Az esélyteremtő Budapest jegyében a Főváros számos fejlesztéssel javítja a fogyatékossággal élő emberek életminőségét.
Kultúra:
A kulturális szervezetekről általánosságban elmondható, hogy lehetőségeikhez képest folyamatos fejlesztésekkel igyekeznek korszerűbbé és akadálymentessé tenni szolgáltatásaikat. Esetükben különösen nagy hangsúlyt kap a tartalmi akadálymentesítés, amely intézményenként és feladatonként eltérő megoldásokat kíván.
A fővárosi színházak nagytermei kivétel nélkül megközelíthetők kerekesszékkel, a színház adottságaitól és az épületben elvégzett beruházástól függően eltérő módon (lift, rámpa). Az épületek rekonstrukciós munkálatai során előírás, hogy az akadálymentesítés szempontja is érvényesüljön, hasonlóan a kisebb beruházásokhoz is. A József Attila Színház előcsarnokának átalakításakor és a Trafó átépítésekor megoldották, hogy rámpán legyen megközelíthető a bejárat és a (földszinti) kiszolgáló és közönségforgalmi terek is akadálymentesek.
A nem fizikai akadálymentesítés körében elmondható, hogy még a 2000-es években valamennyi színházban beszerelésre került az ún. indukciós hurok, amely a nagyothalló nézők színházlátogatását segíti, kérésre kapcsolják be a hallókészülékkel összehangolható rendszert. A színházak (pl.: Vígszínház, Radnóti, Örkény) egyes előadásainak stream felvételeit magyar nyelvű felirattal látják el.
Új lift épült az Örkény Színházban a mozgássérült nézők számára, így – a már meglévő akadálymentes mosdóval – teljesen akadálymentessé vált a nagyszínpadi előadások látogatása. A Stúdiószínház és a komplex művészetközvetítő és közösségi műhely, az ÖrkényKöz számára 2022-ben felújított stúdió akadálymentes megközelítése rámpával megoldott. Az ÖrkényKöz felújítása is befejeződött, ennek során akadálymentessé vált a bejutás és a mosdók használata.
A felújított Merlin földszinti része akadálymentes, de mivel Itt nem teljes átépítés történt, ezért lift beépítése nem tudott megvalósulni. Hasonló a helyzet a Kristály színtérrel is, ahol a földszint teljesen akadálymentesített.
Teljeskörűen akadálymentessé vált a Városmajori Szabad Tér Színház nézőtere nemcsak a mozgásukban, hanem a hallásukban és a látásukban korlátozott nézőkre is gondolva. A látássérült nézők közlekedését csúszásmentes burkolatok és taktilis jelölések segítik. A kerekesszékek számára kijelölt helyeken dugaljakat is kialakítottunk az elektromos székek töltéséhez. Állandó kedvezményként a fogyatékossággal élő nézők 100 forintos jeggyel, kísérőjük 50%-os kedvezménnyel látogathatja az előadásokat.
Az egyenlő bánásmód és akadálymentesítés a művészeti programkínálat és kommunikáció szintjén is érvényre tud jutni. A Radnóti Színház a 2022/23-as művészeti évadját kifejezetten hátrányos helyzetű csoportokra fókuszáló imidzskampánnyal indította. Évadnyitó nyílt napjukat pedig kifejezetten akadálymentes térben vitték, a Kristály Színtérbe, ahol a Radnóti Ifjúsági Műhely kerekesszékes és ép táncosainak közreműködésével létrehozott részvételi színházi előadást is bemutatták.
Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár egy új, teljesen akadálymentes fiókkönyvtárat és közösségi teret nyitott a Teréz körúton. A 3 emeletes, 700 m2 alapterületű bibliotéka tereiben kerekesszékkel is könnyű a közlekedés; ezt segíti a szinteket összekötő felvonó, a polcok és a bútorok egymástól megfelelő távolságra és a kapcsolók könnyen elérhető magasságban való elhelyezése, illetve az olvasói terek küszöbnélkülisége. A mozgáskorlátozottaknak külön mosdóhelyiség került kialakításra. Az FSZEK stratégiája részeként folyamatosan fejleszti szolgáltatásait. A fizikai akadálymentesítés mellett kiemelt fontosságú az informatikai és a tartalmi fejlesztés. Ezek közül hogy csak pár példát említsünk:
- A tartalmi akadálymentesítés kapcsán, az információhoz való egyenlő esélyű hozzáférés biztosítása érdekében a könyvtár honlapját folyamatosan ellenőrzik és fejlesztik az egyenlő esélyű hozzáférés követelményeinek szempontjából.
- Tudatos, rendszeres együttműködés és partnerség a fogyatékkal élők szervezeteivel a könyvtári szolgáltatások fejlesztése kapcsán.
- Piktogramok nagyobb arányú használata a könyvtárhasználat, a szolgáltatásokhoz való hozzáférés megkönnyítése érdekében.
