Lezárult a fővárosi házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési projekt

Dr. Szeneczey Balázs városfejlesztésért felelős főpolgármester-helyettes beszédet mond „A fővárosi házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer kialakítása” projekt tájékoztatón

​Befejeződött a fővárosi házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer kialakítása című európai uniós társfinanszírozással megvalósuló projekt Budapesten.

Rekordidő, mindössze három év alatt valósult meg a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés Budapesten; a megvalósítást támogató projekt több mint 5 milliárd forintba került, amelyből mintegy 4,9 milliárd forint volt uniós forrás - mondta Szeneczey Balázs városfejlesztésért felelős főpolgármester-helyettes a projekt zárórendezvényén csütörtökön.

- A projektet 2011-ben nyújtották be az unióhoz, és a hulladékgyűjtési rendszer már 2014 végén gyakorlatilag működött Budapesten. A program megvalósítását 2013 tavaszán kezdte meg az Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF Nonprofit Zrt.) – emlékeztetett Szeneczey Balázs. A megvalósítás során több mint 200 ezer új gyűjtőpontot alakítottak ki, 403 ezer új szelektív edényt helyeztek el fővárosi háztartásoknál, és 60 CNG üzemű hulladékgyűjtő célgépet szereztek be. A hulladék begyűjtését több mint 200 dolgozó végzi – emelte ki.

A fővárosiak mindössze három év alatt fogadták el az új rendszert. Budapest környezettudatosság terén felveszi a versenyt az Európai Unió nagyvárosaival.

„Európa más nagyvárosaiban 10-15 év is kellett ahhoz, hogy a lakossággal elfogadtassák a szelektív hulladékgyűjtési rendszert. Budapesten három év kellett a szemléletváltáshoz, ez is mutatja, hogy a fővárosiakban megvan a hajlandóság a környezettudatos életmódra” – hangsúlyozta a városfejlesztésért felelős főpolgármester-helyettes. Hozzátette: - a projekt lezárultával Budapest teljes mértékben megfelel az európai uniós elvárásoknak.

„Az év elejére a fővárosban a szelektív hulladékgyűjtés terén a lefedettség elérte a 95 százalékot. Csak abban a háztartásban nincs szelektív gyűjtőedény, ahová nem tudtak bejutni az azt kihelyezők" - összegezte Szeneczey Balázs.

- 2013 óta összesen 11 millió kilogramm műanyag és fémhulladékot, valamint több mint 22 millió kilogramm papírhulladékot gyűjtöttek be a szelektív rendszer keretein belül – tájékoztatott Horváth Béla, az FKF vezérigazgatója.

- A beruházással kapcsolatban a Fővárosi Önkormányzat és az FKF Nonprofit Zrt. több fórumot is tartott, hogy a lakosságot is tájékoztassák a megvalósítás körülményeiről - hangsúlyozta. A projekt több elismerésben részesült, a tavalyi évben elnyerte a magyar Termék Díjat, az Ozone Zöld-díjat, valamint a CSR Hungary elismerést. A most lezárult projekt jó alapot képez a további pályázatok lebonyolításához – tette hozzá a vezérigazgató.

 

Magyarországon a kommunális hulladék 70 százalékát hulladéklerakókban helyezik el. A szelektív hulladékgyűjtéssel ez a mennyiség jelentősen csökkenthető. Az újrafeldolgozóba kerülve a hulladékból nyersanyagot, majd újból felhasználható terméket állítanak elő, jelentősen csökkentve a környezeti ártalmat.

Tudnivalók a szelektív hulladékgyűjtőben való elhelyezésről
A kék fedeles tartályba újság, füzet, könyv, hullámpapír, csomagolópapír, kartondoboz és kiöblített italos kartondoboz kerülhet.
A sárga fedeles tartályba a műanyagot és a fémhulladékot lehet gyűjteni (ásványvizes, üdítős-, tusfürdős, mosószeres flakon, tejfölös-, joghurtospohár, háztartási fémhulladék, italos- és konzervdoboz, apró fémtárgyak).
Ne dobja az élelmiszer-maradványokkal szennyezett, zsíros, olajos papírt, dobozokat, CD lemezeket, magnó- és videókazettákat!

A szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatban további információt a hazhozmeno.hu oldalon, illetve az FKF Nonprofit Zrt. kékszámán, a 06 40 353 353 számon lehet megtudni. A gyűjtőtartályok kihelyezésének üteme, valamint a gyűjtési napokra vonatkozó információ az FKF Nonprofit Zrt. honlapján, az fkf.hu oldalon található.

 

 

Hírek

RSS megtekintés