A Római-part és a Csillaghegyi-öblözet árvízvédelme

A fejlesztés több mint 30 000 ember árvízvédelmi biztonságát szolgálja

Árvízvédelmi fejlesztési projektünk célja az árvízi biztonság növelése az úgynevezett Csillaghegyi-öblözet területén. Az öblözet a III. kerület Aranyhegyi-patak, Szentendrei út és Barát-patak által határolt része, amely magába foglalja a Pók utcai lakótelepet, Rómaifürdőt, Csillaghegyet, Pünkösdfürdőt és a békásmegyeri lakótelepnek a Szentendrei úttól a Duna felé eső részét. 

A fejlesztés első szakaszában, 2023 végéig, 6,2 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásból építettünk új védműveket, illetve erősítettünk meg meglévő szakaszokat. Mindezt úgy, hogy azok megfeleljenek a 2013-as rekord árvíz után megemelt, jogszabályban előírt magassági elvárásnak.

A fejlesztés első ütemének eredményei

  • Elkészült a pünkösdfürdői védmű 1,7 km hosszon

    Elkészült a pünkösdfürdői védmű 1,7 km hosszon

  • Megépült az Aranyhegyi-patak új védműve 2,1 km hosszon

    Megépült az Aranyhegyi-patak új védműve 2,1 km hosszon

  • Elkészült és engedélyt kapott a Nánási út – Királyok útján építendő új gát terve

    Elkészült és engedélyt kapott a Nánási út – Királyok útján építendő új gát terve

A projekt szakaszai

A

 


 

Pünkösdfürdői védmű

A fejlesztés első ütemében mintegy 1.700 méter hosszan átépítettük a földgátat, úgy, hogy megfeleljen a 2013 után megemelt védekezési magassági elvárásnak. A szivárgáscsökkentő fal alépítménye úgynevezett szádfalas technológiával készült. A földfelszín felett látható része vasbeton támfal, amely árvíz idején szükség esetén mobil elemekkel tovább magasítható. A védmű teljes hosszán fenntartó utat hoztunk létre és 13 helyen biztosítottuk a lejutást a Dunához.

Aranyhegyi-patak védműve (I. és II. ütem)

Az első fejlesztési ütemben a Nánási úttól a Szentendrei úton keresztül 2.170 méter hosszan építettünk új védművet. A Szentendrei úttól nyugatra, körülbelül a Mocsáros mentén húzódó szakaszon az alépítmény résfalas technikával készült. Innen a Nánási útig, a mélyben húzódó római kori romok miatt, más technológiát kellett alkalmazni, ezért itt a töltéstest kapott vízzáró réteget. A töltés tetejére végig vasbeton támfal került, ami biztosítja a szükséges védekezési magasságot.

Római-parti védmű

2023-ra, a projekt első szakaszában elkészült a Római-parti Duna szakasz új védművének megvalósíthatósági tanulmánya. A lehetséges nyomvonalak részletes összehasonlítása és kiértékelése alapján az a döntés született, hogy az új gát is a Nánási út – Királyok útján, a jelenlegi fővédvonalhoz hasonló nyomvonalon kapjon helyet. Ennek megfelelően 2023 végére elkészültek:

  • az új védmű vízjogi létesítési tervei, valamint a védműhöz kapcsolódó egyéb létesítmények engedélyezési tervei, továbbá
  • a tendertervek, melyek a kivitelező kiválasztására vonatkozó közbeszerzési eljárás előkészítéséhez szükségesek.

A projekt első ütemében megtervezett új gát megvalósítása érdekében a Fővárosi Önkormányzat kezdeményezésére a Kormány a projekt szakaszolása mellett döntött. Így a már engedélyezett tervek alapján a Római-parti védmű is európai uniós támogatásból valósulhat meg. Az új gátnak 2029-re kell elkészülnie. 

A Római-part közterületi megújítása

A Római-part árvízvédelmi tervezésével párhuzamosan komplex közösségi tervezés keretében elkészült a Duna és a Nánási út – Királyok útja közötti hullámtér fejlesztési koncepciója és szabadtér-építészeti terve is. Ez – külön projekt keretében – szintén európai uniós támogatással valósulhat meg a következő években.

Bővebben

A beruházás főbb adatai

A projekt címe: Csillaghegyi öblözet védelme

A kedvezményezett neve: Budapest Főváros Önkormányzata

Az európai uniós támogatás összege: ​​6,200 milliárd forint

Az európai uniós támogatás mértéke: 100%

Projekt azonosító száma: KEHOP-1.4.0-15-2015-00001

A projekt befejezése: 2023.12.15.

Utoljára módosítva: 2024. 06. 27.
|
Létrehozás dátuma: 2024. 06. 21.