Prevenció, egészségfejlesztés

A prevenciós és egészségfejlesztő beavatkozások célja, hogy megelőzzék a problémás alkohol és kábítószerhasználat kialakulását.

Mindig lesznek viszont olyanok, akik kísérletezni fognak, ezért a prevenció célja az is, hogy a kipróbálás minél idősebb korban történjen. A megelőzés csak akkor lehet hatékony, ha az egy átfogó program része, ami az egészséges élethez szükséges minden tulajdonságot fejleszti.

A Stratégia kiemelten kezeli, hogy olyan programok jussanak el a fiatalokhoz, amik hatásosan megelőzik a problémás alkohol- és kábítószerhasználatot. Fontos, hogy a prevenciós, egészségfejlesztő programok bizonyítottan működő módszereket használjanak. Ennek érdekében a Stratégia fontos feladata, hogy segítséget nyújtson a megfelelő minőségű programok megtalálásában. Ehhez egyrészt egy szolgáltatás keresőt hozunk létre, másrészt a szakmai háttérhez is igyekszünk támogatást nyújtani.

Ez utóbbi feladathoz kapcsolódva szakemberekkel közösen tudástárat, módszertani segédanyagokat (kérdőívek, tesztek, szakmai ajánlások) fogunk összegyűjteni, és biztosítani fogjuk ezek elérhetőségét a weboldalon.

Prevenciós programok szakmai támogatása: Tudástár és Szolgáltatáskereső

A Stratégiát megalapozó helyzetfelmérés alapján tudjuk, hogy az elmúlt 10 évben a megelőzés nem fejlődött Magyarországon. A meglévő programok minőségéről nem rendelkezünk adatokkal. Ezért a Stratégiában fontos cél a módszertani támogatás megteremtése. Ez a módszertani támogatás segítené az iskolákat, kerületi Kábítószerügyi Egyeztető Fórumokat és más megrendelőket a megfelelő programok kiválasztásában.

Ennek eszköze lesz majd egyrészt a naprakész szolgáltatáskereső, másrészt a hatásos prevenciós programok megvalósítását támogató módszertani segédanyagok tára. A nemzetközi és a hazai szakirodalom is számos dokumentumban leírja, hogy milyen jellemzőkkel kell rendelkezniük az eredményes, fenntartható prevenciós beavatkozásoknak. Ezeket fogjuk összegyűjteni és elérhetővé tenni egy online tudástárban.

Biztonságos szabadidő eltöltés feltételeinek biztosítása

A szabadidő-eltöltés egyik kulcsfontosságú színtere a megelőzésnek, mert ez az alkoholfogyasztás és a szerhasználat, illetve az ezekkel való kísérletezés fő terepe. A hosszútávú cél, hogy a fiatalok által látogatott helyeken könnyen hozzáférhető prevenciós szolgáltatások legyenek elérhetőek. Ennek elérését a Stratégiában meghatározott feladatok is támogatják majd.

Egyrészt létrehozunk egy koordináló testületet. Ebben az éjszakai élet szereplői vesznek majd részt, ezzel is segítve a biztonságos szórakozás feltételeinek megteremtését. (Ez a lépés összhangban áll az ártalomcsökkentés pillérrel.)

Másrészt cél, hogy a tulajdonunkban lévő reklámfelületeken ne jelenhessenk meg alkoholt népszerűsítő reklámok. Ehhez szerződésmódosításokra van szükség. Ezt azért tartjuk fontosnak, mert az alkohol messze a legtöbb embert érintő droghasználati probléma Magyarországon.

Munkahelyi egészségfejlesztés – cél a példamutatás

Kiemelt fontosságú, hogy tulajdonosként a közszolgáltatást végző cégeinkben is tegyünk a munkahelyi prevencióért. Meghatározott feladatunk az egészséget támogató munkahelyi légkör megteremtését elősegítő egészségfejlesztési, prevenciós stratégiák kidolgozása. Meghatározott feladatunk az egészséget támogató munkahelyi légkör megteremtését elősegítő prevenciós stratégiák kidolgozása, melyek intézkedései a Fővárosi fenntartású cégek és intézmények munkatársainak az egészségfejlesztésére irányulnak.

Emellett cél a munkavállalókkal kapcsolatban lévő vezetők függőségekkel kapcsolatos általános hozzáállásának, tudásának javítása és a kezelés lehetőségeinek megismertetése. Fontos, hogy létrejöjjenek azok az utak, amelyek a szerhasználatuk miatt nehéz helyzetbe kerülő munkavállalók ellátásba irányítását segítik.

További Stratégiai pillérek

  • Kezelés, ellátás, felépülés

    Kezelés, ellátás, felépülés

    A problémás kábítószer és alkohol használat kapcsán mindenki szakszerű és emberi méltóságot szem előtt tartó kezelést kaphasson.

    Bővebben
  • Ártalomcsökkentés

    Ártalomcsökkentés

    A szerhasználat ártalmait csökkentő programok elérhetőek legyenek az intravénás szerhasználattól a biztonságos éjszakai szórakozásig.

    Bővebben
  • Kínálatcsökkentés

    Kínálatcsökkentés

    A kábítószer-kínálat csökkentésének következményeit ne a sérülékeny csoportok, hanem a terjesztők, a kereskedelem haszonélvezői viseljék.

    Bővebben
Utoljára módosítva: 2024. 06. 26.
|
Létrehozás dátuma: 2024. 06. 10.