Ötödik évébe lép idén a Vadvirágos Budapest program. 2025-ben a kaszált 6 millió négyzetméter gyepterület 5 százalékáról 8,3 százalékára emeljük a Vadvirágos Budapest programban résztvevő területeket, ez összesen 50 hektár körüli terület csökkentett, a városökológiai és a klímarezisztencia szempontjai szerint élő, alacsony használati értékű zöldfelület másként kezelését jelenti.
Az elmúlt években a kezelési tapasztalatok és a lakossági visszajelzések alapján több alkalommal is változtak a helyszínek. Egyes, a szakmai monitorozás alapján kevésbé sikeres, illetve a parkhasználati szokásokhoz nehezebben illeszthető helyszíneket elhagytunk - miközben más, kevésbé intenzíven használt területeket bevontunk a programba. 2023-ban a Fővárosi Csatornázási Művek is csatlakozott a programhoz, így a közparkok és közlekedési utak menti zöldsávok mellett már egyes patakpartokon is találkozhatunk vadvirágos rétekkel.
A 2025-ös évben átdolgozzuk a helyszíni jelöléseket és a táblázásokat a belső városrészeken, a közparki részterületeken egyelőre maradnak a megszokott szöveges táblák tartósabb anyagokból. Az utak menti területeken, rézsűkben kisebb ugyanilyen színkódú, de csak piktogramot tartalmazó táblák jelölik a vadvirágos területeket, hosszabb távon mindenhol a táblák egyszerűsítése és a piktogram szerű jelölés a cél. A táblákon – amelyeket májusban helyeznek majd ki - QR kód mutat majd a fővárosi tematikus oldalra.
Az újonnan bevont területeken ökológiai monitoring mellett történik az átállás, amelyet részben a LIFE Biodiverse City pályázatunk, részben a Budapesti Közművek Zrt. finanszíroz.
Ökológiai kutatással foglalkozó akadémiai intézeteket, doktoranduszokat is szívesen várnak kutatóként, helyszínt biztosítva a kutatásaikhoz. Minden olyan újonnan bevont területen, ahol invazív fás szárú sarjak nagy tömegben találhatóak, a bevonással egy időben megindul az invazív sarjtelepek visszaszorítása és a kedvezőbb ökológai állapotot célzó beavatkozás.
Az idén három fővárosi helyszínen magvetési kísérleteket is végzünk, aminek a célja egy szakmai alapon összeállított honos, Budapest-specifikus magkeverék kipróbálása. Sikeres kísérlet esetén még idén ősszel megszületik a Budapest Magkeverék, amely reményeink szerint kereskedelmi forgalomban is elérhetővé válik majd.