Még nem hárult el az árvíz utáni balesetveszély a Margitszigeten


Ez a bejegyzés egy közvetítés része.

Tovább a közvetítéshez

Árvízi utómunkálatok részeként a FŐKERT elvégezte a fák és talajviszonyok állapotfelmérést a Margitszigeten, aminek eredményeként meghosszabbította a Főváros a terület lezárását.

"Az előzetes terveknek megfelelően a szerdai nap folyamán favizsgáló szakembereink befejezték a Margitsziget faállományának átvizsgálását" – jelentette be a FŐKERT.

A faállományt kifejezetten jó állapotban találták, abban csak minimális károk keletkeztek az árvízzel összefüggésben. A talajviszonyokat viszont továbbra sem lehet stabilnak tekinteni. A sziget területe ebből a szempontból változatos képet mutat, bizonyos magasabban fekvő területek már kiszáradtak, azonban vannak olyan, mélyebben fekvő területek, melyeknek csak a felső rétegei száradtak ki. A különböző telítettségű talajrétegek egymáshoz képest elmozdulhatnak, ami akár a fák kiemelkedését is okozhatják – hasonló jelenségnek tanúi lehettünk már a 2013-as árvíz során is. Egyelőre még több helyen lehet találkozni magas talajvízzel vagy belvízzel.

Bár a talajvíz visszahúzódása, a talaj kiszáradása megkezdődött, az elkövetkező napok csapadékos időjárása ezt a tendenciát lassíthatja, a felső, kiszáradt réteg újra telítődhet, megtörténhet, hogy a mélyebb rétegek magasabb nedvességtartalma miatt a víz nem tud elfolyni, és a balesetveszély újra megnő. Továbbá az eső hatására a fák ágazatának és lombozatának súlya megnőhet, így a fák még kisebb szél hatására is könnyebben elmozdulhatnak.

A kockázati tényezők figyelembevételével az egyetlen felelős, szakmailag is indokolt döntés a Margitsziget lezárásának meghosszabbítása, melynek feloldására abban az esetben lesz lehetőség, ha a balesetveszély teljes mértékben elmúlt.

Amennyiben ezt az időjárási körülmények is lehetővé teszik, a kritikus területek állapotát október 7-én, hétfőn mérik fel újra, majd szakembereik ezt követően tesznek javaslatot a további, az esetleges nyitásra vonatkozó intézkedésekre.