Budapest 140 éves - városismereti vetélkedőt rendeztek középiskolásoknak

Pest, Buda és Óbuda egyesítéséről 1872-ben hoztak törvényt, amely szerint az addig önálló városok 1873. január 1-től Budapest néven egyesülnek. Valójában az egyesítés csak novemberben történt, amikor 1873. november 17-én összeült az egyesített város tanácsa és átvette az elővárosok tanácsától az ügyek intézését. A főváros napját ezért november 17-én ünnepeljük.

Az egyesítés emlékére városismereti vetélkedőt szervezett az „Iskolakapun kívüli programsorozat” keretében a Főpolgármesteri Hivatal Köznevelési és Ifjúsági Feladatokat Koordináló Főosztálya a Budapesti Történeti Múzeummal, a Fővárosi Levéltárral, a Szabó Ervin Könyvtárral és a Zöld Pont Egyesülettel közösen. A vetélkedő alapvető célja az volt, hogy Budapest középiskolás korosztályának figyelemét felkeltsék a város születésének története, körülményei iránt, és a város jól behatárolt történelmi helyszínének megismerésére. A játék résztvevőiben így tudatosulhatott, hogy hol élnek, hol töltik hétközi és ünnepnapjaikat, milyen események fűződnek egyes városi helyszínekhez, valamint megismerhették, hol és hogyan éltek városi elődeink.
 

A többfordulós vetélkedő első eseményére 2013. október 15-én a Várnegyedben került sor. 84 csapattal közel négyszáz diák barangolta be a Budapest Történeti Múzeum kiállítótermeit és a Várnegyed utcáit. A fiatalok a múzeum „Budapest Fény és Árnyék” című kiállításában kaptak feladatokat, majd a városrészt bejárva fedezték fel Budapest titkait. A verseny során megmászták a Magdolna-tornyot, megkeresték a régi Országház épületét, kaptak egy-egy feladat jó megoldásáért hídpénzt, bekukkanthattak a Várszínház kulisszái mögé, fényképezkedtek a Sándor-palota szigorú őreivel.

A verseny folytatásaként a diákok kutatómunkát folytatnak a Fővárosi Levéltárban és a Szabó Ervin könyvtárban.

A városismereti verseny döntőjére - Budapest születésnapjához igazodva - novemberben kerül sor a Fővárosi Levéltárban, amelyen a két forduló összesített eredményei alapján a legjobb tíz csapat mérheti majd össze tudását.
 

Iskolakapun kívüli programok

A tehetségkutatóra egyénileg vagy csapatban négy versenykategóriában (tánc, ének-zene, vers- és prózamondás és egyéb) 97 középiskolás jelentkezett, közülük 73-an feleltek meg a jelentkezés feltételeinek.
Harmadik alkalommal rendezik meg 2014. március 31-én 10 órától a Budapesti Gyermekvédelmi Napot a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A rendezvény kiemelt programja a „Márciusban nefelejcs” elnevezésű kulturális és szabadidős programsorozatnak.
Budapest Főváros Önkormányzata Főpolgármesteri Hivatal Köznevelési és Ifjúsági Feladatokat Koordináló Főosztálya az „Iskolakapun Kívüli Program” keretében felhívást tesz közzé Budapest öröm-bánat térképének elkészítésére.
A Főpolgármesteri Hivatal Köznevelési és Ifjúsági Feladatokat Koordináló Főosztálya az „Iskolakapun Kívüli Program” elnevezésű rendezvénysorozat keretében tehetségkutató versenyt hirdet 14-19 éves fővárosi középiskolásoknak.
A Madách gimnázium csapata nyerte a Fővárosi Önkormányzat és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár által közösen rendezett Verdi-vetélkedőt.
2013. november 7-én, pénteken kezdődött el az Iskolakapun kívüli program keretében a BJC és a Fővárosi Önkormányzat közös szervezésű programsorozata, amely roma jazzmuzsikusokat állít fókuszba.
Egy város életében fontos tényező, hogy lakói miként viszonyulnak hozzá. Ennek tudatosítására a legalkalmasabbak a nevelési és oktatási intézmények, ezért is rendkívül jó ötlet a városismereti vetélkedő megszervezése – mondta Csomós Miklós.