- Digitális befogadás: a különböző célcsoportok digitális kompetenciáinak korszerű és élményalapú fejlesztése könyvtári eszközökkel, programokkal; IT tanfolyamok hátrányos helyzetű olvasók és speciális csoportok részére; outreach szolgáltatások, programok megvalósítása, e-könyvtári szolgáltatások bemutatása külső helyszíneken és rendezvényeken.
- A könyvtárosok folyamatos továbbképzése az egyenlő esélyű hozzáférés témakörében; érzékenyítő tréningek.
Informatika akadálymentesítés részeként cél, hogy minden tagkönyvtárban az olvasói térben legalább egy olyan számítógép legyen, mely könnyen megközelíthető és elsőbbségi hozzáférést biztosít a fogyatékkal élő használók számára. A számítógépekhez készített szolgáltatás-leírások KÉK, azaz a könnyen érthető kommunikáció szabályai szerinti szöveggel is elérhetők.
- A Központi Könyvtárban használható egy Braille nyomtató, valamint két munkaállomáson elérhető a JAWS for Windows is.
- Vakok és gyengénlátók részére jelenleg 16 tagkönyvtár biztosít felolvasó eszközöket, audiovizuális technikai eszközöket.
- Az FSZEK biztosítani kívánja a siket, nagyothalló és siketvak látogatóinak a KONTAKT video-alapú tolmácsszolgáltatást is, az intézmény által biztosított tableteken.
Teljeskörűen megújult és kibővült a Soroksári Petőfi Emlékkönyvtár is. A funkcióiban is megújult, közösségi térként is szolgáló intézmény is teljeskörűen akadálymentesítésre került.
2022-ben a Fővárosi Állat- és Növénykert a párduc és tigris kifutókat korszerűsítette, amelynek révén az üvegfelületek nőttek, továbbá akadálymentessé tették a látogatók számára, valamint a Nagytó partján lévő faburkolatú tér is a felújítás során teljesen akadálymentessé vált.
A Biodóm belső tereiben a látogatói útvonalak akadálymentesen lettek kialakítva. Az építés-kivitelezés 2020. év végén befejeződött, de 2024-ben voltak az első programok, ahol már nagyszámú közönség járt a Biodómban. Ezek közül az első a 2024. márciusi Fénydóm volt, ahol a kiépített akadálymentes útvonal már a közönség rendelkezésére állt.
Magdolna Udvar néven új, akadálymentes kulturális tér és helytörténeti galéria jött létre Budafokon. A kerületi önkormányzat által TÉR_KÖZ pályázat támogatásával megvalósított új közösségi tér az egykori községházban került kialakításra, helyet kapott benne egy kávézó és egy filmvetítésekre alkalmas terem is. Megújult a bejárathoz kapcsolódó közterületet és a hangulatos belső udvar is.
2023 szeptemberében átadásra került a Budapesti Történeti Múzeum Aquincumi Múzeumának új kiállítótere, amely az egykor Aquincumban állomásozott római hadsereg hétköznapjait mutatja be. A kiállítótér akadálymentesen megközelíthető.
Romano Kher Budapesti Roma Művelődési Ház a Király utcában új ingatlant vehetett birtokba 2023-ban. A telephely részben akadálymentesített (a földszint, ahol közösségi programjait tartja, kerekesszékkel megközelíthető, de mozgássérülteknek alkalmas mosdó nem áll rendelkezésre). A Népszínház utca 31. szám alatt lévő épület (székhely, “Napház”): 2022-2023-ban felújításon esett át, amelynek köszönhetően akadálymentes bejutás és akadálymentesített mosdó áll rendelkezésre. A Romano Kher honlapja szintén megújult (2024-ben), amely elérhető akadálymentesített változatban is.
Budapesti Művelődési Központhoz kapcsolódóan akadálymentes honlapfejlesztés zajlott le (felolvasó szoftverrel használható) és előkészítés alatt áll egy egységes piktogram bevezetése a kulturális szervezetek honlapján. A projekt célja egy egységes menüpont, ahol könnyen elérhető, minden szervezetre nézve egységes leírás és adat álljon rendelkezésre a segítséggel élők számára (elsősorban az el- és bejutás, a mosdó, az ingatlanon belüli közlekedés és a tartalmi akadálymentesítés rendelkezésre álló lehetőségei tekintetében).
A programok szintjén a BMK megszervezte a Mi Kultúránk Filmfesztivált, ahol kifejezetten bátorítják az inkluzivitást bemutató alkotásokat, valamint a hátrányos helyzetű alkotók jelentkezését (2025-ben szervezik meg majd hatodik alkalommal). rendszeresen tartja az Életrevalók Filmklubot, ami akadálymentes filmvetítések a BMK szervezésében a Kelenföldi Montázs Központban. Az intézmény együttműködésben az AURA Egyesülettel, autizmussal élő fiatalok műveiből szervezett fotókiállításat a BMK Etele úti ingatlanában 2023-ban és szinten AURA Egyesülettel a közművelődési dolgozóknak szóló tréninget tartottak, hogy az autizmussal élők számára milyen programkínálatot érdemes kidolgozni, milyen feltételek szükségesek.
