Szmoghelyzet: a tájékoztatási fokozat fenntartása mellett teljesült a riasztási fokozat első napi feltétele

​​​​​Az Országos Meteorológiai Szolgálat az utóbbi napokban kis valószínűséggel, de előre jelezte, hogy ha Budapest felett a felhőzet felszakadozása bekövetkezne, akkor rövid idő alatt jelentősen visszaromolhat a levegő minősége.

A napossá vált és hideg időjárás tegnap is alapvetően a romlás fő tényezője volt, a vasárnapi gépjárműforgalom kicsi, illetve helyi hatása mellett még a nem földgáztüzelésű fűtőberendezések kéményei járultak hozzá – a főváros fölött lezáródó és gyorsan összeszűkülő légrétegben – a szálló por szintjének növekedéséhez.

A jelentős romlás nyolc mérőpont környezetében a tájékoztatási küszöbérték (75 µg/m3), ezeknek felénél – Pesthidegkút, Csepel-Királyerdő, Széna tér és a kőbányai Gergely utca térségében – a riasztási küszöbérték (100 µg/m3) túllépését eredményezte, ezzel ismét teljesült a riasztási fokozat első napi feltétele.

A vonatkozó jogszabályok szerint szálló por esetében a riasztási fokozat akkor áll fenn Budapesten, ha a szálló por (PM10) koncentrációja a riasztási küszöbértéket (100 µg/m3) három mérőponton, két egymást követő nap, 24 órás átlagában meghaladja, és a meteorológiai előrejelzések szerint a következő napon javulás nem várható.

A riasztási fokozatban a légszennyezettségi szint rövid idejű hatása veszélyt jelent a teljes lakosságra, a tájékoztatási és riasztási szint közötti rövid idejű hatás veszélyt jelent az emberi egészségre a lakosság valamely különösen érzékeny csoportjainál, különösen a gyermekeknél, időskorúaknál, betegeknél.

A ma működő további két vizsgálati pont környezetében az egészségügyi határérték (50 µg/m3) és a tájékoztatási szint közötti állapot alakult ki.

A fentiekre tekintettel – a további romlás megelőzése és az alkalmazkodás elősegítése érdekében – továbbra is indokolt a szmogriadó tájékoztatási fokozatának fenntartása.

A szálló por (PM10) légszennyezettségi állapotot folyamatosan mérő műszerek ellenőrzött fővárosi adatai alapján, az elmúlt négy nap 24 órára számított átlagos koncentrációi a mintavételi pontokon az alábbiak:

Dátum

XVIII. ker. Gilice
tér

II. ker.
Széna
tér

VIII. ker.
Teleki
tér

II. ker.
Pesthidegkút

XV. ker. Kőrakás
park

XI. ker.
Kosztolányi
tér

 

µg/m3

2017.01.26.

44

66

48

61

53

60

2017.01.27.

51

93

62

77

70

79

2017.01.28.

41

78

45

69

46

62

2017.01.29.

67

106

77

101

88

95

Dátum

XIII. ker.
Honvéd-telep

V. ker.
Erzsébet
tér

X. ker.
Gergely
utca

XXII. ker.
Budatétény

XXI. ker.
Csepel, Szent István út

IV. ker.
Káposztás-megyer

 

µg/m3

2017.01.26.

n.a.

53

57

35

75

n.a.

2017.01.27.

n.a.

68

75

51

93

n.a.

2017.01.28.

n.a.

52

55

38

77

n.a.

2017.01.29.

n.a.

84

104

72

135

n.a.

Megjegyzés: n.a.: nincs adat
 

Az Országos Meteorológiai Szolgálat legújabb előrejelzése szerint a vasárnap este, hétfőre virradó éjszaka feldúsult PM10 koncentráció hétfő napközben várhatóan csökkenni fog, de hétfő este főként a felhőzeti viszonyok függvényében ismét romlás várható. Napi átlagban a vasárnapihoz képest javulás valószínű a levegő minőségében.

Kedden a nap második felében csapadék érkezik, nagyobb részt hó formában. Ez javulást ígér, bár komolyabb szél, légcsere nem társul a ciklonhoz. Szerdán a légmozgás gyenge marad, a borult, csapadékos időjárás hatására elmarad az erősebb éjszakai lehűlés. Pénteken élénk délnyugat széllel melegebb levegő érkezik, ami kedvezően befolyásolja a levegőminőséget. Szombaton is folytatódhat a kedvező tendencia.

A fővárosi szmoghelyzet ismételt romlásának elkerülése, illetve a további javulás érdekében
Tarlós István főpolgármester felkéri a lakosságot és a légszennyezőket a következő önkéntesen betartandó, megelőző intézkedésekre:

  1. a fővárosi úti célok eléréséhez mérsékeljék, vagy lehetőség szerint szüneteltessék az egyéni gépjárműhasználatot, részesítsék előnyben a közösségi közlekedést;

  2. mellőzzék a gépjárművek indokolatlan – álló helyzetben történő – alapjárati üzemeltetését;

  3. mérsékeljék a szilárd- és olajtüzelésű berendezések – ha egy háztartásban létezik földgáztüzelési mód, akkor mellőzzék a szilárdtüzelésű kandallók, cserépkályhák – használatát;

  4. a szolgáltató, illetve termelő tevékenységet ellátó létesítmények üzemeltetői csökkentsék porkibocsátásukat.

