Megjelent a Barnamezős és Belvárosi Használaton Kívüli Területek 2024-es frissítése.
Mit nevezünk barnamezőnek?
A városszövetben rendkívül sok olyan terület található, amely korábbi funkcióját elvesztette, és az ezeken a használaton kívüli területeken számos esetben az értékes épületek, részben műemlékek is folyamatosan romló állapotot mutatnak. A helyszínek többsége településszerkezeti helyzetéből fakadóan jelentős fejlesztési potenciállal rendelkezik. A főváros fejlesztési dokumentumai ezeknek a belső tartalékterületeknek a fejlesztését kiemelten fontos célként jelölik meg.
A Barnamezős Kataszterről
Jelen dokumentum 2016 óta folyamatosan karbantartott szakmai tájékoztató adatbázis és változáskövető értékelés, amely a barnamezős területeket a CABERNET (Concerted Action on Brownfield and Economic Regeneration Network) szervezet nevéhez fűződő meghatározás szerint rögzíti. A kataszter 2016 óta alkalmazott metodikája szerint egy terület addig minősül barnamezős területnek, amíg az építési tevékenység a területen fizikailag nem kezdődött meg, ezért jelen kataszter a 2023. évi C. törvény fogalom meghatározása szerint rozsdaövezeti akcióterületeket csak abban az esetben tartalmazza, ha azokon fizikai fejlesztés még nem történt. Mindemellett a Kataszter a városszerkezeti pozíciójuk miatt jelentős belvárosi használaton kívüli ingatlanokat is tartalmazza, amelyeket foghíj és üres épület szerint tagol tovább.
A Kataszter minden évben felülvizsgálatra került, a jelenlegi felülvizsgálat az adatállomány 2024. negyedik negyedévében aktuális adatokat tartalmazza.
A 2024. évi felülvizsgálatot követően a kataszter összesen 2712,5 ha területet tartalmaz, amely összesen 3185 db telket (311 db telekcsoportot) jelent. Összességében Budapest alulhasznosított és használaton kívüli területei 2016-ban ~85 hektárral, 2017-ben ~156 hektárral, 2018-ban ~15 hektárral, 2019-ben ~50 hektárral, 2020-ban ~34 hektárral, 2021-ben ~ 53 hektárral, 2022-ben ~33 hektárral, 2023-ban ~49 hektárral, míg 2024-ben ~10 hektárral csökkentek az előző évi állapothoz képest. Az elmúlt kilenc évben tehát összesen ~ 485 hektár barnamezős területen történt fejlesztés, illetve van folyamatban.
Letölthető dokumentumok: