások a három közös tulajdonú vállalatnál, a Fővárosi Gázművek Zrt., a Fővárosi Vízművek Zrt. és a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. vezetői helyükön maradtak. Tarlós István ugyanakkor jelezte: e három cég privatizációs szerződését a közeljövőben felül fogják vizsgálni.
 
A jövőben a Fővárosi Biztonsági Iroda Nonprofit Kft.-t Pető György, a Budapesti Közlekedési Központ Zrt.-t Vitézy Dávid, a Parking Kft.-t Devecz Miklós, a Budapesti Városüzemeltetési Központ Zrt.-t László György, az Enviroduna Kft.-t Wertán Zsolt Zoltán, az FKF Zrt.-t Tölgyesi Balázs, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.-t Szőke László, A Főkert Nonprofit Zrt.-t Szabó József, a FŐKÉTÜSZ Kft.-t Lángfy Pál, a Budapesti Temetkezési Intézet Zrt.-t pedig Horváth József vezetheti
 
A FŐTÁV Zrt. élére Fekete Csabát, a Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft. vezetői pozíciójába Wohner Zsoltot, a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. élére Nagyunyomi-Sényi Gábor Antalt, a Fővárosi Taxiállomásokat Üzemeltető Szolgáltató Nonprofit Kft. vezetőjének pedig Komáromi Endre nevezték ki.  
 
Újságírói kérdésre Tarlós István kifejtette: arra, hogy a jövőben ne történhessenek a korábbihoz hasonló visszaélések, a garanciát a megrendelői, a végrehajtói és az ellenőrzési funkciók egyértelmű szétválasztása jelenti. Ugyancsak a sajtó érdeklődésére a főpolgármester közölte: a Fellegi Tamás nemzetgazdasági miniszterrel folytatott tárgyaláson négy alternatíva vetődött fel a BKV átalakításával kapcsolatban. Mint mondta: a városvezetés azt szeretné, ha az állam tulajdonosként szállna be a BKK Zrt.-be.
 
A főpolgármester álláspontja szerint a BKV-t át kell alakítani, buszágazatot le kell választani a BKV-ról, amely a jövőben a kötött pályás közlekedést vinné tovább. Hangsúlyozta: a buszközlekedés egy részének kiszervezése nem jelent privatizációt
 
Új közlekedési központ alakul Budapesten
A közgyűlés egyhangú szavazással megalapította a Budapesti Közlekedési Központ Zrt.-t. A társaság alaptőkéje 50 millió forint lesz, A BKK ügyvezető szerveként 5 fős Igazgatóságot hoznak létre, amelynek megbízatása határozatlan időre szól. Az új intézmény vezetője várhatóan Vitézy Dávid lesz. Ugyancsak döntött a közgyűlés a főváros közlekedési intézmény-rendszerének átalakításáról. Az átalakítás célja a rendszer hatékonyságának javítása, a fejlesztés szervezettebbé alakítása, a színvonal javítása.
Új vezető a közterület-felügyelet élén
A Fővárosi Közgyűlés zárt ülésen döntött arról, hogy visszavonja a Fővárosi Közterület-felügyelet vezetőjének, Szabó Mihály Józsefnek a megbízatását. Az igazgatói feladatokkal 2010. október 28-i hatállyal Pető Györgyöt bízta meg a testület.
 
Létrehozták a BVK Zrt.-t
A Fővárosi Közgyűlés megalapította a Budapesti Városüzemeltetési Központ Zrt.-t, amely a jövőben a főváros közszolgáltató vállalatait felügyelő ernyőszervezetként működik majd. Az új intézményt a főpolgármester által jegyzett előterjesztés szerint az új városüzemeltetési modellnek megfelelően hozta létre a testület. A BVK feladata a főváros működési zavarainak kiküszöbölése, az üzemszerű működés szervezése és irányítása, a közszolgáltatásokat végző vállalatok tulajdonosi irányítása és ellenőrzése lesz. Az egyes közüzemi vállalatok önállóságának megőrzése mellett a BVK feladata lesz továbbá, hogy optimálissá tegye a tagvállalatok működését, érvényesítse a csoport nagyságából adódó piaci előnyöket, illetve javítsa a tagvállalatok működésének hatékonyságát.
 
