Egészséges Utcák Tudásközpont

Célunk, hogy egészségesebb, a klimatikus változásokkal szemben ellenállóbb és emberközpontúbb közterületeket teremtsünk
Budapest jövőképe egy élhető, emberközpontú város megteremtése, ahol a várostervezés a közösségek, a zöld és kék infrastruktúra, valamint a fenntarthatóság harmóniájára épül. A cél minőségi közterek kialakítása, amik erősítik a társadalmi kapcsolatokat, növelik a klímaváltozással szembeni ellenállóképességet és elősegítik a környezettudatos közlekedést.
A Tudásközpont az Egészséges Utcák irányelveinek népszerűsítését és alkalmazását támogatja. Az oldalon segédletek, útmutatók és jó példák találhatók, amik hazai gyakorlatokon keresztül mutatják be az élhető közterek kialakításának lehetőségeit. Nemcsak szakemberekhez szól, hanem a budapestiekhez és a látogatókhoz is, ösztönözve, hogy felismerjék a környezeti problémákat és dolgozzanak a kényelmesebb, biztonságosabb terekért. Az oldalon hírek, események és fejlesztések is elérhetők.
Egészséges Utcák módszertan
Tegyük mindenki számára egészségessé az utcákat! Az Egészséges Utcák szemlélet egy olyan komplex értékelési rendszeren alapul, melynek célja egy fenntartható, mindenki számára elérhető és vonzó városi környezet megteremtése.
A koncepció ötlete egy brit egészségügyi és közlekedésügy szakértőtől, Lucy Saunderstől származik. Az Egészséges utcák megközelítést – 2011-es kidolgozását követően – 2014-ben a Transport for London, a brit főváros közlekedésszervező hatósága alkalmazta elsőként a hétköznapokban is.
Akárcsak más országokban, Magyarországon is veszélyezteti a városokban lakók egészségét és közérzetét a közlekedésből származó légszennyezés, a kevés testmozgás, vagy éppen a csökkenő zöldterületek aránya.

A módszertanról bővebben
Tudástár
Jó példák
Szeretnél többet megtudni? Keress minket!
Az Egészséges Utcák Tudásközpont a Horizon Europe UP2030 projektben valósul meg
Egy innovációs projekt, ami az Európai Unió Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramja által kapott támogatást. Célja, hogy az innovatív és holisztikus várostervezési megközelítések felhasználásával támogassa az európai városokat a klímasemlegességi célok eléréséhez szükséges társadalmi és műszaki átmenet megvalósításában. Segítve az érdekelt feleket és a helyi hatóságokat a napi tevékenységek és a stratégiai döntések során előtérbe kerülnek a klímasemlegességi és ellenállóképességi (klímarezíliencia) szempontok.
A célok eléréséhez a projekt a 5UP-megközelítést* alkalmazza, ami öt egymással összefüggő szakaszon keresztül aktiválja a városokat és az érdekelt feleket gyakorlati eszközök, illetve módszertanok fejlesztésén keresztül.
Az UP2030 konzorciumban részvevő városok egyike Budapest, demonstrációs projektje az UP2030-ban az Egészséges Utcák módszertan Budapestre adaptált szempontrendszerének bemutatása, bevezetése és népszerűsítése egy Tudásközpont létrehozásával.

* 5UP-megközelítésről bővebben

Az Egészséges Utcák Tudásközpont létrehozásáról és szerepéről bővebben
Annak érdekében, hogy Budapest víziója megvalósuljon, és a közterületek fejlesztése során a fenntarthatósági szempontok széles körben érvényesüljenek, elengedhetetlen, hogy az „Egészséges Utcák” szempontrendszer minél szélesebb körben ismertté váljon a város- és ingatlanfejlesztési szakemberek között. Így biztosítható, hogy a tervezés során olyan megoldások kerüljenek előtérbe, amik a közösségek javát szolgálják és hozzájárulnak a város élhetőségéhez.
A Tudásközpont elősegíti a tudásmegosztást és kapacitásépítést a város fejlesztésében érintett szakmai közösségek számára, különösen kerületi és egyéb várostervezők és építészek körében. Ennek célja az egészséges, klímasemleges, ellenálló és igazságos városi terek fejlődésének előmozdítása, amit gyakorlati támogatás, képzés és a módszertan széleskörű elérhetővé tétele révén, valamint szakértői együttműködések ösztönzésével valósítana meg Budapesten.
Az Egészséges Utcák Tudásközpont hozzájárul Budapest Klímastratégiájának megvalósításához, különösen:
- a közlekedési igények csökkentéséhez,
- fenntartható várostervezéssel
- megfizethető lakhatás elősegítésével,
- a közösségi közlekedés villamosításával,
- az aktív mobilitás támogatásával,
- az épületek energiahatékonyságának növelésével,
- a megújuló energiaforrások használatának bővítésével,
- valamint az éghajlatváltozással kapcsolatos párbeszéd erősítésével.
