Szúnyoggyérítés

Miért van szükség szúnyogirtásra?

A csípőszúnyogok csípése nemcsak kellemetlen, hanem ami járványügyi és gazdasági szempontból fontosabb: betegségeket terjeszthet. A szúnyogok által terjesztett fertőzések az embereket és az állatokat is megbetegíthetik. A fertőzéseket terjesztő szúnyogfajok elleni védekezés elsősorban a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelemi Főigazgatóságának a feladata. A Fővárosi Önkormányzat a Katasztrófavédelemmel együttműködve, kiegészítő jelleggel végez szúnyoggyérítést Budapest közigazgatási területén.

Gyakran ismételt kérdések

Ártalmas a szúnyoggyérítéskor használt szer?
Miért nem irtják ki az összes szúnyogot?
Milyen módszerekkel végzik a szúnyogirtást?
Mikor és mennyi gyérítés van egy időszakban?
Hogyan tudom jelezni, ha sok a szúnyog?

Segítse Ön is a szúnyogok elleni védekezést!

A Katasztrófavédelemmel együttműködésben dolgozunk azért, hogy Budapest mindennapjait ne zavarják a szúnyogok. Néhány apró dologgal Ön is tudja segíteni a munkánkat.

A csípőszúnyogok lárvái vízben fejlődnek. Gyakori tévhit, hogy a szúnyogok csak tavak, folyók árterében szaporodnak. Több gyakori szúnyogfaj lárvája a ház körüli összegyűlt pocsolyákban, kerti tavakban, vizes edényekben fejlődik. Akár egy pohárnyi vízben is több száz szúnyog fejlődhet. A nyári hőmérséklet mellett akár egy hét alatt végbemegy a szúnyoglárvák fejlődése. 

A gépkocsiról vagy repülőgépről levegőbe porlasztott szúnyogirtószer a kifejlett szúnyogokat pusztítja el. Amennyiben a vízben a szúnyoglárvák fejlődése zavartalan, folyamatosan kelnek ki az új szúnyogok, így a szúnyogártalom napok alatt ismét kialakul.

Szüntesse meg otthonában azokat a vízgyűjtőket, amelyek a szúnyogok szaporodását segítik!

  • Az udvaron tárolt vödröt, kannát, talicskát, gyermekjátékot, stb. fordítsa fel, hogy abban az esővíz ne tudjon összegyűlni.
  • Az állatok itatóvizét ne csak utántöltse, hanem rendszeresen cserélje friss vízre.
  • Az esővízgyűjtő hordót, víztárolót, stb. fedje le vagy sűrű hálóval takarja le.
  • Több szúnyogfaj a telet úgy vészeli át, hogy a kifejlett szúnyogok fagytól védett helyekre húzódnak be ősszel. A garázs, pince, akna, stb. nyílászáróit tartsa zárva az őszi hónapokban, vagy szúnyoghálóval védje azokat.
  • Az ereszcsatornát, vízelvezető árkot tartsa karban, hogy a csapadékvíz elfolyhasson.
  • A kerti tóban tartott apró halak legtöbbje elfogyasztja a szúnyoglárvákat. A rendszeresen kezelt, tisztított vizű medencében nem maradnak életben a szúnyoglárvák.
  • A takaróponyvát, mezőgazdasági fóliát, stb. olyan módon terítse le, hogy a víz ne álljon meg rajta.
  • Ne tároljon a szabadban szétszórtan olyan hulladékot, pl. gumiabroncsot, stb. melyben a víz összegyűlhet.
  • Ne hagyja, hogy a virágcserepekben, cserépalátétben hosszabb ideig víz álljon. A temetői virágvázát töltse fel apró kaviccsal, sóderral vagy homokkal és erre öntse a vizet.

(Forrás: Nemzeti Népegészségügyi Központ)

További információk a szúnyogok elleni védekezésről az NNK oldalán.
Utoljára módosítva: 2024. 06. 25.
|
Létrehozás dátuma: 2023. 08. 30.