Az új ernyőszervezet alá tartozik a jövőben az FKF Zrt., a FŐTÁV Zrt., a Budapest Gyógyfürdői Zrt., a Budapesti Temetkezési Intézet Zrt., a FŐKERT Zrt, a FŐKÉTÜSZ Kft. és a Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft. A BVK a jövőben ellátja a tulajdonosi képviseletet a vegyes tulajdonú, illetve a vállalatcsoporthoz nem tartozó, de az önkormányzat 100 százalékos tulajdonában álló cégeinél. Ilyenek a FŐGÁZ Zrt., a Fővárosi Vízművek Zrt., a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt., a Budapest Dísz- és Közvilágítási Kft., a BKSZT Budapesti Szennyvíztisztítási Kft., a Nagybani Piac Zrt. és az Enviroduna Kft.
 
Horváth Csaba, az MSZP frakcióvezetője azt kérte a városvezetéstől, hogy az újonnan létrehozott központ havonta vagy kéthavonta számoljon be a tevékenységéről. Tarlós István az ellenzék javaslatát elfogadta, ugyanakkor jelezte: álláspontja szerint elegendő lesz ennél ritkább, például félévenkénti beszámoló is.
 
A főpolgármester dönt a közművezetők kinevezéséről
A Fővárosi Közgyűlés módosította az önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatát. A testület ezzel a főpolgármesterre ruházta át a főváros egyszemélyi tulajdonában álló gazdasági társaságok vezetőinek kinevezési jogát. Ezt a feladatot eddig a közgyűlés látta el.
A közszolgáltató vállalatok új vezetői
Fővárosi Biztonsági Iroda Nonprofit Kft.: Pető György
 
Budapesti Közlekedési Központ Zrt.: Vitézy Dávid
 
Parking Kft.: Devecz Miklós
 
Budapesti Városüzemeltetési Központ Zrt.: László György
 
Enviroduna Kft.: Wertán Zsolt Zoltán
 
FKF Zrt.: Tölgyesi Balázs
 
Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.: Szőke László
 
Főkert Nonprofit Zrt.: Szabó József
 
FŐKÉTÜSZ Kft.: Lángfy Pál
 
Budapesti Temetkezési Intézet Zrt.: Horváth József
 
FŐTÁV Zrt.: Fekete Csaba
 
Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft. : Wohner Zsolt
 
Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt.: Nagyunyomi-Sényi Gábor Antal
 
Fővárosi Taxiállomásokat Üzemeltető Szolgáltató Nonprofit Kft.: Komáromi Endre
 
BTH Budapesti Turisztika Kht.: Molnár József
 
A BKV Zrt., a Fővárosi Gázművek Zrt., a Fővárosi Vízművek Zrt. és a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. vezetői helyükön maradtak.
 
