Kezelés, ellátás, felépülés

A problémás szerhasználat függőséghez vezet, melynek kezelésére az egészségügyi és szociális ellátórendszeren belül van lehetőség.

Ide tartoznak a szakrendelők, a kórházi ellátások és a rehabilitációs otthonok nyújtotta szolgáltatások is.

A Stratégia célja, hogy intézkedéseivel segítse a problémás kábítószer és alkohol használat visszaszorítását, a korai kezelésbevételt, a tartós szermentesség elérését (ahol lehetséges). Ezt mind azért, hogy szakszerű és emberi méltóságot szem előtt tartó kezelést kaphasson mindenki.

Ugyanakkor fontos látni, hogy a szerhasználathoz kapcsolódó kezelés-ellátás nagyon nehéz helyzetben működik Budapesten. A területen az elmúlt évtizedben mind a politikai környezet, mind központi finanszírozás rosszabb lett. A szakemberhiány és az ellátásban dolgozók kiégése jellemzi az ellátórendszert.

A helyzetfelmérés csökkenő szolgáltatási kapacitásokról, hiányos területi lefedettségről, hosszú várólistákról számolt be. A szerhasználók ellátásba kerülését nagyban nehezítik az előítéletek is.

Legyen könnyebb megtalálni a megfelelő kezelést

A szerhasználat kapcsán többféle ellátásra is szükség lehet. Az egyes lépések között sokszor a szakemberek is nehezen találják meg, hogy hova tudják továbbküldeni a klienseiket. A megfelelő szolgáltatás megtalálása az érintetteknek vagy a hozzátartozóiknak még nehezebb feladat. Ezért fogunk létrehozni egy naprakész, online keresőfelületet, ahol az érintettek, a hozzátartozók, és a szakemberek kereshetnek a rendelkezésre álló szolgáltatások, kezelőhelyek között.

Szervezetek közötti együttműködések támogatása

Az ellátórendszer kapacitáshiánya és az ellátóhelyek alacsony száma miatt a kliensek továbbirányítása sokszor nagy problémát jelent. Ezt tovább nehezíti, hogy a területen ellátást nyújtó szervezetek közötti együttműködés és kommunikáció gyakran nem megfelelő.

A Stratégiának ezért fontos feladata a szervezetek és szektorok közötti együttműködés támogatása. Ennek érdekében rendszeres szakmai és szakmaközi konferenciákat, workshopokat szervezünk. Megteremtjük azokat az alkalmakat, ahol a szakemberek kapcsolatokat építhetnek, megoszthatják egymással a tapasztalataikat.

A helyzetfelmérés alapján tudjuk, hogy a legnehezebb helyzetben azok az emberek vannak, akik egyszerre több szempontból is veszélyeztetett helyzetben vannak. Ezért a Stratégia kiemelten kezeli a szenvedélybeteg-ellátás, a hajléktalanellátás és a gyermekvédelmi ellátórendszer tagjai közötti aktívabb, szakmai együttműködések kialakítását.

Szakmai, módszertani támogatás: a korai kezelésbevétel szemléletének erősítése

A korai kezelésbevétel szemléletének lényege, hogy összekötő hídként a megelőzés és a kezelés területe között átjárást biztosítson. Elsődleges célja, hogy elgondolkoztassa a drog vagy alkoholhasználót a fogyasztói magatartás változtatásával kapcsolatban még azelőtt, hogy az problémás szerhasználattá válna.

A korai kezelésbevétel olyan speciális beavatkozásokat jelent, amelyek révén a szakemberek még a szerhasználat korai szakaszában lépnek kapcsolatba a szerhasználóval. Ezzel hatékonyan megelőzhetőek a problémás szerhasználattal járó pszichés és fizikai ártalmak és a függőség kialakulása.

A Stratégia kiemelt feladata, hogy széles körben elérhetővé tegye a korai kezelésbevétel szemléletét és módszereit. Így hosszú távon hatékonyabban tudja mérsékelni a szerhasználathoz kapcsolódó problémákat.

További Stratégiai pillérek

  • Prevenció, egészségfejlesztés

    Prevenció, egészségfejlesztés

    Olyan prevenciós programok legyenek Budapesten, amik jó szakmai színvonalúak és bizonyítottan működnek.

    Bővebben
  • Ártalomcsökkentés

    Ártalomcsökkentés

    A szerhasználat ártalmait csökkentő programok elérhetőek legyenek az intravénás szerhasználattól a biztonságos éjszakai szórakozásig.

    Bővebben
  • Kínálatcsökkentés

    Kínálatcsökkentés

    A kábítószer-kínálat csökkentésének következményeit ne a sérülékeny csoportok, hanem a terjesztők, a kereskedelem haszonélvezői viseljék.

    Bővebben
Utoljára módosítva: 2024. 06. 26.
|
Létrehozás dátuma: 2024. 06. 10.