Tarlós István: jogerősen pert nyert a Bálna ügyében a főváros az MKB Bankkal szemben

A főváros a Kúria döntésével jogerősen pert nyert a Bálna ügyében; a bíróság kimondta, hogy nem jogos az MKB Bank követelése az önkormányzattal szemben. Az előző városvezetés által vállalt 31 milliárd forint helyett a beruházás így csak mintegy 5 milliárd forintjába fog kerülni a városnak – jelentette be hétfői sajtótájékoztatóján Tarlós István főpolgármester. (A Kúria döntése itt olvasható.)

Tarlós István úgy fogalmazott: a Bálna-ügyét érdemes egy évek óta tartó folyamatba illeszteni, „ami az utóbbi fél évben felerősödött”. Idézte és tételesen cáfolta a Népszabadság pénteki számában megjelent, a Bálnával is foglalkozó cikket. Az említett írásban egyebek között ez állt:  „Az előző főpolgármester távozásakor úgy vélte: az új városvezetésnek elég lesz befejeznie a már megkezdett 26 beruházást az újraválasztásához. Tarlós csak háromról tudott: a 4-es metróról, a szennyvíztisztítóról és a Margit hídról.” (A főpolgármester ezzel kapcsolatban megjegyezte: ma is csak erről a háromról tud). Az új városvezetés által indított 17 beruházásról a Népszabadság azt írta: „A dolog apró szépséghibája, hogy a sajátként felsorolt tételek legalább feléről még az előző városvezetés döntött, egy részükben a terveket, a hatástanulmányokat is megrendelték, előkészítették, illetve be is adták az uniós pályázatokat a finanszírozás biztosításához, sok esetben hozzá is kezdtek a megvalósításhoz.” A cikkben ezek között említették a Széll Kálmán tér átépítését vagy az 1-es villamos vonalának meghosszabbítását. Tarlós István ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: egy vonal terv nem volt kész, egy darab engedély nem volt meg, a szennyvízcsatorna-beruházásnál még a pályázat benyújtásáig sem jutott el az előző városvezetés.

A Bálna ügyéről a lap azt írta: „Sokba került a Vidám Park felszámolása, s még többe fog a Bálnára keresztelt CET. (Az építkezést eredetileg finanszírozó MKB nettó 7,5 milliárd forintra perli az önkormányzatot.)” A főpolgármester ezzel összefüggésben azt mondta: a cikk állításaival szemben még annak megjelenése napján kimondta a Kúria, hogy az MKB Bank mintegy 25 millió eurós követelését a Fővárosi Önkormányzattal szemben elutasítja, és egyben kötelezte a bankot a perköltség és az illeték megfizetésére. – Ezzel a legmagasabb bírói fórum is igazolta, hogy a fővárosnak a Bálna-beruházás kapcsán nem keletkezett adóssága. A főváros ez ügyben többé nem támadható, az ügyben új per nem indítható, a Kúria mostani döntése a beruházással kapcsolatos persorozat lezárását jelenti – hangsúlyozta a főpolgármester, megemlítve, hogy a beruházó Portó 4 pert indított a főváros ellen, és a kivitelezők is perelték az önkormányzatot. – A főváros a Portóval elszámolt, és a Bálna ügyében valamennyi pert megnyerte – emelte ki. Kitért arra is, hogy „az elődeink által vállalt 31 milliárd forinttal szemben a város megússza 10 milliárd forint alatti költségből a beruházást”.

Arra, hogy mennyire sajtószabadság van Magyarországon, a Népszabadság a bizonyság, amely leírhatja azt is, ami nem igaz, sőt e valótlanságokra reagálni sem lehet. Nem kell minket szeretni, de más orgánumok legalább betartják az újságírás alapszabályait, míg a Népszabadság még a helyesbítéseinket sem hajlandó lehozni – mondta a főpolgármester. Emlékeztetett arra is, hogy a Népszabadság az Alstom-ügyben a városvezetés által visszaszerzett előlegről azt írta, hogy az visszaszerezhetetlen lesz, a 4-es metró sötétüzemi próbáiról azt, hogy sosem kezdődik meg, holott 3 nappal azután elkezdődött, a római-parti védműről pedig azt, hogy nem lesz rá környezetvédelmi engedély, amit a hatóság még aznap kiadott. – Parádés bizonyító ereje van, ha a lap uszító jellegű, hazug írásait az élet még aznap cáfolja – jegyezte meg Tarlós István.