100 Klímasemleges és Okos Város Küldetés

Együtt egy fenntarthatóbb, klímabarát Budapestért!

Budapest csatlakozott az Európai Bizottság 100 Klímasemleges és Okos Város Küldetéséhez, amely kulcsfontosságú kezdeményezéssé válhat városunk jövője szempontjából. A misszió célja, hogy a résztvevő városok elkészítsék klímasemlegességi útitervüket és innovációs központként példát mutassanak más városok számára a 2050-es klímasemlegességi átmenetben.

A klímaváltozás súlyosan érinti a városlakókat és a Budapesten működő cégeket is, ezért közös érdekünk, hogy mindent megtegyünk a károk minimalizálása érdekében. Célunk, hogy azonosítsuk azokat a kapcsolódási lehetőségeket, a Fővárosi Önkormányzat és a budapesti vállalatok munkája közötti  szinergiákat, amelyek támogatják a klímasemlegességi átmenetet.

Hogyan tudunk együttműködni?

  • Munkahelyi Mobilitási Terv

    Munkahelyi Mobilitási Terv

    A vállalatokra szabott, egyéni Munkahelyi Mobilitási Terv segíti a munkavállalók közlekedéséhez köthető kibocsátások csökkentését.

  • Zöld Budapest Alapítvány

    Zöld Budapest Alapítvány

    Az alapítvány támogatásával a vállalatok hozzájárulhatnak a zöldinfrastruktúra fenntartási, megóvási és fejlesztési kezdeményezésekhez.

  • Logisztika

    Logisztika

    Budapest a városi logisztikai rendszerek támogatásával egy egységes és fenntartható szállítmányozási rendszer kialakítását célozza.

  • MOL Bubi állomás/bérlet

    MOL Bubi állomás/bérlet

    A MOL Bubi-t olyan vállalatoknak ajánljuk, akik szeretnének alternatívát biztosítani dolgozóik számára a munkába járáshoz.

  • Budapest bérlet

    Budapest bérlet

    A munkavállalói csomag részeként biztosított Budapest bérlet támogatja a munkavállalók fenntartható közlekedési módra való átállását.

  • Energiaközösségek

    Energiaközösségek

    Budapest szaktudással és koordinációval támogatja a pozitív energiamérlegű negyedek létrehozását.

  • Zöldfelület örökbefogadás

    Zöldfelület örökbefogadás

    Budapest zöldfelületeinek örökbefogadásával a vállalatok munkavállalóikkal együtt aktívan járulhatnak hozzá a város zöldítéséhez.

  • Csapadékvízgazdálkodás

    Csapadékvízgazdálkodás

    A főváros munkatársainak szaktudásával támogatja a vállalatokat a csapadékvízmegtartási technikák és technológiák alkalmazásában.

Ha ti is szeretnétek tenni egy zöldebb és élhetőbb Budapestért, írjatok nekünk:

Budapest kibocsátási leltára

Az üvegházhatású gázok háromnegyede városi eredetű, a kibocsátások főként az elavult épületek energiafelhasználásából, magáncélú közlekedésből és kereskedelmi szállításból származik.

A Fővárosi Önkormányzatnak a kibocsátások mindössze 5%-ra van közvetlen ráhatása, míg a 61%-a a magánszférához köthető.

A klímasemlegességi törekvések elérése érdekében kulcsfontosságú, hogy a magánszféra és a Fővárosi Önkormányzat közösen gondolkodjon és összehangoltan cselekedjen.

Célunk, hogy megtaláljuk azokat a cselekvési területeket, amik a köz- és magánérdeket, valamint a klímavédelmi célokat egyaránt szolgálják.  

Mi indokolja a küldetésünket?

A klímaváltozás hatásait már a mindennapjainkban is a saját bőrünkön tapasztalhatjuk az egyre gyakoribb extrém időjárási jelenségek révén. Az elkövetkező években ezek a hatások várhatóan tovább erősödnek majd.

A városi lakosság számára például a nyári hónapok során egyre több 35°C feletti hőmérsékletű napra lehet majd számítani, továbbá a hőhullámok várható hossza és gyakorisága is növekszik majd, ami különösen megterhelő mind az emberi szervezetre, mind az infrastruktúrára nézve.

Emellett a csapadék eloszlása is egyre kiegyensúlyozatlanabb lesz: az év egyes hónapjaiban jellemzően hosszabb száraz időszakok jelentkeznek majd két csapadékesemény között, valamint az extrém csapadékintenzitások növekedése, a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű esők és az ezek nyomán fellépő villámárvizek számának emelkedése is várható.

A csapadékeloszlás változása a vízkészletek utánpótlását is veszélyezteti, így a megfelelő vízgazdálkodás, a csapadékvízmegtartás, és a szárazságtűrő megoldások kidolgozása is egyre fontosabbá válik. Mindez azonban csak az alkalmazkodás része. Ugyanilyen jelentős feladat a folyamatok megelőzése és visszafordítása, amelyhez elengedhetetlen az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése. Csak így érhetjük el, hogy hosszú távon mérsékeljük az éghajlatváltozás káros következményeit.

Hogyan csinálják mások?

Richter Gedeon Nyrt. - Miyawaki Minierdő
Kazán energiaközösség
IKEA - Biodiverz zöldtető
Utoljára módosítva: 2024. 12. 09.
|
Létrehozás dátuma: 2024. 08. 15.