Elfogadta Budapest idei költségvetését a Fővárosi Közgyűlés

Mintegy egy tucat napirendi pontot tárgyalt meg február 24-i ülésén a Fővárosi Közgyűlés, köztük Budapest idei költségvetését. Délelőtt, csaknem négyórás vita után a közgyűlés jóváhagyta a büdzsé fő számait, ezt a Fidesz-frakció és Hanzély Ákos LMP-s képviselő támogatta, a Jobbik-frakció és két LMP-s tartózkodott, az MSZP-sek nemmel voksoltak. A délutáni, részletes vitát követően a közgyűlés 19 igen szavazattal (Fidesz), 6 tartózkodással (LMP és Jobbik), 9 ellenszavazattal (MSZP) jóváhagyta az idei költségvetést, amelynek kiadási és bevételi főösszege 503 milliárd forint, utóbbiból 55 milliárd forint a hiány. A közgyűlés döntött arról is, hogy négy fővárosi kórház vezetésére pályázatot ír ki, illetve arról, hogy Budapest év végével kilép a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségéből.

Egyhangúlag fogadta el a közgyűlés a napirendet. Tarlós István főpolgármester visszavonta azt az előterjesztését, hogy Újpesten, a Baross utcában ingatlant biztosítsanak hajléktalanszálló kialakítása céljából, mert további egyeztetéseket tart szükségesnek a városrésszel. Ezzel kapcsolatban a főpolgármester azt mondta, a hajléktalanellátás kérdését humánusan kell kezelni, nem pedig "egysíkú egyetemlegességgel". Hozzátette, nem hiszi, hogy mérlegelés nélkül kellene hagyni, ki honnan származott ide, milyen okból lett hajléktalan, aki pedig közülök munkaképes, ne tehesse meg, hogy nem hajlandó dolgozni, és csak szociális segélyekre tart igényt. Tarlós István szerint nem méltányos megközelítés, hogy egyes hajléktalanellátó szervezetek folyamatosan támadják a városvezetést, amely mindent megpróbál, hogy ezt a problémát kezelje.

Fél tíz körül kezdődött a főváros idei költségvetési tervezetének tárgyalása. Az 503 milliárd forint főösszegű büdzsé 55 milliárd forintos hiánnyal számol, a város adósságállománya meghaladja a 170 milliárd forintot.

Tarlós István szerint egy olyan alaphelyzetből kell kiindulni, amellyel mindenki tisztában van. Mint mondta, körültekintő és szigorú költségvetést kell összeállítani. "Nem azért nem teljesítjük bárki kívánságát, mert azt nem szeretnénk, de a főváros pénzügyi körülményeit nem hagyhatjuk figyelmen kívül, komoly önmérsékletre van szükség" - fogalmazott.

Az ellenzék bírálta a költségvetés tervezetét

Az ellenzéki frakciók bírálták a költségvetési tervezetet. Horváth Csaba, az MSZP frakcióvezetője azt kifogásolta, hogy a városvezetés megszorítások árán akar tartalékolni, a költségvetés ezért rossz a budapestieknek, abban nincs egyetlen egy olyan fontos terület sem, amely kiemelkedne a többi közül. Hanzély Ákos, az LMP vezérszónoka üdvözölte, hogy a január végén elfogadott költségvetési koncepcióhoz képest 10 milliárd forinttal több jut a működési kiadásokra, a frakció továbbra is nehezményezi az oktatást és a kultúrát érintő elvonásokat. Losonczy Pál, a Jobbik képviselője szerint jóval nagyobb lesz a költségvetés hiánya a tervezettnél, szerinte a kiadások minden ötödik forintjának nincs fedezete. Németh Zoltán, a Fidesz frakcióvezetője a költségvetés tervezetét támogathatónak tartja, a kormánypárti politikus bírálta a szocialistákat, mondván, amit ők bírálnak, az valójában az általuk hagyott örökség.

Atkári: ez a büdzsé még nem az új városvezetésé

Atkári János pénzügyi főtanácsadó a közgyűlés ülésén azt mondta, az 56 milliárd forintos hiányt az új városvezetés az elődöktől kapta örökségként, ami "a súlyos politikai felelőtlenség eminens bizonyítéka". Az elődök túltervezték a helyi iparűzési adóbevételeket, az illetékbevételeket és az ingatlaneladásból származó bevételeket. Hozzátette, a január végén elfogadott költségvetési koncepció még 162 milliárdos hiánnyal számolt, ez azóta 25 milliárd forinttal emelkedett (ez az összesen 187 milliárdos összeg az egész ciklusra vetített hiányt jelenti). A BKV banki adósságállományával együtt pedig már csaknem 300 milliárd forint a közvetlen fővárosi adósságállomány. Atkári hangsúlyozta, hogy ez a költségvetés nem teljesen a jelenlegi városvezetés költségvetése. A pénzügyi főtanácsadó szerint van remény arra, hogy még ebben a ciklusban megteremtik a város pénzügyi egyensúlyát.

Több jut városüzemeltetési feladatokra

György István városüzemeltetési főpolgármester-helyettes azt emelte ki, hogy a költségvetési koncepcióban foglaltakhoz képest 1 milliárd feletti a városüzemeltetési feladatokra elkülönített tartalék. Ebből lesz forrás arra, hogy száz fős állandó takarító személyzetet állítsanak munkába, az ő számukat a ciklus végére 600-ra növelnék. A főváros városüzemeltetési biztosokat is alkalmazni fog, akik a jó gazda gondosságával vigyázzák a rájuk bízott közterületet, az általuk jelzett  hibák, észrevételek egy diszpécserközpontba fognak befutni, a remények szerint a jelzett problémákat 2 héten belül orvosolják.
 
A főpolgármester-helyettes szerint a BKV támogatására hamarosan megérkezik az államtól várt 19 milliárd forint, a főváros által kidolgozott további javaslatok elfogadása esetén összesen 20-25 milliárdot kaphat a közlekedési vállalat.

Tarlós az MSZP-nek: "abból főztünk, amit itt hagytak, üres a kassza"

A költségvetési főszámokról folytatott vita végén a főpolgármester zárszavában hosszassan bírálta a szocialistákat. Tarlós István szerint a vitában csak az LMP és a Jobbik viselkedett konstruktívan, az MSZP "kétségbeesett magyarázkodása, erőltetett nevetgélése árulkodó". "Abból főztünk, amit Önök itt hagytak, üres a kassza, csak kétes szerződések és perek vannak. Önök csak saját magukat kritizálhatják, nem minket" - fogalmazott a főpolgármester.
 
Csaknem négyórás vita után a Fővárosi Közgyűlés elfogadta Budapest idei költségvetésének fő számait, ezt a Fidesz és Hanzély Ákos LMP-s képviselő támogatta (19 igen szavazat), a Jobbik és két LMP-s tartózkodott (5 tartózkodás), az MSZP nemmel voksolt (9 ellenszavazat). A főszámok részletes vitája délután folytatódott, délután fél 6 körül a közgyűlés megszavazta a költségvetés tervezetét, 18 (fideszes) igen szavazattal, 6 tartózkodással (LMP és Jobbik), 9 nem szavazat (MSZP) ellenében. Budapest 2011-es költségvetésének kiadási és bevételi főösszege mintegy 503 milliárd forint, utóbbiból 55 milliárd forint a hiány. Tarlós István előterjesztőként több ellenzéki javaslatot is befogadott; így az LMP indítványára a január végén elfogadott költségvetési koncepcióhoz képest 41 millió forinttal kapnak többet a kisebbségi önkormányzatok, 70 millió forintot kap a fővárosi artmozi-hálózat, városrendezési és építészeti célokra pedig további csaknem 65 millió forint jut a költségvetésben.

Budapest kilép a TÖOSZ-ból

Budapest Főváros Önkormányzata felmondja a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségében viselt tagságát az év végével - döntött a közgyűlés a Fidesz és a Jobbik támogató szavazatával, az MSZP és az LMP nem voksai ellenében. A főpolgármester ezzel kapcsolatban azt mondta, hasznosnak tartja, ha az önkormányzatok érdekképviseleteket hoznak létre, és megfontolandónak véli, hogy a főváros a kerületekkel együtt hasonlót alapítson. "A TÖOSZT gyakorlatilag Budapest tartotta el, miközben az érdekérvényesítés hatékonysága finoman szólva is szerény volt " - jelezte, miért nem látja értelmét a tagság fenntartásának

Pályázat négy fővárosi kórház vezetésére

Négy kórház, a Jahn Ferenc Dél-pesti, a Szent Imre és az Uzsoki utcai, valamint a Központi Stomatológiai Intézet vezetésére pályázatot ír ki a főváros - döntött a közgyűlés 21 igen szavazattal, 12 tartózkodással. A napirendi pont vitája elején Tarlós István főpolgármester azt mondta, nem igaz, hogy a történtek mögött Pesti Imrével (az egészségügyi ágazat korábbi főpolgármester-helyettesével, a főváros kormányhivatalának jelenlegi vezetőjével) való konfliktusa áll.
 
Szentes Tamás főpolgármester-helyettes azt mondta a vitában, hogy egyeztetést követően "specifikálták" a pályázatokat. Kifejtette: az intézmények ismerete, illetve stratégiai elképzelések miatt módosították a feltételeket, amelyeket nem személyekre, hanem kórházakra szabtak.
 
Az előterjesztés indoklása szerint azért kell a pályázatot kiírni, mert az Országgyűlés megváltoztatta a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvényt, így egyes intézmények vezetőinek, magasabb beosztású vezetőinek kinevezési szabályai is megváltoztak.

Új aljegyzőket neveztek ki

Zárt ülésen két aljegyzőt, dr. Kelemen Barnabást és dr. Uzsák Katalin Ágnest nevezett ki a Fővárosi Közgyűlés.

