Budapest a klímasemlegesség felé – Mission Label


Budapest elnyerte a klímasemleges városoknak járó missziós címet! Karácsony Gergely főpolgármester 2025. május 7-én, a 100 Klímasemleges és Okos Város Küldetés vilniusi konferenciáján az Európai Bizottságtól vehette át az elismerést.

A Fővárosi Önkormányzat 2022-ben csatlakozott az Európai Bizottság 100 Klímasemleges és Okos Város Küldetéséhez és elkészítette Klímaszerződését, amely átfogó útitervet határoz meg a klímasemlegesség eléréséhez. A Klímaszerződés a szén-dioxid kibocsátások 80%-os csökkentését, és a fennmaradó 20% semlegesítését célozza. Az Európai Bizottság a klímasemlegességi missziós cím odaítélésével elismeri Budapest klímasemlegességi cselekvési és beruházási tervét. A Klímaszerződés elfogadása további uniós források lehívását és klímavédelmi projektek megvalósítását segíti. 

 A Küldetés célja, hogy a résztvevő városok innovációs központként követendő példát mutassanak a klímaváltozás elleni küzdelemben. A városok éghajlatváltozásban betöltött szerepe kiemelkedő: az uniós polgárok 75%-a városokban él, és a globális CO2 kibocsátás több, mint 70%-a városokhoz köthető. A klímaváltozás súlyosan érinti a városlakókat és a Budapesten működő vállalatokat is, ezért közös érdekünk, hogy mindent megtegyünk a károk minimalizálása érdekében. Budapest Főváros Önkormányzata és a városi ökoszisztéma érdekeltjei elkötelezettek amellett, hogy élen járjanak a klímavédelemben– egy élhető és fenntartható Budapest megteremtésében.

A Klímaszerződés három egységből áll.

1.            A Szándéknyilatkozat összefoglalja a 2030-as cél elérésére irányuló stratégiát és cselekvési tervet, valamint kifejezi a klímaszerződéshez csatlakozó szervezetek elköteleződését a cél eléréséhez. Mivel a Fővárosnak a kibocsátások mindössze 5%-ára van közvetlen ráhatása (önkormányzati épületek, intézmények: 2%, közösségi közlekedés 2%, egyéb, pl.: közvilágítás, járműflotta: 1%), ezért a városi ökoszisztéma nagy arányú bevonása kiemelt szerepet kap a Küldetés megvalósítása során.

2.            A Klímaszerződés Cselekvési Terve a Fővárosi Önkormányzat környezetvédelmi és fejlesztési koncepcióival és cselekvési terveivel összhangban készült. A Cselekvési Tervben meghatározott stratégiai célkitűzések között a közlekedés dekarbonizációját, az energiahatékonyság növelését, a villamosenergia-termelés dekarbonizációját és a legfontosabb érdekeltek – például a vállalkozások, a kerületi önkormányzatok és a nemzeti kormányzat – bevonását támogató intézkedések jelennek meg.

3.            A Beruházási Terv összesíti az önkormányzati erőforrásokat, valamint számszerűsíti a klímasemlegességi célok megvalósításához szükséges beruházások volumenét és azonosítja a költségviselőket. A terv bemutatja, hogy a városi kibocsátások csökkentése nemcsak növeli az ellenállóképességet és segíti az alkalmazkodást, de 10 éves időtávon nemzetgazdasági szinten meg is térül.

A Klímaszerződés elfogadását követően a Fővárosi Önkormányzat az ágazati projektek koordinálásának megvalósítása mellett hivatali kapacitásbővítési kezdeményezések, szemléletformáló kampányok megvalósítását, zöld költségvetési módszertan kidolgozását és annak alkalmazását tervezi. Emellett célja a budapesti vállalatok, civil szervezetek és a lakosság aktív bevonását segítő együttműködési keretrendszer kialakítása.