Újjáéled Budapest legnagyobb parkja
A Népliget Budapest legnagyobb területű, de gazdag múltjához képest kissé elhagyatott állapotú parkja. Célunk, hogy a Népliget történeti kert jellegét tiszteletben tartó, izgalmas, a klímaváltozás kihívásaira választ adó tervekkel elindítsuk a Népliget következő, felívelő korszakát. Az elmúlt években elvégeztük a park megújításának szakmai előkészítését, ami alapján a fejlesztés lépésről-lépésre, hosszabb távon tud megvalósulni.
A fejlesztés céljai
Így fejlesztjük a Népligetet
A Népliget megújítása a Radó Dezső-terv egyik legjelentősebb projektje.
Első lépésben a lakossággal, az állami szereplőkkel és a kerületi önkormányzattal együttműködésben elkészítettük a Népliget stratégiai tervét, ami jövőképet ad a park ütemezett megújításához. Ezután tájépítészeti ötletpályázatot bonyolítottunk le. A díjazott pályamunkák alapján készül a park fejlesztésének intézkedési terve, ami összegyűjti és ütemezi a Népliget fokozatos jobbításának lépéseit.
Elindítjuk a zöldfelületek megújítását, a park megközelíthetőségének javítását, a rekreációs funkciók bővítését és a parkot szétszabdaló autóutak forgalomcsillapítását. Elbontjuk a bezárt pavilonokat, és rendezzük a terület tulajdonviszonyait. A szomszédos fejlesztéseknek köszönhetően a Népliget környezete is átalakul, így a park szervesen integrálódni tud a város életébe.
A Népliget története dióhéjban
A Népliget története több mint 120 éves. Az egykori homokbánya és szeméttelep helyén az 1860-as évek végétől kezdődtek a parkosítási munkálatok. A park fejlesztésének – közvetett módon – az 1896-os millenniumi ünnepség adott lendületet. A Városligetet ekkor parkból kiállítási területté alakították, ezért a Népliget fejlesztésével igyekezték kárpótolni a zöldre vágyó budapestieket.
A park a két világháború között élte a fénykorát. Legnépszerűbb része a Mutatványosok tere volt, aminek környékén vurstli és vigalmi negyed alakult ki. A Népligetben egészen az 1970-es évekig rangos autóversenyeket is rendeztek. 1977 és 2017 itt működött a Planetárium. A Centenáriumi Park Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 100 éves évfordulójára készült, azonban mára csak néhány pusztuló emlékmű és üres medence őrzi az emlékét.
A Népliget 2005 óta védett, történeti kertként nyilvántartott közpark.
Ha többet szeretnél megtudni a Népliget történetéről, nézd meg a park Kerttörténeti Tudományos Dokumentációját!