budapest.hu

Közgyűlési hírek

A veszélyhelyzet óta először ülésezett a Fővárosi Közgyűlés, ahol Karácsony Gergely főpolgármester expozéjában köszöntötte a képviselőket, foglalta össze az elmúlt hónapok eseményeit és jelölte ki a Budapest újraindításához szükséges lépéseket.
Főpolgármester-helyettesé választották Gy. Németh Erzsébetet, Tüttő Katát, Dorosz Dávidot, Kiss Ambrust és Kerpel-Fronius Gábort.
A fővárosi közgyűlés alakuló ülése is új esélyt teremt. Esélyt arra, hogy a következő fél évtizedben Budapest legyen zöld. Hogy Budapest legyen szabad. Budapest legyen otthonos. Budapest legyen olyan okos város, amelynek van szíve
Tarlós István közleményben tudatja, hogy a listavezetésből származó fővárosi képviselői mandátumát nem kívánja átvenni.
Megválasztotta a Fővárosi Választási Bizottság tagjait és póttagjait szerdai rendkívüli ülésén a Fővárosi Közgyűlés.
Egyebek mellett döntöttek arról is, hogy a tervek szerint novemberben kezdődhetnek meg a Lánchíd, a Széchenyi István tér alatti villamos-közúti aluljáró, valamint a budai váralagút felújítási munkálatai.
Mintegy tíz százalékkal csökkent a fővárosi regisztrált bűncselekmények száma 2018-ban az előző év adataihoz képest. Erről számolt be a Fővárosi Közgyűlésnek Terdik Tamás, Budapest rendőrkapitánya. A Közgyűlés egyebek mellett döntött arról, hogy a Bálnát eladják az államnak, illetve díszpolgári címeket ítélt oda.
Elfogadták Budapest idei költségvetését, döntöttek arról, hogy Budapesti Kábítószerügyi Egyeztető Fórumot hoznak létre a főpolgármester vezetésével. Jichák Rabin park lesz Zuglóban, Széll Kálmán-szobrot állítanak a róla elnevezett téren.
Döntöttek arról, hogy Nemesdy Ervin lesz a Budapesti Közlekedési Központ új vezérigazgatója, aki az év végéig kidolgozza a szervezet reorganizációjára vonatkozó javaslatot. A közgyűlés határozott a fővárost és a kerületi önkormányzatokat együttesen megillető források idei megosztásáról is.
Döntöttek arról, hogy újrastrukturálják az elektronikus jegyrendszer projektet, amelynek határidejét 2020 végéig hosszabbították meg. Tarlós István főpolgármester jelezte: gazdasági helyettesével együtt feljelentést tett az ügyben. A Főváros jövőre 647,7 millió Ft többletfedezetet biztosít egy egyszeri intenzív patkánymentesítésre.
A gyorshajtások miatt állandó közlekedésbiztonsági kamerákat szerelnek fel a Szentendrei úton és a Váci úton. A Fővárosi Közfejlesztések Tanácsának létrehozása miatt módosították a fővárosi szmsz-t. 2019-től bővül a helyi iparűzési adó alól mentesülő vállalkozások köre.
Egyhangúlag támogatták, hogy Terdik Tamás legyen az új budapesti rendőrfőkapitány. Testvérvárosi megállapodást kötött Betlehemmel Budapest. Hétmilliárd forint kormányzati pluszforrás jut a Lánchíd és a Váralagút felújítására, amelynek nettó kivitelezési ideje 18 hónap lehet.
A közgyűlés a csillaghegyi öblözet árvízvédelmi fejlesztésének részeként a pünkösdfürdői védmű megvalósítására további 1 milliárd forintot biztosít többletfedezetként – erről 20 igen, három nem szavazattal, négy tartózkodás mellett döntöttek.
A testület támogatta, hogy a Csillaghegyi-öblözet árvízvédelmével kapcsolatban a Dunával párhuzamos védmű a kerítések nyomvonalában húzódjon, ezt a változatot terveztetik tovább. Eredménytelennek nyilvánították a városnéző buszok üzemeltetésére vonatkozó koncessziós eljárást.
Döntöttek a Széna tér és a Vörösmarty tér felújításáról. Újbudán és Zuglóban a kerületek kérésére újabb fizetőparkolási övezeteket alakítanak ki. Budapest együttműködési megállapodást kötött Sanghajjal és Taskenttel.
Döntöttek az M3-as metróvonal öt állomásának speciális akadálymentesítéséről. Júliustól drágul a taxizás, az alapdíj 700 Ft-ra nő, a kilométerdíj 20 forinttal, a percenkénti várakozási díj pedig 5 forinttal emelkedik. A Lánchíd felújítása szeptemberben kezdődhet. Döntöttek Budapest nyolc új díszpolgáráról.
Elfogadták Budapest idei költségvetését, amely a bevételeket 245,4 milliárd, a kiadásokat 376,8 milliárd forintban határozta meg. Egyhangúlag fogadták el a képviselők a BRFK tavalyi évről szóló beszámolóját, döntöttek arról, hogy a Főváros felszámolási eljárás keretében szerezné meg a Rác fürdő és hotel tulajdonjogát.
Módosítottak a közbeszerzési rendszer működésén, elfogadták az idei forrásmegosztást. A főpolgármester tárgyalhat a kormánnyal a Bálna eladásáról. Bővült a fizetőparkolás a III. kerületben, valamint jóváhagyták az idei átlagos 12%-os bérfejlesztést a BKV-nál. Zárt ülésen öt új Csengery-díjasról is határoztak.
Négymilliárd forintból fejlesztik a csillaghegyi öblözet árvízvédelmének keretében az Aranyhegyi-patak menti és a pünkösdfürdői védvonalat. A lengyel-magyar barátságot kifejező emlékpark épül Budafokon, elnevezést kap 11 eddig névtelen közterület, valamint zajrendeletet fogadtak el a Margitszigetre.
Döntöttek arról, hogy Budapest együttműködési megállapodást köt Buenos Airesszel, valamint módosították a szmogriadórendeletet, tovább korlátozva a riadó idején használható gépjárművek körét a fővárosban.