Fennállása 135. évfordulóját ünnepelte a Csalogány

135 éves fennállását ünnepelte április 14-én a Csalogány Óvoda, Általános Iskola, Készségfejlesztő Speciális Szakiskola, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Diákotthon és Gyermekotthon. A komplexum egész napos rendezvénysorozattal elevenítette fel saját maga, valamint a magyar gyógypedagógia intézményes történetét.
 
„A gyógypedagógia lényege, hogy minden élet egyformán értékes, de korántsem egyforma; s mindenkinek jár a képességeit legjobban kibontakoztató támogatás” – fogalmazott Schmitt Pál köztársasági elnök levélben eljuttatott köszöntőjében. E mottó szerint tevékenykedtek a szakterület jeles hazai művelői, Frim Jakabtól Berkes Jánoson, Bárczi Gusztávon és Essősy Józsefen keresztül egészen Szigetvári Árpádig. Az áldozatos és igen színvonalas munkáról képet kaphattak az érdeklődők a történeti kiállítás segítségével is: számos fotó, rajz, használati tárgy és segédeszköz mutatta be, hogyan zajlottak a fogyatékos és sérült gyermekek mindennapjai, ünnepei, kirándulásai, sportversenyei.
 
Ünnepi köszöntőjében Burján Lászlóné igazgató emlékeztetett: a jelenlegi óbudai épületegyüttesbe 2008-ban költöztek be, immár 8000 négyzetméteren, az uniós elvárásoknak is megfelelő körülmények között zajlik a középsúlyos értelmi fogyatékos gyermekek nevelése és oktatása. A műemlékjelleggel felújított régi szárnyban folyik az általános iskolai és készségfejlesztő szakiskolai oktatás, a freskókkal díszített kápolna pedig rendszeresen helyt ad kisebb ünnepségeknek és koncerteknek. A tornaterem és az uszoda kiváló lehetőséget biztosít a habilitációs-rehabilitációs tevékenységnek, külön büszkeségük, hogy az ezek szomszédságában lévő modern lakóegységükben összesen 90 főnek nyújtanak diákotthoni elhelyezést. Jelen tanévben 200 gyermekkel foglalkoznak, 25 különböző tanulócsoportban.  
 
Beszédében Csomós Miklós oktatási és kulturális ügyekért felelős főpolgármester-helyettes kiemelte: hosszú időnek kellett eltelnie addig, amíg a gyógyító pedagógiától eljutottak a modern gyógypedagógiáig. Kezdetben ugyanis a csökkent képességű gyermekeket betegeknek tekintették, ezért az orvostudomány eszközeivel próbáltak meg rajtuk segíteni. Később a pszichológia és a pedagógia területén elért eredményeket ötvözték, elfogadva azt, hogy a társadalom akkor egészséges, ha a gyámolításra szorulók felé nem erőszakkal, hanem óvatos odafigyeléssel, törődéssel és türelemmel fordulnak. A politikus hangsúlyozta: szerencsére ma már olyan korban és társadalomban élünk, amelyekben minden élet érték, amely nem kategorizál, nem mondja meg, milyen az ember kötelezően elfogadandó értelmi, testi, biológiai állapota. „Hiszen minden ember társadalmat alkotó személy és közösséget alkotó lélek” – világított rá a városvezető. 
 
A nap további részében az ünnepi megemlékezések és beszédek mellett látványos színpadi produkciókon, táncokon, valamint vidám jeleneteken keresztül mutatták be az intézmény történetét.
 
A felnőtt érdeklődők bejárhatták az épületegyüttest, míg a vállalkozó szellemű gyermekek kézműves foglalkozásokon vehettek részt. Utóbbi azért sem idegen a komplexum profiljától, mivel az alapvető oktató-nevelő munkán túl számos kiegészítő tevékenységséget is kínál: a gyertyaöntéstől a tűzzománcozáson át egészen a szőnyegszövésig a tanulók számos népszerű foglalkozáson fejleszthetik ügyességüket - a sokak által ismert Csalogány Kórusról már nem is beszélve. Teszik mindezt azon cél érdekében, hogy képességeihez mérten minden gyermek minél alkalmasabbá váljék az önálló életvezetésre.

Hírek

RSS megtekintés