Szabadidő:
A fővárosi közösségi költségvetésből elnyert 250 millió forintos támogatással 2024 tavaszán nyílt meg az Autikum, az Aura Autistákat Támogató Közhasznú Egyesület által megálmodott első budapesti felnőtt autista szabadidő és kulturális központ. Ezen a hiánypótoló közösségi helyen szülők és érintett fiatalok közösen lehetnek együtt, vehetnek részt programokon és találhatnak új társaságra, barátokra.
Felújította a Főváros az akadálymentes Margitszigeti Atlétikai Centrumot, így ép és mozgásukban korlátozott sportolók egyaránt ismét biztonságosan használhatják a létesítményt.
Felújítás nyomán a fogyatékkal élők számára is elérhetővé vált az evezés a Királyok úti sporttelepen, amelyet a legtöbben Ganz Vizisporttelepként ismernek. A csónakház felújítása során megvalósult az edzőterem, az öltöző és a mosdó akadálymentesítése. Az evezés mellett speciális ergométerek beszerzése révén a fogyatékkal élő sportolók számára is elérhetővé vált az edzőtermi evezős edzés is. A felújítás a Magyar Kajak-Kenu Szövetség támogatásával valósulhatott meg.
Akadálymentessé vált a XXII. kerületi Park utcai lőtér, ahol emellett energetikai korszerűsítés is történt.
A Szt. Lukács Gyógyfürdőben elkészült a kerekesszékkel közlekedők számára nélkülözhetetlen ollós emelőszerkezetek teljes körű rekonstrukcióját. A Széchenyi Gyógyfürdőben szintén elkészült az egyik ilyen emelőszerkezet rekonstrukciója, a másik megújítása folyamatban van és 2024 első félévében szintén elkészül.
Programok:
LÁSS minket és SUHANJ velünk néven 2021 óta szervez a Főváros integrációs sportnapot. A megújított Margitszigeti Atlétikai Centrumban helyet kapó ingyenes rendezvényen együtt sportolhatnak fogyatékossággal élő és ép emberek, miközben fogyatékossággal élő sportolók mutatják be, mekkora szerepet játszik a sport az életükben és önmegvalósításukban. 2023 óta a Beactive Budapest Sportfesztivál részeként szervezik meg a programot. Így a szokásos sportprogramok között került sor például tandem kerékpározásra, bizalomfutásra, kerekesszékes vívásra és még számos más inkluzív parasport eseményre.
A Fővárosi Önkormányzat támogatása segítségével a Suhanj! Nonprofit Kft. megvalósításában 2023-tól tovább bővült a fogyatékkal élők sportolási lehetősége a Margitszigeti Atlétikai Centrumban. A társaság a „Sporttal a társadalmi integrációért” programsorozat keretében speciális, fogyatékkal élők sportolását segítő eszközöket - úgymint futókocsi, handbike – telepített a MAC-ra, valamint heti rendszerességgel edzéseket tart a fogyatékkal élők számára. Az eszközök folyamatosan elérhetőek, a SUHANJ! heti rendszerességű közösségi edzésén kívül is rendelkezésre állnak az érintettek igényei szerint.
A Főváros kedvezményes nyaralási lehetőséget biztosít a fogyatékossággal élő gyerekeknek, fiataloknak két akadálymentesített nyári táborhelyén, Soltvadkerten és Verőcén. A Budapesti Sportszolgáltató Központ elsősorban fogyatékossággal élő vagy hátrányos helyzetű gyermekekkel, 1-13. évfolyamos tanulókkal és 30 év alatti fiatalokkal foglalkozó, budapesti székhelyű, nevelési- oktatási és kulturális intézmények, sportszövetségek, sportegyesületek, civil szervezetek és ifjúsági közösségek részére hirdetett pályázatot a kedvezményes, ott alvós táborozások megszervezésére.
A Főváros strandjain ingyen biztosít helyszínt fogyatékossággal élő gyerekek nyári táborozásához, civilszervezetekkel együttműködve és kedvezményesen biztosít helyszínt fogyatékossággal élő kisgyermekek fejlesztő úszásoktatásához és nyári táboroztatásához az akadálymentes Csillaghegyi és Paskál strandokon a MIKUSZI Úszóiskola számára.
A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) új, esélyegyenlőségi szemléletformáló belső képzést indított, elsődlegesen az utasokkal közvetlen kapcsolatba kerülő munkavállalóink érzékenyítése céljából.