Súlyos hiányosságokat tárt fel az ÁSZ a főváros 2009-2010-es gazdálkodásában

Súlyos hiányosságokat tárt fel az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a Fővárosi Önkormányzat előző vezetése alatti működésében. A 2009-2010 első féléve közötti időszak vizsgálata során több megbízási szerződésre bukkantak, amelyeket a főváros kifizetett, de mögöttük vélhetően nem volt teljesítés. A számvevőszék emiatt feljelentés tett, és javasolja a fővárosnak, hogy 2006-ig visszamenőleg vizsgálja felül a megbízási szerződéseket.
 
A Fővárosi Önkormányzatnál 2009 és 2010 első féléve közötti költségvetési gazdálkodásának belső kontrollját, a korábbi számvevőszéki ellenőrzések megállapításainak, javaslatainak hasznosítását, illetve a javaslatok megvalósítása érdekében tett intézkedéseket vizsgálta az Állami Számvevőszék. Az eredményeket január 25-i sajtótájékoztatón ismertették a Főpolgármesteri Hivatalban (ez volt az első alkalom, hogy a fővárost érintő ÁSZ-vizsgálat megállapításait így hozzák nyilvánosságra).
 
A főbb megállapítások közül Sepsey Tamás, az ÁSZ főigazgató-helyettese kiemelte: a költségvetési kiadások teljesítése során a költségvetési gazdálkodásban kulcsszerepet betöltő belső kontrollok (szakmai teljesítésigazolás, utalvány ellenjegyzése) gyengén működtek. A szakmai teljesítésigazolásra kijelölt személyek ugyanis a szerződések alapján teljesített kifizetéseket megelőzően nem végezték el a jogszabályban előírt – a kifizetések jogosultságára, összegszerűségére, a szerződésben meghatározott feladatok teljesítésére vonatkozó – ellenőrzési feladataikat. Az utalványok ellenjegyzői hasonlóan nem győződtek meg a szakmai teljesítésigazolás megtörténtéről, a szakmai teljesítésigazolók főjegyző általi kijelöléséről.
 
Felelőseként öt szakmai teljesítést igazoló személyt jelöltek meg – közülük egy köztisztviselő jelenleg is a hivatalban dolgozik -, mert a megbízási szerződéseknél a szakmai teljesítést annak ellenére igazolták, hogy annak elvégzését bizonyító okmányok, dokumentumok nem álltak rendelkezésre vagy hitelt érdemlően nem támasztották alá, hogy a szerződésnek megfelelő volt a teljesítés. Példaként említette, hogy találtak 4-5 millió forintos szóbeli tanácsadásról szóló megbízásokat is, továbbá olyan tanulmányokat, amelyek korábban már máshol megjelentek.
 
A feltárt hiányosságok, szabálytalanságok miatt az Állami Számvevőszék még decemberben büntetőfeljelentést tett.
 
A vizsgálat megállapításai szerint közepes kockázatot jelentett, hogy a Főpolgármesteri Hivatali szervezeti és működési szabályzata nem tartalmazta a gazdasági szervezet megnevezését, felépítését, valamint a gazdasági vezető megjelölését.
 
A főigazgató-helyettes szerint a belső ellenőrzés működése is gyenge volt. Annak szervezeti keretei kialakítása és szabályozása a vonatkozó feladatok megfelelő, szabályszerű végrehajtásában közepes kockázatot jelentett, mert nem biztosították a belső ellenőrzést végzők funkcionális függetlenségét, a foglalkoztatott belső ellenőrök számát nem kapacitás-felmérés alapján állapították meg, valamint a stratégiai ellenőrzési tervet nem támasztották alá kockázatelemzéssel.
 
Hozzátette: nem hasznosították az egyes közműcégek díjjavaslatának megalapozottságára és működési hatékonyságának ösztönzésére vonatkozó célszerűségi javaslatok többségét, mintegy kétharmadát. Emellett további intézkedéseket vélnek szükségesnek az európai uniós pályázatfigyelés, pályázatkészítés és lebonyolítás szervezeti egységek közötti feladatok, kapcsolattartás és információáramlás összhangjának megteremtése érdekében is.
 
Az ÁSZ indítványozza a Fővárosi Közgyűlésnek a hiányosságok és mulasztások miatt, hogy vizsgáltassa felül a megbízási szerződések 2006-2010 közötti kifizetéseit, a szerződéskötés körülményeit, azok jogszerűségét, valamint azt, hogy az el­lenőrzési jogkörök gyakorlására kijelölt, illetve felhatalmazott személyek ellátták-e a jogszabá­lyokban előírt ellenőrzési feladataikat. Indokolt esetben kívánatosnak tartanak fegyelmi eljárást kezdeményezni a mulasztásokért felelős köztisztviselők ellen.
 
Javaslatokat fogalmaztak még meg egyebek mellett a belső kontrollok és a belső ellenőrzés megfelelő működtetésére, illetve az szmsz és egyéb belső szabályzatok kiegészítésére. Az ÁSZ egyébként levelet írt Tarlós István főpolgármesternek, amelyben kérik, hogy - a felelősök és a határidők megjelölésével - a városvezető 30 napon belül készítsen intézkedési tervet javaslataik hasznosítására.
 
Bagdy Gábor pénzügyekért felelős főpolgármester-helyettes kiemelte: egyes önkormányzatokkal ellentétben a főváros örömmel fogadta a szervezet jelentését, hiszen a dokumentum az előző városvezetés működését tárja fel. „Szomorúan kell megállapítanunk: annyi az örökség, hogy még mindig nem mondhatjuk azt, hogy mindent tudunk” – fogalmazott. Ezért is hálás az alapos tájékoztatástért, hiszen elsődleges céljuk az, hogy rábukkanjanak azokra az eljárásrendi problémákra, amelyek lehetővé tették, hogy a főváros számára kedvezőtlen döntések szülessenek.

Sajtótájékoztató: videó

Hírek

RSS megtekintés