CET: döntött a főváros, pénzükhöz juthatnak a magyar kisvállalkozók

Zárt ülésen tárgyalta hétfőn a Fővárosi Közgyűlés a Közraktárakkal (CET) kapcsolatos előterjesztést. A döntés lényege, hogy a főváros elfogadta kivitelező WHB Konzorciummal kötött megállapodást, és diszkontáron megvásárolja tőle a beruházó Porto Investmenttel szembeni két követelését. Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes a közgyűlési döntést követően újságíróknak azt mondta, a főváros döntésének köszönhetően végre megkaphatják pénzüket az alvállalkozók, köztük sok magyar kisvállalkozó.
 
A főpolgármester-helyettes hangsúlyozta: a döntés révén a főváros jótállási és szavatossági igényei biztosítva lesznek, befejezethető lesz az épület és megszerezhető a használatbavételi engedély. A követelésekért kifizetett összeg pedig nem vész kárba, hiszen azt a főváros be tudja számítani a Portóval szemben fennálló követelésébe.

Bagdy Gábor emlékeztetett arra, hogy a CET az egyik legkomplikáltabb projekt volt, amelyet az új városvezetés megörökölt. A megbízást annak idején egy 3 millió forinttal megalapított, máltai hátterű kft. nyerte el. 8,6 milliárd forintot tett ki a teljes beruházási költség, a fővárosnak pedig 25 év alatt összesen 35 milliárd forintot kellett volna kifizetnie. „Ezt mi nem fogadtuk el. Odáig jutottunk, hogy bírósági döntés eredményeként 2012. július 25-én a főváros birtokba vehette az építményt, a hozzá tartozó sétánnyal és kerékpárúttal együtt. A műszaki állapotfelmérést rögtön elkezdtük. További műszaki és szakhatósági egyeztetésekre lesz még szükség, valamint a befejezéshez szükséges munkálatokat is el kell végezni. Azt akarjuk elérni, hogy a főváros lakossága minél előbb birtokba vehesse a CET-et” – mondta a főpolgármester-helyettes. Hozzátette: a létesítményt szakaszosan fogják megnyitni, várhatóan a Duna-menti kerékpárutat és a mélygarázst. Az épület további részeit folyamatosan – a bérlők kiválasztásával és a hátra lévő építési munkákkal párhuzamosan – vélhetően 2013 nyarára-őszére fogják a nagyközönségnek átadni. 31 milliárd helyett a főváros végül 10 milliárdból tudja az épületet megvalósítani – hangsúlyozta.

Kérdésre válaszolva Bagdy Gábor elmondta: átlagosan 95 %-os diszkontáron vette meg a főváros a követeléseket, ezen túlmenően a főváros garanciákat is kap. „2,2 millió eurót fizetünk a követelésekért, kapunk egy 1,3 millió eurós bankgaranciát és 375 ezer euró értékben egyéb garanciákat, összesen igen kedvező áron történik a vásárlás” – hangsúlyozta.

Szintén kérdésre válaszolva a témával kapcsolatban Tarlós István főpolgármester azt közölte: a CET ügyében „számokat kell összehasonlítani, és olyasvalamit kell rendbe tennünk, ami úgy kezdődött, hogy egy máltai strandon bejegyzett offshore céget megbíztak egy 8,5 milliárd forintos munkával, amire 35 milliárdot akartak kifizetni”. Emlékeztetett rá, hogy a közgyűlés korábbi ülésén az előterjesztést azért nem szavazta meg, mert magasnak tartotta a követelésvásárlás mértékét, valamint hiányzott eddig a teljesítésigazolás. „Most már megvan a jegyzőkönyv, hogy a kivitelező jogosult a végszámla benyújtására, azt a műszaki ellenőr leadta és aláírta” – tette hozzá. Rámutatott arra is, hogy két helyettese, György István és Bagdy Gábor „felelős jogi nyilatkozatot tett, ez alapján hoztam vissza a közgyűlésre és fogadtam el az előterjesztést”.
 

A CET ügy megoldásáról

Hírek

RSS megtekintés