Arany Alkony: a Fővárosi Önkormányzat megoldást keres

A Fővárosi Szociális és Gyámhivatal 2012. március 2-i határozatával, 2012. április 1-i hatállyal visszavonta az Arany Alkony Idősek Otthonai működési engedélyét.  A határozat indokolásában a döntés fő okaként az szerepel, hogy a fenntartó Kálvin János Presbiteri Misszió (KJPM) és a tulajdonosok, a Medicatus Kft. között nem jött létre ingatlanbérleti jogviszony. A Fővárosi Szociális és Gyámhivatal a Fővárosi Önkormányzatot hívta fel, hogy a rászoruló 840 idős ember ellátásáról gondoskodjon. A főváros a határozatot megfellebbezte, tekintettel arra, hogy 15 munkanap elégtelen az idős emberek megfelelő ellátásának megszervezésére, a súlyos jogvita megoldására, valamint jogszerű döntések meghozatalára, különösen úgy, hogy a Fővárosi Önkormányzat nem volt az eljárás résztvevője.
 
A Fővárosi Önkormányzat együtt érez a rászoruló idős emberekkel, és mindent megtesz annak érdekében, hogy mindegyikük számára megtalálja a legjobb megoldást. Természetesen ez annál tökéletesebb lehet, minél több idő áll rendelkezésre a helyzet kezelésére.
 
A példa nélküli krízishelyzet, példás és mindezidáig páratlan együttműködést eredményezett. A Fővárosi Önkormányzat az illetékes tárcák, és a Katasztrófavédelem Országos Parancsnoksága mellett segítséget kért az egyházi és civil fenntartóktól. Három nap alatt 14 egyházi és civil fenntartó, köztük a Református, Baptista és Máltai Szeretetszolgálat közel 500 férőhelyet, pszichológusokat, lelkészeket, jogászokat, orvosokat ajánlott a probléma megoldására.
 
A főváros álláspontja szerint az idős gondozottak legfontosabb érdeke ellátásuk biztonsága. A Fővárosi Önkormányzat otthonaiban közel 4000 idős személyt lát el magas, elismert szakmai színvonalon. A főváros egyrészről felajánlja 200 üres férőhelyét, valamint a civil és egyházi fenntartók által ajánlott közel 500 férőhelyet a rászorulók részére. A civil és egyházi felajánlások naponta növekednek. Amennyiben több idő áll rendelkezésre, július 1-jével a krízis rendezésére a főváros újabb 530 saját férőhelyet tud felajánlani.
 
Az Arany Alkony Otthonokban maradni kívánó idős emberek ellátásának biztonságát az szolgálná, ha a tulajdonos Medicatus Kft. és társai, vagy az általuk létrehozott Kht. tartaná fenn az intézményeket. A határozatra okot adó jogvita így megszűnne, hiszen a tulajdonos és a fenntartó azonos lenne. A Fővárosi Önkormányzatnak elsősorban saját intézményeiben kell ellátni a rászorulókat. A Szociális törvény 127/A. § alapján, ha az intézmény megszűnésétől számított 12 hónapon belül egyházi fenntartó új szolgáltatót, intézményt hoz létre a Fővárosi Önkormányzat által használt épületekben, ami tekintve hogy nem saját tulajdon, megtörténhet bármilyen módon (bérlet, adás-vétel, fenntartóváltás következtében), a főváros köteles, mint korábbi fenntartó megtéríteni az egyházi kiegészítő támogatás 5 éven keresztül fizetendő összegét a központi költségvetésnek. Ez jelen esetben közel 5 milliárd forint befizetését jelentené. Ráadásul a főváros nem lehet egy számára ismeretlen jogi és gazdasági háttérrel működő intézmény fenntartója. Valamint egy ilyen megoldás az ellátotti biztonságot sem szolgálná, hiszen a fenntartó és a tulajdonos különböző lenne. A Fővárosi Önkormányzat a Fővárosi Szociális és Gyámhivatal bevonásával tárgyalásokat és szakmai együttműködést ajánl a tulajdonosoknak annak érdekében, hogy saját maguk legyenek intézményeik fenntartói.
 
A főváros az ellátottak biztonsága érdekében kéri az illetékességgel és hatáskörrel rendelkező, másodfokon eljáró Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatalt, valamint az eljárást felügyelő Nemzeti Erőforrás Minisztériumot, hogy mielőbbi döntésével tegye lehetővé, hogy a jogszabályban biztosított ésszerű határidő, legalább 4, de legfeljebb 6 hónap álljon a Fővárosi Önkormányzat rendelkezésére a súlyos probléma kezelésére.
Főpolgármesteri Hivatal
Kommunikációs Igazgatóság
 

Hírek

RSS megtekintés