Önkéntes Vízadás kampány indult Budapest fiatal fáiért


2025 nyarán nemzetközileg is páratlan összefogás indult Budapest zöld jövőjéért: az Önkéntes Vízadás kampány célja a főváros 5 évnél fiatalabb fáinak rendszeres öntözése önkormányzati és civil összefogásban egy startup segítségével. A program Budapest Főváros Önkormányzata, a Budapesti Közművek FŐKERT Kertészeti Divíziója, a 10 millió Fa civil szervezet, valamint a Beeco ökoapplikáció fejlesztőinek együttműködésében valósul meg.

A klímaváltozás egyre nagyobb kihívás elé állítja városainkat: az újonnan ültetett fák számára az első 3–5 év kritikus időszak: ebben az időben még nem tudnak önállóan elegendő vizet felvenni a gyökereken keresztül, ezért különösen fontos számukra a rendszeres és bőséges öntözés – hetente legalább 50 liter vízzel. A legjobb időpont az öntözéshez a kora reggel és a késő este, de a napközbeni időpont is életmentő lehet, ha elegendő vizet kapnak, ezért is érdemes közösségi programot szervezni a locsolásra.  

Az előrejelzések szerint az idei nyár is extrém forrónak és aszályosnak ígérkezik, ezért a kampány célja, hogy a lakosságot is bevonja a fiatal fák öntözésébe. A 10 millió Fa civil szervezet vállalta a fák rendszeres locsolását egyrészt locsolóautókkal, másrészt a Beeco applikáción keresztül önkéntes vízadók hálózatát építi – legyenek azok kutyás sétáltatók, kismamák vagy elkötelezett zöld aktivisták. A térképes alkalmazás segítségével minden budapesti lakos egyszerűen megkeresheti a környezetében lévő „szomjas fákat” (sárgával vagy pirossal jelölve), majd az öntözést követően nyomon követheti a fa állapotát. Önkéntes Vízadónak egy adatlap kitöltésével ehet jelentkezni: https://actionnetwork.org/forms/onkentes-vizadas, a Beeco applikációt pedig ezen a linken lehet letölteni: https://www.beeco.hu/hu 

A 10 millió Fa emellett közösségi, vezetett locsolásokat szervez, így a kampány nemcsak környezetvédelmi akció, hanem közösségi élmény is: a nyár folyamán vasárnap esténként „locsolakomák” keretében közösségi események várják a résztvevőket, zenével, szakértőkkel és batyus vacsorával. Az első locsolakoma június 15-én vasárnap 16 órakor zajlott az Etele téren, ahol Karácsony Gergely főpolgármester, Bardóczi Sándor főtájépítész, Dezsényi Péter FŐKERT vezető és Bojár Iván András, a 10 millió Fa vezetője jelenlétben lehetett megtanulni mindazt, amit a fák nyári locsolásáról tudni kell.

Az Önkéntes Vízadás programnak ugyanis fontos eleme az edukáció, hogy megértsük azt, hogy a klímaváltozás hogyan alakítja át a zöldterületek szerepét és a városlakók felelősségét a gondozásukban. A váltakozó aszályos és özönvízszerű csapadékos időszakok már az elmúlt években is érintették Budapestet, miközben a Főváros vízháztartása jelentősen megváltozott a beépített területek növekedése miatt. 

A csapadékvíz visszatartásában nagy szerephez jutnak a zöldfelületek is, ezért a Fővárosi Önkormányzat célja, hogy a közterek fásításával, árnyékolásával zöldebbé és élhetőbbé tegye a várost. A Budapesti Közművek FŐKERT Divíziója 2024-ben több mint 2100 fát ültetett el, 8000 erdészeti facsemete került a fővárosi erdőkbe, 7500 fa kapott gyógykezelést és 12 500 évelőt ültettek el az évelőágyásokba. Fontos szemléletváltást jelent annak tudatosítása, hogy aszályos időszakban a városi növények is szomjaznak, és minden csepp vízért hálásak. 

Az idén nyárra jósolt aszályos időszak miatt a csapadékvíz visszatartása is kulcsfontosságú lehet: a Főváros ezért ösztönzi a vízmegtartást is, hogy enyhítse az éghajlatváltozás hatásait. Ennek érdekében született meg a Szivacsváros – Csapadékvíz-gazdálkodás városi környezetben című kiadvány, amely gyakorlati megoldásokat kínál az érdeklődők számára itt, a honapunkon, a  budapest.hu oldalon