Hivatalos szakmai leírás
A LIFE Biodiverz Város projekt hivatalos szakmai leírása

Hivatalos projektleírás
LIFE Biodiverz Város
(Project 101148463 – LIFE23-NAT-HU-Biodiverse City LIFE)
A pályázat címe:
Gyepterületek helyreállítása Budapesten, hagyományos földhasználati módszerek, felszíni vízvisszatartás és közösségi tevékenységek meghonosításával, a városi biodiverzitás növelése és az éghajlatvédelem érdekében.
Kivonat
A Biodiverz Város területalapú természetvédelmi projekt, amely a pannon biogreográfiai régión belül értékes gyepes élőhelyekre és erdőkre koncentrál (pannon szikes sztyeppek és mocsarak, szubpannon sztyeppek, pannon molyhos tölgyes erdők, éger- és kőrisligetek). Eszközei a vízvisszatartás és a hagyományos földhasználat visszaállítása, annak érdekében, hogy Budapesten a városi biodiverzitás és az ökoszisztéma szolgáltatások javuljanak.
A degradált gyepek, vizes élőhelyek és kisebb mértékben erdők helyreállítása révén, továbbá az inváziós fajok visszaszorítása és az extenzív gyepgazdálkodás segítségével a projekt 271 hektár élőhely, valamint közösségi jelentőségű és/vagy országosan védett faj természetvédelmi állapotát javítja.


A Natura2000 és helyi védelem alatt álló természetes és természetközeli élőhelyek természetvédelmi állapotának javítása három fő projekt helyszínen (Mocsáros, Tétényi-fennsík és Kőérberek-Őrmező) zajlik. A beavatkozások várható hatása, hogy 20 indikátorfaj (közöttük 8 közösségi jelentőségű faj) populációja növekszik, továbbá az ökoszisztéma szolgáltatások javulnak és a klímaváltozás negatív hatásai enyhülnek.
A projekt integrált szemlélettel foglalkozik a természetvédelemmel. Városi környezetben a természetvédelmi erőfeszítésekbe be kell vonni a helyben lakókat, annak érdekében, hogy a projekt eredményeinek hosszútávú fenntarthatósága biztosítható legyen. Ezért a projekt a Budapest természeti környezetét sújtó káros emberi hatások okait és következményeit veszi célba, ily módon ösztönözve a fenntartható városi tájhasználati gyakorlatokat, valamint a természet és a városi életmód békés együttélését. A cél a városi biodiverzitás és az ökoszisztéma szolgáltatások értékének megismertetése, oly módon, hogy a fő projekt helyszínek és egyéb városi zöldfelületek szolgálják a bemutatást, szemléletformálást és a közösségi részvételt. A projekt eredményeképpen a helyi védett területek kiterjedése jelentősen nő, a városi biodiverzitás és az ökoszisztéma szolgáltatások javulnak, ezáltal jelentősen hozzájárul az Európai Biodiverzitás Stratégia, 2030 megvalósulásához.


A projekt időtartama:
2024. szeptember 1 – 2031. augusztus 31.
A projekt koordinátora:
Budapest Főváros Önkormányzata
A többi kedvezményezett (konzorciumi tagok):
Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. (BKM)
Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. (FCSM)
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME)
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata (társult tag)
Óbuda-Békásmegyer Városfejlesztő Nonprofit Kft.
Újbuda Önkormányzata (társfinanszírozó partner)
A projekt teljes költségvetése: 3 608 377 Euro
Az LIFE-program támogatási összege: 2 165 026 Euro