Megnyílt a III. Tudományfesztivál

Pénteken tartotta ünnepélyes megnyitóját a Magyar Nemzeti Múzeumban a III. Tudományfesztivál, amely idén tematikusan a víz jegyében, az UNESCO által meghirdetett Vízügyi Együttműködés Nemzetközi Éve programsorozathoz kapcsolódik. A fesztivál fókuszában a fenntartható vízgazdálkodás, a vízkészletek szűkösségének veszélyei, víztakarékosság, a vízi közlekedés lehetőségei, vízzel kapcsolatos kutatások, innovációk állnak.
 
György István városüzemeltetési főpolgármester-helyettes köszöntőjében úgy fogalmazott: a vízügyi együttműködés éve arra hívja fel a figyelmet, hogy óvjuk, védjük, amit „kaptunk”, hisz a víz mint őselem minden élet alapja és forrása. Hozzátette: az élethez nélkülözhetetlen víz bár megújuló, de véges mennyiségben rendelkezésre álló kincs. Mint mondta: mindenkinek felelőssége van abban, hogy megőrizze ezt a kincset, térben és időben is.
 
A főpolgármester-helyettes utalt a Kárpát-medencei vízbázisok, és Magyarország gyógyvizekben való gazdagságára, hangsúlyozva azt, hogy a budapesti vízkészlet adottságokhoz képest vannak a Földnek olyan részei, ahol az otthonokban nem természetes az élethez nélkülözhetetlen tiszta víz.
 
A politikus idézte Benjamin Franklin 200 évvel ezelőtti szavait, miszerint: „Amikor a kút kiszárad, megismerjük a víz igazi értékét” – majd hozzátette: "ez a mondás napjainkra sajnos a vízre is igazzá vált. Mindaddig, amíg valamihez könnyen jutunk hozzá, amíg nem kell megküzdenünk érte, nem becsüljük, nincs ez másképp az ivóvízzel sem. Sok szempontból nem kezeljük kiemelt értékén a tiszta, egészséges ivóvizet” – emelte ki záró szavaiban György István.
 
Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár a részt vevő iskolásoknak idézte fel, hogy mi mindenhez van szükség a vízre. Kiemelte a csapvíz előnyeit a palackos vízzel szemben és szemléltette azt is, hogy a világ vízkészletének csaknem 97 százaléka ihatatlan sósvíz. Szakpolitikusként utalt a vízzel való spórolás, hatékony felhasználás fontosságára is.
 
Bácskai János, Ferencváros polgármestere szerint egy ilyen tudományfesztivál akkor jó, ha minél több kérdést felvet és meg is válaszol. Úgy fogalmazott: a program nagy lehetőség, hogy felkeltsék a múzeumba látogató iskolások érdeklődését a tudományok iránt.
 
A Tudományfesztivál célja a tudományos ismeretterjesztés, a magyar fejlesztések megismertetése az érdeklődőkkel, valamint a tudomány népszerűsítése egy minden korosztály számára vonzó, ingyenes rendezvény keretében.
A fesztivált 2013. április 18-tól április 20-ig a Magyar Nemzeti Múzeumban és a múzeum kertjében tartják.
 
A múzeum épületében bemutatkozik a Duna Múzeum és a zebegényi Hajózástörténeti Múzeum kiállítása, valamint a nevezetes gyógyfürdőkről készült tárlat. Az érdeklődők megismerkedhetnek a Titanic túlélőinek mentését végző Lengyel Árpád, a Carpathia hajóorvosának munkásságával, a TudásPresszóban pedig Fábri György, az ELTE rektorhelyettese beszélget vendégeivel. A kertben múzeumpedagógiai gyerekfoglalkozások, matróz-kadét képző, víztakarékos tudományos fejlesztések, valamint vízi járművek bemutatója várja az érdeklődőket.

Hírek

RSS megtekintés