Egészségügyi óvintézkedések az árvíz idején

A Duna áradása miatt a hétvégén rekordméretű árhullámra kell számítani a fővárosban. Mind a Kormány, mind a Főváros mindent megtesz annak érdekében, hogy a Duna vizét a mederben sikerüljön tartani. A sikeres védekezés érdekében a szakemberek azt kérik a lakosságtól, hogy működjenek együtt a hatóságokkal, és aktívan vegyenek részt a védekezésben.

Árvíz idején különösen ügyelni kell a járvány- és fertőzésveszélyre, mivel az áradás állati tetemeket és rengeteg hulladékot sodorhat magával. A Fővárosi Vízművek árvízvédelmi intézkedésekkel biztosítja vízbázisai védelmét, így az előzetesen bejelentett 860 cm-es dunai vízszint mellett is biztonságos a főváros ivóvízellátása.
 
A biztonságos ivóvízfogyasztáson túl a fertőző betegségek megelőzése érdekében kiemelt jelentősége van a higiénés szabályok betartásának, különösen a fertőtlenítésnek, a kézmosásnak, valamint az élelmiszerek megfelelő előkészítésének és biztonságos fogyasztásának. Ilyenkor gyakrabban fordulhat elő sérülés, vízbe fulladás, áramütés, éppen ezért fokozottan figyeljünk saját magunk és családtagjaink testi épségére és a sérülések elkerülésére. Az árvíz egészségügyi hatásairól és a védekezés lehetőségeiről az ÁNTSZ részletes lakossági tájékoztató anyagot készített, melyet bárki elolvashat a www.antsz.hu oldalon.

Az árhullám következtében megjelenhetnek és elszaporodhatnak a rágcsálók, melyek egyrészt anyagi károkat, másrészt megbetegedéseket okozhatnak. A Főváros mindent megtesz a patkánymentes állapot fenntartásáért, ezért felkérjük a fővárosi lakosságot, hogy patkányészlelés esetén, illetve az elhullott patkányok tetemeinek biztonságos eltávolítása érdekében hívják a 432-0412-es telefonszámot.