Döntött a közgyűlés: Budapest megvásárolja Rákosrendezőt


Név szerinti, szóbeli szavazással döntött a januári közgyűlés arról, hogy a Főváros él az elővásárlási jogával és megvásárolja Rákosrendező területét.

Az előzmények Rákosrendező eladása kapcsán:

Rákosrendező – ami állami MÁV terület volt – eladásának híréről a VSquare nemzetközi oknyomozó portál 2023. november 24-én írt elsőként, ebben az állt,  hogy a Burdzs Kalifát is építő dubaji milliárdos a Mol-toronynál is magasabb, 220-240 méteres felhőkarcolót építtetne Rákosrendező vasútállomás közelébe.

A tényleges adásvételi szerződést 2025. január 16-án írta alá a magyar állam Mohamed Alabbar emirátusi ingatlanfejlesztő Eagle Hills nevű cégével, a szerződés megkötése január 20-án vált nyilvánossá. Politikai nyomásra a Nemzeti Vagyonkezelő nyilvánosságra hozta „a mini-Dubaj adásvételi szerződést”, amiben a Városháza jogászai észrevették, hogy a főváros tulajdonában álló Budapesti Közműveknek, mint résztulajdonosnak, elővásárlási joga van a teljes területre. Ezt január 27-én, hétfőn a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő is megerősítette azzal, hogy megküldte a főváros cégének, a Budapesti Közműveknek a Rákosrendező teljes területére vonatkozó elővásárlási jog gyakorlására vonatkozó felhívást.

A január 29-i közgyűlésre Karácsony Gergely főpolgármester és Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője is előterjesztést nyújtott be a terület visszavásárlását és későbbi hasznosítását illetően. 

Vitézy Dávid már egy január 22-i posztjában kijelentette, hogy támogatni fogják a főpolgármester javaslatát. A Partizánban Szaniszló Sándor, DK-s frakcióvezető is azt mondta, bármire nyitottak, hogy megakadályozzák a rettenetes beruházást. A kutyapártos Kovács Gergely is bejelentette, hogy meg fogják szavazni, hogy a városvezetés éljen az elővásárlási jogával, és a közgyűlés előtt Magyar Péter is megjelentetett egy közleményt, amiben azt írta, hogy pártja minden eszközt megragad, hogy a jelen formájában és feltételekkel ne épüljön fel a Maxi-Dubaj projekt, és a Tisza támogatni fogja, hogy Budapest éljen az elővásárlási jogával. 

A szavazásra a közgyűlési viták után került sor, rendhagyó módon a főpolgármester név szerinti szólítására szóban kellett a képviselőknek igennel vagy nemmel felelniük a szokásos gombnyomásos szavazás helyett. Ennek eredményeként a Fővárosi Közgyűlés úgy döntött, hogy a Főváros, illetve az elővásárlási joggal rendelkező cége, a Budapest Közművek él a Rákosrendezőre vonatkozó elővásárlási jogával, összesen 23 igen és 10 nem szavazattal ment át a javaslat. Igennel szavazott Karácsony Gergely, a Tisza Párt tíz képviselője, DK, az MSZP és a Párbeszéd hat képviselője, a Podmaniczky Mozgalom három képviselője valamint a Kutyapárt három képviselője. Nemmel szavazott a Fidesz–KDNP 10 képviselője. 

A teljes közgyűlés az alábbi linken tekinthető meg.