Közgyűlési hírek

Egyhangúlag döntöttek a Budapest, Buda és Pest végződésű doménnevek regisztrálásának szabályairól. 21 igen szavazattal 12 új utcanévről is határoztak. Új elismeréseket alapítottak, a Budapest-márkát és Budapest Borát. Létrehozzák a Város boltját.
Jóváhagyták a 2014-es költségvetési koncepciót. Döntöttek arról, hogy a IX. kerületben a Gyáli út egy szakasza viselheti Albert Flórián nevét. 15 új díszpolgárt is választottak.
​Elfogadta a taxisrendeltetet a Fővárosi Közgyűlés 19 igen, 2 nem szavazattal, 10 tartózkodás ellenében. Bevezetik a fix tarifát, a taxis alapszíne egységesen sárga lesz, a kocsik legfeljebb 10 évesek lehetnek.
Jóváhagyták a főváros és a kormány közötti, Budapest 21 elnevezésű szerződést. Öt műszaki főiskolával együttműködési megállapodást köt a főváros. Áprilisban hoznak végleges döntést a taxisrendeletről.
Elfogadta a Fővárosi Közgyűlés Budapest idei költségvetését, amelynek bevételi és kiadási főösszege 331 milliárd Ft. Hat utca neve változik, Puskás Öcsi tiszteletére szoborcsoport épül Óbudán. Megállapodást kötöttek az idei Sziget Fesztiválról is.
Mintegy hetven előterjesztést tárgyalt meg a Fővárosi Közgyűlés. Elfogadták az LMP tájékoztatását arról, hogy megszűnt a párt fővárosi frakciója. Döntöttek a római-parti árvízvédelmi mű továbbtervezéséről is.
A főpolgármester visszavonja a Frankel Leó út átnevezéséről szóló javaslatot a Fővárosi Közgyűlés pénteki ülésén - tájékoztatta Szűcs Somlyó Mária, a Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatója csütörtökön az MTI-t.
Az LMP úgy tekint erre a lépésre, hogy ezzel megszűnt az LMP fővárosi frakciója
​18 igen, 8 nem szavazattal, 5 tartózkodás mellett elfogadta a Fővárosi Közgyűlés rendkívüli ülésen a forrásmegosztási rendeletet. Eszerint a kerületeket összesen 92,6 milliárd forint, a fővárosi önkormányzatot pedig 96,4 milliárd forint illeti meg.
​A 4-es metró független ellenőrző mérnöki feladatairól és a nemzetiségi többcélú köznevelési intézmények fenntartásáról szavaztak a képviselők a Fővárosi Közgyűlés pénteki rendkívüli ülésén.
Elfogadták a jövő évi költségvetési koncepciót. A főváros hatáskörébe kerülnek az utcaelnevezések. Döntöttek a városatyák a temetkezési, kéményseprési és szippantási díjakról. 280 millió forint önrészt biztosítottak a járműbeszerzési tenderhez.
Jövő szeptemberben szűnik meg a Vidámpark a Városligetben, és több lépésben adja át területét az állatkertnek. 120 milliós támogatást kapnak a fővárosi szociális intézmények. Döntöttek a római-parti ideiglenes árvízvédelmi mű megépítéséről is.
Nem tárgyaltak a Vidámpark bezárásától. Jövőre 350 Ft lesz a vonaljegy, 10500 Ft a teljes árú havibérlet. Az árak differenciáltan emelkednek, több környéki bérlet és jegy ára nem változik. Jóváhagyták a Siemensszel kötött megállapodást.
Azért nem tudtam megszavazni a módosított előterjesztést, mert jelen pillanatban nem látom biztosítottnak a város és a BKV jövő évi finanszírozását – mondta a Fővárosi Közgyűlés hétfői ülése után tartott tájékoztatóján Tarlós István főpolgármester.
Visszavonták a Vidámpark bezárásáról szóló javaslatot, szintén nem tárgyaltak a Budapest név használatát szabályozó rendeletről. Öt új díszpolgára van Budapestnek. 14 közterület kap új elnevezést. Szarvas Ferenc lett a BVK vezérigazgatója.
Fontosabb döntések: ötmilliós támogatást kap a BRFK a falfirkák elleni küzdelemre, távozik Bán Tamás, a BVK vezérigazgatója, ismét emelt szinten működik a közvilágítás. Hitel vehet fel az önkormányzat a jövő évi gazdálkodásához.
Letette a képviselői esküt, egyúttal lemondott főpolgármester-helyettesi posztjáról Hutiray Gyula, utódja Szeneczey Balázs lett. Birtokba veheti a főváros a CET-et, rendbe hozzák a margitszigeti szökőkutat és rózsakertet, hajójáratokat indít a BKV.
Testvérvárosi megállapodást köt Budapest és Peking, Sanghajjal hároméves megállapodást köt a magyar főváros. Büntetik a tiltott, közösségellenes magatartásokat, jóváhagyták a vízművek részvényeseivel kötött megállapodást.