Év végéig teljes lesz a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés

Év végére teljes lesz a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés Budapesten - mondta György István főpolgármester-helyettes szerdai sajtótájékoztatóján. A fővárosban eddig közel 100.000 lakossági szelektív hulladékgyűjtő pontot alakított ki az FKF Zrt., és aláírták az új célgépek beszerzési szerződését is.
 
A projekt célja, hogy minden háztartásban legyen szelektív hulladékgyűjtő edény. A nemzetközi tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy ez jobban támogatja a szelektív gyűjtést és ezen keresztül az újrahasznosítást, mint a szigetekre épülő módszer. Ezért 2014. december 31-ig minden háztartás megkapja a saját szelektív edényzetét Budapesten. A II., VIII., XVII., és XXII. kerületeket már teljesen lefedték, sőt a IX. kerületben is közel 90%-os a terítési arány. György István főpolgármester-helyettes elmondta: a gyűjtőszigetek száma 930-ról 665-re csökken, a továbbiakban itt csak az üveget gyűjtik.
 
A háztartások egy kék fedelű gyűjtőedényt kapnak a papírnak, és egy sárga fedelűt a műanyag és fém hulladéknak. A szelektív gyűjtés nem kerül többe a háztartásoknak, mivel a főváros az így begyűjtött hulladék eladásából fedezi a többletköltséget - tette hozzá a főpolgármester-helyettes. A kalkulált bevétel mintegy 2 milliárd forint. A 200 ezer új gyűjtőpontnak eddig közel felét szerelték fel az új kukákkal, a munkát a családi házas övezetekben kezdték. Összesen 403 ezer új gyűjtőtartályt vásároltak, és folyamatban van a 60 speciális gyűjtőjármű beszerzése is.
 
Tavaly szelektíven 4600 tonna papírt, illetve 2100 tonna műanyag és fém hulladékot gyűjtöttek be a fővárosban. A tervek között szerepel egy saját válogatómű megépítése, amely 10 milliárd forintba kerül, létrehozását az EU is támogatja . A főpolgármester-helyettes kitért arra is, hogy jelenleg havonta egyszer ürítik a szelektív tartályokat, de ha ez kevés, akkor a későbbiekben áttérnek a gyakoribb ürítésre. A lakosság körében elterjedt, hogy a begyűjtő autók a szelektíven gyűjtött hulladékot összekeverik. Ez nem igaz, mivel külön tartályba kerül a kétféle hulladék.
 
A XXI. században alapvető követelmény, hogy gondoljunk a környezetünkre és folyamatosan olyan új megoldásokat vezessünk be, amelyek segítségével megóvjuk és élhetőbbé tesszük a fővárost. Ilyen „A fővárosi házhoz menő szelektív hulladékgyűjtő rendszer”, melynek bevezetésével Budapest is bekerül a szelektíven gyűjtő európai városok sorába. Külön öröm számomra hogy a lakosság milyen pozitívan és nyitottan fogadja a rendszer bevezetését – tette hozzá a főpolgármester-helyettes.
 
A lakosság szemléletformálása és figyelemfelhívása érdekében marketing kampány is indul a projekt keretében, óriásplakátokon, rádió spotokban és újság hirdetésekben hangsúlyozzák a szelektív hulladékgyűjtés fontosságát. A kampány nagykövetei Kovács Ági, olimpiai bajnok és Kautzky Armand, színművész lesznek.