Városi hőszigethatás
- A sűrűn beépített területek hőmérséklete több fokkal magasabb a zöldfelületekénél. A sötétebb, burkolt felületek (aszfalt, beton, térkő) több napfényt nyelnek el, ezt pedig hő formájában sugározzák vissza. Ezt a jelenséget nevezik városi hősziget-hatásnak.
- A belvárosi kerületekben akár 20-25 °C-kal is melegebb a felszín, mint a zöldebb városrészekben.
A klímaváltozás hatására Budapesten is melegszik az éghajlat, és növekszik az éves átlaghőmérséklet. Ez a melegedés nyáron fokozottan érzékelhető:
- Az elmúlt évszázadban egyre növekedett a hőhullámos időszakok száma.
- Hőhullámos napnak nevezzük a legalább 25 Celsius fokos napi középhőmérsékletű napokat.
- Harmadfokú hőségriasztást akkor rendelnek el, amikor 3 egymást követő napon 27 °C felett van a napi középhőmérséklet.
- A klímaváltozás hatására a nyári középhőmérséklet 1901-2022 közötti időszakban országos átlagban csaknem 1,74 °C-al nőtt.
Harc az egyre forróbb nyarak ellen:
A klímaváltozás hatására Budapesten is melegszik az éghajlat, és növekszik az éves átlaghőmérséklet. Ez a melegedés nyáron fokozottan érzékelhető.
A következő intézkedésekkel csökkenthető a városi nyári hőmérséklet:
- Az utóbbi néhány évtizedben jelentősen növekedett a trópusi éjszakák száma, amikor a minimumhőmérséklet nem csökken 20 °C alá. A zöldfelületek, valamint a fák számának növelése hatékony eszköz lehet az éjszakai hőmérsékletek csökkentésében.
- Locsolással csökkenthetők a hőmérsékleti értékek. Nappali öntözés esetén a hőmérsékletcsökkenés rövid ideig tart, de intenzív, míg éjszakai locsolás esetén a hatás intenzitása kisebb, de kitart a délutáni órákig.
- A különböző városi felszíneken érdemes minél világosabb színű burkolatot használni. Ezzel nő a felszín fényvisszaverőképessége (albedója), így kevesebb hőt tárol. Aszfalt helyett pl. betont használva akár több, mint 10°C-kal csökkenhet a felszín hőmérséklete.
- Zöldtetők kialakításával nem csak a hőszigethatás csökkenthető, de csapadékvíz-visszatartó és hőszigetelő hatása is van.
Amit te is megtehetsz azért, hogy Budapest zöldebbé és élhetőbbé váljon:
- Autó helyett választhatod a közösségi közlekedést, kerékpárt vagy sétát.
- Műanyag vagy fémdobozos üdítők helyett tartós kulacsban is vihetsz innivalót.
- Ha kertes házban laksz, a zöld hulladékok égetése helyett komposztálhatsz, az esővizet pedig öntözésre használhatod.
- hűsebbé teheted otthonodat árnyékoló megoldásokkal is: ültethetsz fákat, felszerelhetsz redőnyt, napellenzőt, és jó, ha minél kevesebb a felmelegedő burkolat (beton, térkő) a kertben vagy a társasházi udvaron!