Akadálymentes lett a Kölcsey Gimnázium

A VI. kerületi Kölcsey Ferenc Gimnázium az első olyan budapesti, a Fővárosi Önkormányzat kezelésében működő tanintézmény, amelyet európai uniós forrás segítségével akadálymentesítettek. A beruházáshoz 21,8 millió forint közösségi hozzájárulást használhatott fel a főváros.

A kivitelezési munkálatokat 2010. június 30-án kezdte meg, majd októberben fejezte be a közbeszerzési eljárás útján kiválasztott Polip 2001 Kft. A KMOP-4.5.3-09-2009-0003 számú projekt keretében az iskola udvarán mára rendelkezésre áll egy akadálymentes gépjármű parkolóhely, amelynek megközelítését kaputelefon is segíti. A parkolóhelyhez közel készült el az épület akadálymentes bejárata, amelyen keresztül a szintén akadálymentes lift is elérhető.

 
A kaputól az akadálymentes bejáratig, illetve az épületen belül a lépcsőknél és a folyosójelöléseknél vezetősáv segíti a látássérültek közlekedését. Ezt a célt szolgálja a folyosók lábazatának 20 cm magas fekete színű, illetve az ajtótokok kontrasztos mázolása, valamint a jól olvasható feliratokkal, tapintható térképekkel és Braille-írással ellátott több eligazító tábla is.
 
„Bár az akadálymentesítésre törvény kötelez minden állami és önkormányzati működtetésű intézményt, e tekintetben azonban mind országos, mind pedig fővárosi szinten nagy lemaradás tapasztalható. Ezért is fontos lépés, hogy a Kölcsey Gimnáziumban mindez megvalósult” – mondta a projekt jelentőségéről Csomós Miklós, az oktatási és kulturális ügyekért felelős főpolgármester-helyettes, hozzátéve: ő maga is olyan középiskolában tanított tizenöt éven keresztül, ahol több, fogyatékkal bíró diák és tanár is tanult, illetve oktatott. Az ottani tapasztalatok pedig arról győzték meg, hogy az esélyegyenlőség megteremtésében a tárgyi feltételek ugyan elengedhetetlenek, ám mit sem érnek akkor, ha azokhoz nem társul emberi szolidaritás.
 
Az intézmény igazgatója, Makk Katalin hangsúlyozta: a feltételek megteremtésével immár olyan tanulók és szülők is képesek bejutni az épületbe, akik korábban ezt nem tehették meg. S bár jelenleg is van olyan diákjuk, aki fogyatékossága miatt nem látogathatja a gimnáziumot, így azért mégis jóval nagyobb a lehetőségek tárháza. „Úgy vélem, ez a jövő útja, azaz hogy integráljuk azon társainkat, akik legtöbbünkhöz képest valamilyen módon az élettől kevesebbet kaptak – vélekedett Makk Katalin”.
 
Az említetteken kívül az épületben szintenként egy-egy akadálymentes mellékhelyiséget, a tornaterem mellett pedig egy külön akadálymentes vizesblokkot és öltözőt is kialakítottak. A tornateremben még indukciós hurokrendszer is készült, amely a hallássérülteket segíti. Ezeken felül a mozgáskorlátozott tanulók részére térdszabad asztalokat szereztek be. A több mint 55 millió forint összköltségű projekthez 21,8 millió forint vissza nem térítendő támogatást vehetett igénybe Budapest Főváros Önkormányzata.
 

Hírek

RSS megtekintés