Utcáról Lakásba! Egyesület

"Az Év Fővárosi Civil Szervezete" díj jelöltje.

SZAVAZOK

Mi jár a díjjal?

A győztes civil szervezet tevékenységének jelképes elismeréseként 5.000.000 forint pénzjutalom és a Városháza szimbolikus kulcsa jár.
2025. január 15-ig szavazhat minden olyan városlakó, aki elmúlt 14 éves, budapesti lakóhellyel vagy munkahellyel rendelkezik vagy budapesti oktatási intézményben tanul.
Eredményhirdetés: 2025. február 1.

(Ezen az oldalon a pályázó szervezet bemutatkozása olvasható, ami nem feltétlenül tükrözi a Fővárosi Önkormányzat álláspontját.)

Utcáról Lakásba! Egyesület logo

Bemutatkozik: Utcáról Lakásba! Egyesület

„Az Utcáról Lakásba! Egyesületnél abban hiszünk, hogy mindenkinek kell egy hely, amelyet otthonnak nevezhet. Olyan modellprogramokat dolgozunk ki és működtetünk, amelyekben önálló lakhatást nyújtunk hajléktalan és lakhatási szegénységben élő embereknek, 2022 óta ukrajnai menekült családokat is támogatunk.

Közösségi- és csoportfoglalkozásokat is szervezünk, és idén egy nagysikerű közadakozást követően volt állami gondozott fiatalok számára nyitott lakhatási programot indítottunk.”

A szervezet tevékenysége

„Az Utcáról Lakásba! Egyesület Budapest egyik legfontosabb lakhatási szervezete. Az elsőként lakhatást szemlélet szerint dolgozunk, azt valljuk, hogy a méltó lakhatás a társadalmi részvétel alapfeltétele. Mára több mint 120 egykor hajléktalan vagy intézményben élő budapesti számára biztosítunk tartós, megfizethető lakásbérleti lehetőséget, és közel 250 Ukrajnából érkezett menekültnek biztosítunk albérlettámogatást. Lakásügynökségünk 2021 óta már kétféle célközönséget szólít meg: szociális alapú programunk mellett szociális ágazatban dolgozóknak nyújtunk piacinál olcsóbb lakhatást. Egyesületünk egyik legnagyobb sikere, hogy 2024-ben elindult a Fővárosi Lakásügynökség, melynek koncepcióját egyesületünk alakította ki, a mi modellprogramunk alapján. A Lakásügynökség a budapesti lakhatási válságot enyhíti az üresen álló lakások szociális bérlakássá alakításával."

Utcáról Lakásba! Egyesület 2
Bővebben a szervezet tevékenységéről
Utcáról Lakásba! Egyesület 5

Milyen eszközökkel dolgozik a szervezet?

„Magyarországon elsők közt adoptáltuk az elsőként lakhatás módszertant és indítottunk szociális lakásügynökséget. Folyamatosan fejlesztjük programjaink módszertanát, és alakítjuk úgy programjainkat, hogy a leghatékonyabban tudjuk segíteni ügyfeleinket.

Az elmúlt év legfontosabb innovációja, hogy elindult az állami gondozásból kikerült fiatalokat segítő programunk, ahol kifejezetten a célcsoport igényeihez igazodó szolgáltatásokat nyújtunk, nagy hangsúlyt fektetve a fiatalok hiányzó készségeire (pl. jogosítványszerzés).

A szemléletformálásban is törekszünk az innovációra és kreativitásra. Számos innovatív forrásteremtési módszert alkalmazunk (pl. futónagykövetség, művészeti aukciók). Innovatív hozzáállásunk, hogy programjaink modellként szolgálnak, átfogó társadalmi változásokat katalizálva.”

Kikkel és hogyan dolgozik a szervezet?

„Tagjai vagyunk a FEANTSA-nak, a Civilizációnak és az Egalipének. Partnereink a Budapest Intézet, a Városkutatás Kft, a Periféria Kutatóközpont, akciókban A Város Mindenkié, valamint egyéb lakhatási szervezetek. A lakásügynökségünkben szakszervezetekkel dolgozunk együtt. Közös ügyfeleink kapcsán referálunk más szociális szférában dolgozó szervezetek felé (pl. addiktológiai kérdésekben).

Az önkormányzatokkal való együttműködés munkánk egyik alapja. Elsőként lakhatás szemléletű programunkban együttműködünk a kőbányai és a II. kerületi önkormányzatokkal, míg lakásügynökségi koncepcióalkotásban a Budavári Önkormányzattal és a Fővárossal is.

A budapesti polgárok önkéntesként be tudnak vonódni a felújításainkba (2023-ban 130 ember vett ezeken részt), de akár nagykövetként is segíthetik a munkánk.”

Utcáról Lakásba! Egyesület 4
Utcáról Lakásba! Egyesület 3

Milyen eredményeket ért el a szervezet?

„Lakhatási programjainkon keresztül 490 embert támogatunk közvetlenül lakhatással és szociális munkával. Ennek részét képezik közösségi szociális munka programjaink is, mint az Adj Munkát! csoport vagy a sorstárs mentoráció. Ügyfeleink a támogatásunknak köszönhetően stabilizálni tudták az életkörülményeiket, sokan közülük jelentős előrelépéseket is tudtak tenni (pl. megszerezték az érettségit), és ami a legfontosabb: több, mint 90%-uk meg tudta tartani a lakhatását.

Lakhatási programjaink egyben modellként is szolgálnak más szervezeteknek. Így pl. az elmúlt években több budapesti kerület és a Fővárosi Önkormányzat is elindította a lakásügynökségét, amiben fontos szerepet játszott az általunk kidolgozott minta, sokszor szakértőként vettünk részt lakásügynökségek elindításában.”

Ha szeretnéd, hogy ők nyerjenek, akkor szavazz rájuk:

Tudj meg többet róluk

Utoljára módosítva: 2024. 12. 02.
|
Létrehozás dátuma: 2023. 12. 01.