Újjáéledő kapcsolatok
A budapesti villamoshálózat egyik legnagyobb vesztesége a Bajcsy-Zsilinszky úti vágányok felszedése volt 1980-ban, ezzel ugyanis súlyosan sérült a hálózat átjárhatósága. Ma már tudjuk, hogy a metró mellett szükség van jó felszíni közlekedésre is. Budapest egyik legfontosabb villamostengelyének visszaépítése lehetőséget teremt a mai 14-es és 47-49-es villamosok összefonódására, ami közvetlen kapcsolatot biztosít Dél-Buda és Észak-Pest között.
A fejlesztés számokban
A fejlesztés célja és várható eredményei
A vonal felszámolásakor úgy gondolták, hogy nincsen szükség kötöttpályás közlekedésre a felszínen, az épülő metró ki tudja szolgálni az itteni forgalmat. Ez azonban súlyos tévedés volt, amit ki kell javítani. Az átszállások miatt sokaknak nőtt az utazási ideje. A Deák tér, a Nyugati tér is túlterhelt csomópontokká váltak, miközben a Bajcsy-Zsilinszky út és a Váci út is „belvárosi autópályává” silányult.
A Deák Ferenc tér és a Lehel tér közötti szakaszon újjáépülő villamosvonal több szempontból is hasznos. Fontos hálózati kapcsolatot hoz létre a pesti villamoshálózatban, csökkenti a csomópontok terheltségét, valamint segíti Bajcsy-Zsilinszky út és a Váci út revitalizációját.
A beruházás nemcsak a belvárost érinti, hanem a teljes vonalon megújulnak a megállók és azok környezete is.
A metróénál sűrűbb megállókiosztás ideális a helyi, belvárosi forgalomhoz. Az itt közlekedő villamosok átszállásmentes kapcsolatot jelentenek majd észak-pesti és dél-budai irányba is. A villamostengely járatai mind a négy metróvonalhoz csatlakoznak és elérik az ország legforgalmasabb pályaudvarát, a Nyugatit. A villamosfejlesztés elképzelhetetlen a Nyugati téri felüljáró elbontása nélkül.
Ezt a kérdést szakmai és politikai konszenzus övezi. A villamosvonal tervét tartalmazza az M3-as metró feletti utak fejlesztéséről szóló Újjáéledő sugárutak 2030 program is. A Nyugati tér teljes körű megújítása és humanizálása fontos városfejlesztési feladat. A ma szinte faltól falig betonozott csomópontot fásított, gyalogosbarát térré alakítjuk, ahol jó találkozni. Így a tér látványának a felüljáró helyett a Nyugati pályaudvar és a Nagykörút épületei adnak majd szebb képet.
Új kapcsolatok
A Deák Ferenc teret három villamosvonal éri el: a budafoki Városház térről érkező 47-es, a Savoya parktól érkező 48-as és a Kelenföld vasútállomás felől érkező 49-es. A hiányzó szakasz északi oldalán, a Lehel téren a Káposztásmegyeri lakótelep felől érkező 14-es villamos végállomása található. A létrejövő villamostengely legnagyobb hálózati értékei a teljes belváros átszállásmentes elérése és az új, mindkét irányból átszállásmentesen elérhető kapcsolatok.
A belvárosi megállók
Új megállókat hozunk létre (az egymástól nagyobb távolságban lévő) metrómegállók között és értelemszerűen a metrómegállóknál is. A megállóknál új zebrákat is kialakítunk, amelyek segítik a biztonságos, akadálymentes közlekedést, élénkítik a városi életet. Az újjáéledő sugárutak szempontjából a legfontosabb a Váci úton tervezett megálló, ezen az útszakaszon ugyanis alig van felszíni közlekedés. A Nyugati téren két új megálló is létesül a Nagykörút két oldalán. Ez segíti, hogy a kiemelkedően nagy utasforgalom úticéltól függően el tudjon oszlani és minimalizálhatóak legyenek az átszállási távolságok.
Tudj meg többet a fejlesztés részleteiről a BKK oldalán!
Hogyan fog megvalósulni?
A fejlesztés első lépése a részletes tervezés, a kivitelezési tervek elkészítése. A beruházás előkészítése az Európai Unió társfinanszírozásával, az Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program Plusz (IKOP Plusz) program keretében készül el a következő években. A tervezést a Főváros megbízásából a BKK koordinálja, az érintett kerületi önkormányzatokkal együttműködve. A tervezés során a BKK társadalmi egyeztetést indít a fejlesztéssel kapcsolatban. A fejlesztés szintén uniós forrásból valósulhat meg a későbbiekben.
Új villamosok Budapestnek
Az új villamosoknak és az elmúlt években a legfontosabb pontokon történt beavatkozásoknak köszönhetően egyre több vonalon közlekednek korszerű, alacsonypadlós CAF villamosok. Az elmúlt években több fontos fejlesztés is megvalósult Budapesten, amivel kényelmesebb lett a villamosközlekedés. Tudj meg többet az új villamosokról!