Ártalomcsökkentés
Az ártalomcsökkentés azért fontos, hogy minél kevesebb kárt okozzon a szerhasználat a közösségnek és azoknak fontos, akik éppen használnak valamilyen szert.
Az ártalomcsökkentés célja, hogy mérsékelje a szerhasználatból eredő egyéni és közösségi ártalmakat. Ezek a programok olyan módon segítenek, amire a szerhasználóknak abban a helyzetben szükségük van. Az ártalomcsökkentő programok nem követelik meg tőlük a teljes szermentességet. Ez biztosítja, hogy az aktív szerhasználók is kapcsolatban maradjanak az ellátórendszerrel.
Ide tartoznak például a biztonságos szórakozást segítő programok vagy a fertőző betegségek terjedését megakadályozó tűcsere programok.
Az Ártalomcsökkentés pillér Stratégiai céljai:
- a droghasználattal összefüggő fertőzések előfordulásának csökkentése,
- a túladagolások megelőzése és a drogfogyasztással kapcsolatos halálesetek csökkentése,
- az éjszakai élet biztonságosabbá tétele,
- elsőként lakhatás programok biztosítása fedél nélkül élő szerhasználó emberek számára,
- az ártalomcsökkentő programok minőségének javítása,
- a szakemberhiány csökkentése,
- és a szerhasználó közösségek bevonása a döntéshozatalba.
A biztonságosabb éjszakai élet feltételeinek megteremtése
Az alkoholfogyasztás és szerhasználat jelentős része szórakozás közben történik. Ezért fontos minél biztonságosabbá tenni az éjszakai életet. Egy rossz döntés ne járjon visszafordíthatatlan következményekkel. A Stratégia célja, hogy minél több szórakozó férhessen hozzá azokhoz a programokhoz, amik képesek kezelni a kockázatokat. Felül fogjuk vizsgálni a saját hatáskörünkbe tartozó jogszabályokat, és ahol lehet kezdeményezni fogjuk, hogy a szórakozóhelyek, fesztiválok biztosítsák:
- az ártalomcsökkentő programok bejutását
- a kockázatokat növelő tényezők megszüntetését. (Pl. alkohol marketing; hideg vizes csapok hiánya)
- a munkatársaik továbbképzését a drogfogyasztással kapcsolatos vészhelyzetek kezelésére
Feladatunk, hogy létrehozzunk egy testületet, ami folyamatosan koordinálja a budapesti éjszakai élet szereplőinek munkáját. Ebben a szórakozóhely-tulajdonosok, fesztivál- és partiszervezők, civil szervezetek, önkormányzatok, rendőrség vesz részt.
A droghasználattal összefüggő fertőzések előfordulásának csökkentése
A legrosszabb helyzetben lévő, és a legnagyobb kockázatoknak kitett szerhasználók általában csak az ártalomcsökkentő programokkal érhetőek el. Sajnos az ártalomcsökkentő programok kormányzati támogatása nem biztosít elég forrást a szervezeteknek. Ezért az ilyen programok tevékenysége és elérhetősége jelentősen szűkült az elmúlt évtizedben.
A Stratégiában ezért meghatározott feladat ezeknek a programoknak a rendszeres támogatása. Ennek érdekében pályázati forrásokat biztosítunk azoknak a budapesti programoknak, amik a szerhasználók leghátrányosabb helyzetű csoportjait keresik meg és vonják be az ellátásba. (pl. hajléktalan emberek, szegregátumokban élők, szexuális kisebbségek tagjai, várandós nők stb.)
Emellett a előmozdítjuk az olyan fórumok létrehozását, amelyek támogatják a szakma különböző területein dolgozók közötti együttműködéseket, tapasztalatcseréket.
A szerhasználók bevonása a döntéshozatalba
A szerhasználó embereknek rengeteg előítélettel kell megküzdeniük, ezért ezen a területen nagyon fontos a részvételiség. Ez akkor is igaz, amikor segítséget akarnak kérni, mert ilyenkor is gyakran találkoznak embertelen, lekezelő bánásmóddal. A rossz tapasztalatok miatt a szerhasználók gyakran kerülik az ellátórendszer szolgáltatásait, vagy abbahagyják a kezeléseket, programokon való részvételt. Ahhoz, hogy érdemben javítani lehessen a szolgáltatásokhoz való hozzáférést, figyelembe kell venni az érintettek tapasztalatait, javaslatait.
Éppen ezért a Stratégia kiemelten kezeli az érintettek bevonását a kapcsolódó feladatok végrehajtása során. Ezzel párhuzamosan pedig igyekszik előmozdítani a szerhasználat által leginkább érintett közösségek bevonását, köztük az aktív szerhasználókat és a felépülésben lévő függők csoportjait. A bevonás a róluk szóló politikai döntések kialakítására és végrehajtására is vonatkozik.