    A szilárd- és olajtüzelésű berendezések használatára vonatkozó kéréshez kapcsolódóan felhívjuk arra is a figyelmet, hogy a vonatkozó jogszabály szerint:

    „hulladék nyílt téri, vagy a hulladékok égetésének feltételeit rögzítő jogszabályban foglaltaknak nem megfelelő berendezésben történő égetése, a háztartásban keletkező papírhulladék és veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen fahulladék háztartási berendezésben történő égetése kivételével tilos".

    Megjegyezzük, hogy a szilárd- és olajtüzelésű berendezések nem megfelelő tüzelőanyag használata eredményeképp – az utóbbi fűtési időszakokban rendszeresen ismétlődően, különösen a csepeli királyerdei térségben – olyan kiemelkedő szennyezettségi szint figyelhető meg, melynek rövid idejű hatása is veszélyt jelenthet az emberi egészségre, továbbá ami nem köthető a főváros jelenlegi meteorológiai helyzetéhez, a közlekedési, vagy ipari eredetű kibocsátásokhoz, illetve az országhatáron át terjedő szennyezési folyamatokhoz.

    A kisméretű szálló por légszennyezettségi szintjének növekedése, kialakulása jellemzően két – a helyi (közlekedési, ipari, szolgáltatói és lakossági stb.) kibocsátásoktól függő és az azoktól független – folyamat egyidejű eredménye.

    A rendkívüli légszennyezettségi helyzetek kialakulásában a helyi kibocsátásoktól függetlenül fontos szerepet játszanak a kedvezőtlen meteorológiai viszonyok, az őszi, téli időszakban gyakrabban előforduló gyenge vízszintes és függőleges irányú légköri átkeveredés, a viszonylag gyakori szélcsendes időszakok, illetve az 5 km/h alatti szélsebesség. A helyi meteorológiai – és domborzati (medence jelleg, kis szintkülönbségek) – tényezőkön túl szerepe lehet az országhatárokon átterjedő hatásoknak is.

    Az őszi-téli fővárosi szálló por szint egyharmada származhat a háztartási eredetű szilárd, leginkább fatüzelésből, míg egyhatoda a közlekedési kibocsátáshoz köthető. A fővárosi szálló por szennyezettségi szinthez a közlekedés és/vagy a szél által felkavart por is mintegy 10-20 %-ban járul hozzá, továbbá 5%-a a gépjárművek gumiabroncsainak kopásából származik. Ugyanakkor publikált számítások azt mutatják, hogy például külföldről Magyarországra 30 %-kal több aeroszol részecske érkezik, mint amennyit Magyarország területén összesen kibocsátanak, vagy amennyi itt keletkezik.

    Az egyik legkárosabb porforrás az aktív dohányzás, ami a passzív dohányosok egészségét is komolyan veszélyezteti.

    Lehetséges egészségkárosító hatások: izgatja a szem kötőhártyáját, a felső légutak nyálkahártyáját, köhögést és nehézlégzést válthat ki, majd a tüdőben felszívódva gyulladásos folyamatot indíthat el. Asztma és krónikus légcsőhurut miatt többen fordulnak orvoshoz, valamint nő a szív- és érrendszeri megbetegedések száma. A por belégzése a légzőszervi betegek állapotát súlyosbítja (különösen asztma, hörghurut esetében), csökkenti a tüdő ellenálló képességét a fertőzésekkel, toxikus anyagokkal szemben.

    Veszélyeztetett népességcsoportok: légúti és keringési betegségben szenvedők, csecsemők, gyermekek és időskorúak, aktív és passzív dohányosok.

    Javasolt elővigyázatossági intézkedés: elsősorban a veszélyeztetett népességcsoportokba tartozók kerüljék a jelentős gépjárműforgalom által érintett tereket, útszakaszokat.
    Az érintett útszakaszokat a Budapest részletes interaktív stratégiai zajtérkép térinformatikai rendszer nappali közúti konfliktustérképe narancssárga és piros színnel jelöli a következő elérhetőségen: https://geoportal.budapest.hu/Kornyezetvedelem/ZAJ/2007/Bp/

    A megnövekedett koncentráció esetében elsősorban a veszélyeztetett népességcsoportokba tartozók (gyermek, időskorú, beteg) kerüljék a szellőztetést, a szabadban való tartózkodást.

    A frissülő információk a Budapest Portálon (www.budapest.hu) és a Fővárosi Önkormányzat Twitter oldalán is elérhetőek: twitter.com/fph_sajto

http://www.met.hu/levegokornyezet/varosi_legszennyezettseg/meresi_adatok/tajekoztato/
http://www.met.hu/levegokornyezet/varosi_legszennyezettseg/elorejelzes/tajekoztato/
(a Fővárosi Önkormányzat támogatásával)
 

A szmogriadóval kapcsolatban további tájékoztatást a Főpolgármesteri Hivatal munkaideje alatt az Ügyfélszolgálati Iroda (tel: 327-12-08; e-mail: ugyfelszolgalat@budapest.hu), munkaidőn kívül a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság, Fővárosi Ügyeleti Információs Központ (e-mail: ugyelet@fori.hu tel.: 301-7500 fax: 302-5439) ad.

Szűcs Somlyó Mária

kommunikációs igazgató

Hírek

RSS megtekintés