Budapest úszható város lett, de a klímaváltozás hatásai miatt a vízgazdálkodásunkat újra kell gondolnunk. A fővárosi cégek ingyenes programokkal várják a víz világnapja alkalmából a látogatókat.
Budapest csatlakozik az Úszható Városok Kartájához, amelynek célja a városi vizekben, folyókban, tavakban úszás népszerűsítése. Az aláíró városok vállalják, hogy elősegítik az egyenlő hozzáférést a természetes fürdőhelyekhez, támogatják a vízminőség javítását és védelmét, valamint együttműködnek a közösségekkel és a szakmai szervezetekkel a városi fürdőzés fejlesztése érdekében.
Ennek megfelelően a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) jelenleg éppen azt vizsgálja, hol lehet a fővárosi Duna-partszakaszokon fürdőhelyeket kialakítani: várhatóan már az idén nyáron új szabadstrand nyílhat Budapesten, és indulhat az új Duna-fürdő tesztelése is. Budafok-Tétény partszakaszon és Újbudán, az Árasztó-partnál, illetve Pünkösdfürdőn és a Margitszigeten, a Palatinus strandnál zajlanak a vizsgálatok. A Főváros célja, hogy a Duna-part újra a budapestiek mindennapi életének része legyen, miközben megőrzi és javítja a vízminőséget a fenntarthatóság jegyében, ezért jelen lesz a Rotterdami Úszható Városok Csúcstalálkozón 2025. június 22-24. között, ahol bemutatják a város fejlesztési terveit és tapasztalatot cserélnek más városokkal.
De lesznek-e még városi vizek?
A városi víz hatalmas kincs: bár az előrejelzések szerint a csapadékok éves mennyisége sokat nem változik, azonban az eloszlás az eddigieknél jóval szélsőségesebb lesz. A váltakozó aszályos és özönvízszerű csapadékos időszakok már az elmúlt években is érintették Budapestet. A Főváros vízháztartása jelentősen megváltozott a beépített területek növekedése miatt, mivel a csapadékvíz nem tud természetesen elszivárogni, hanem a csatornarendszerbe kerül.
Az idén nyárra jósolt aszályos időszak miatt a csapadékvíz visszatartása kulcsfontosságú: nagyléptékű beavatkozásokkal és új tározók létrehozásával lenne lehetőség a nagy mennyiségű hirtelen lezúduló csapadékok megfogására, de kis léptékben, magántelkeken is ki lehet alakítani megoldásokat. A Főváros több kezdeményezésével ösztönzi a vízmegtartást, a városvezetés célja, hogy a csapadékvíz-gazdálkodás tudatos tervezésével enyhítse az éghajlatváltozás hatásait. Ennek érdekében született meg a Szivacsváros – Csapadékvíz-gazdálkodás városi környezetben című kiadvány, amely gyakorlati megoldásokat kínál az érdeklődők számára a budapest.hu oldalon, valamint elindult a lakótelepi zöldfelület gondozási pályázat, amelynek keretében idén először esőkertek tervezésére is lehet pályázni.
A csapadékvíz visszatartásában is nagy szerephez jutnak a zöldfelületek is, Budapest célja, hogy a közterek fásításával, árnyékolásával zöldebbé és élhetőbbé tegye a várost. A A 2024-es év során a Budapesti Közművek FŐKERT Divíziója több mint 2100 fát ültetett el, 8000 erdészeti facsemete került a fővárosi erdőkbe, 7500 fa kapott gyógykezelést és 12 500 évelőt ültettek el az évelőágyásokba. Fontos szemléletváltást jelent annak tudatosítása, hogy aszályos időszakban a városi növények is szomjaznak, és minden csepp vízért hálásak.
A csapadékvíz és a talajvíz nemcsak a növényzetre és az élővilágra hat, hanem Budapest ivóvizére is. Az egyre gyakoribbá váló alacsony vízállást az is jelzi, hogy a Dunából időről időre felbukkan az Ínség-szikla. A kritikusan alacsony vízszint nemcsak a vízi élővilág, a vízi közlekedés számára jelent kockázatokat, hanem Budapest vízellátására nézve is, hiszen Budapest és az agglomeráció vízellátása a Duna menti parti szűrésű kutakból történik. Bár a fővárosban még nem volt szükség vízkorlátozásra, az agglomerációban, a Fővárosi Vízművek szolgáltatási területén kívül eső településeken már előfordult ilyen helyzet.
Fővárosi programok a Víz világnapján
A Főváros cégei ingyenes programokkkal várják a látogatókat a víz világnapján március 22-én szombaton: Budapest négy gyógyfürdőjében (Széchenyi, Gellért, Lukács és Rudas) ingyenes idegenvezetéssekkel, gyógyvízkóstolással és nyereményjátékkal készülnek. A Fővárosi Vízművek 2025-ben is megnyitja a Gruber József Víztároló Medencét a Gellérthegyen a víz világnapja alkalmából: bár a regisztráció azonnal betelt, a lemondások miatt érdemes figyelni a Vízművek oldalát. A Fővárosi Csatornázási Művek lakossági nyílt napot rendez a Dél-pesti Szennyvíztisztító Telepen, ahol kiderül, hogyan történik a szennyvíz tisztítása katicák és lepkék segítségével, és hogyan járult hozzá a szennyvíztisztítás fejlődése a Duna vízminőségéhez.