Mi jár a díjjal?
A győztes civil szervezet tevékenységének jelképes elismeréseként 5.000.000 forint pénzjutalom és a Városháza szimbolikus kulcsa jár.
2025. január 15-ig szavazhat minden olyan városlakó, aki elmúlt 14 éves, budapesti lakóhellyel vagy munkahellyel rendelkezik vagy budapesti oktatási intézményben tanul.
Eredményhirdetés: 2025. február 1.
(Ezen az oldalon a pályázó szervezet bemutatkozása olvasható, ami nem feltétlenül tükrözi a Fővárosi Önkormányzat álláspontját.)
Bemutatkozik: Város és Folyó Egyesület
„A Város és Folyó (Valyo) Egyesület azért dolgozik, hogy a város lakói használják a Dunát és a Duna-partot, a város egy kapcsolódási pont legyen a vízhez, a természethez, az itt élők magukénak érezzék a városukat és a folyójukat. A Duna és partja segítse a forró nyarak elviselését a városban.
Ezért mintaadással, kísérletezéssel mutatunk példát a Duna-part fenntartható és etikus használatára: aktív közösségi bevonással, akciókkal, beavatkozással, közösségépítéssel és edukációval."
A szervezet tevékenysége
„A Város és Folyó Egyesület célja, hogy a Duna felkerüljön a városlakók mentális térképére, felhívjuk a figyelmet arra az évtizedek óta megoldatlan helyezetre, hogy a folyópart a lakosok számára nehezen elérhető és nem alkalmas időtöltésre. A klímaválsághoz alkalmazkodó és azt enyhíteni próbáló élhető város kialakításáért dolgozunk. Ementén alakítunk ki pozitív jövőképeket, melyeket a valóságban is megépítünk, hogy mindenki számára elképzelhetőek és átélhetőek legyenek ezek a megoldások.
Kis léptékű, rövidtávú, ismeretterjesztő beavatkozásokkal mutattuk be a víziónkat a budapesti Duna-partról, hogy a 2010-es évek valósága ettől infrastrukturális ellátottság és megközelíthetőség szempontjából mennyire távol állt. Ezt szemléltette a Dunatanösvény, számos kacsakődobó bajnokság és a Lánchíd pesti hídfőjénél időszakosan működő első pihenőparkunk, a ValyoPart."
Bővebben a szervezet tevékenységéről
Milyen eszközökkel dolgozik a szervezet?
„A Valyo folyamatosan keresi az alulhasznosított folyóparti területeket, amiket kis költségvetésű, kísérletező köztérhasználattal vesz birtokba és helyezi rá a budapesti lakosok mentális térképére. Például a Duna-parti rézsűkön grillezőket, ülőfelületeket alakítunk ki, vagy a gyalogosok előtt megnyitott RAKPART-ra helyezünk ki piknikasztalokat, napozóágyakat vagy éppen ping-pong asztalt.
Ezek a beavatkozások rövid távúak, de alkalmasak arra, hogy megszerettessék a lakossággal a helyszínt és utat mutatnak a későbbi nagyobb beavatkozásnak. Ilyen eszköz többek között autók által használt közterek átmeneti, ideiglenes (pár nap-hét vagy hétvégék) megnyitása a gyalogosok és kerékpárosok előtt, aminek módszertanát a Szabihíd projektünknél alakítottuk ki az elsők között az országban.”
Kikkel és hogyan dolgozik a szervezet?
„A Valyo projektjeiben mindig kiemelt szerepet kap a helyi lakosság széleskörű bevonása. A Szabihídtól kezdve az alsó rakpartokon való jelenlétünk egyik alapköve, hogy lehetőséget adjunk a budapesti lakosoknak programokat hozni különböző helyszíneinkre, így tudunk színes és változatos programokat biztosítani a városlakók számára ezzel is növelve a folyóparthoz való kötődésüket.
Az Árasztó-parton is kezdetektől fogva célunk volt, hogy a helyi lakosok részt vegyenek a pihenőpark kialakításában és üzemeltetésében is, évről-évre egyre több helyi lakos segít be például a kihelyezett asztalok összeszereléseben is. A Hengermalom projektünkben pedig egy magántulajdonossal működünk együtt, hogy közcélúan és az ipari műemléket megőrző módon lehessen hasznosítva a jelenleg funkciótlan épületegyüttes.”
Milyen eredményeket ért el a szervezet?
„2021-ben nyitottunk meg egy korábban elhagyatott helyet az albertfalvai Duna-parton. Az Árasztó-partot az elmúlt 3 évben folyamatosan fejlesztjük többek között strandröpi pályával, grillező helyekkel, árnyékolókkal és köztéri padok kihelyezésével.
2019-ben a Római Szabadstrand Tesztnapunkon több százan csobbantak a Dunában. Figyelemfelhívó akciónk hatására 2021-ben közel 50 év után megnyitott Budapest első szabadstrandja, ami azóta is minden évben várja a hűsölni vágyókat.
Kezdeményezésünkre a rakpart egyre hosszabb időkre van megnyitva a gyalogosok előtt, ahova 2021 óta minden évben kitelepülünk, programokat szervezünk és köztéri bútorokat helyezünk ki, melynek hatására szakmai konszenzussá vált a pesti rakpart középtávú autómentesítése és elkezdődött a Jane Haining rakpart zöldítése is.”
Ha szeretnéd, hogy ők nyerjenek, akkor szavazz rájuk:
Tudj meg többet róluk
-
Weboldal: valyo.hu
-
Facebook oldal: www.facebook.com/valyovalyo
-
Instagram oldal: www.instagram.com/valyovalyo