Káva Kulturális Műhely Egyesület

"Az Év Fővárosi Civil Szervezete" díj jelöltje.

RÁJUK SZAVAZOK

Mi jár a díjjal?

A győztes civil szervezet tevékenységének jelképes elismeréseként 5.000.000 forint pénzjutalom és a Városháza szimbolikus kulcsa jár.
2025. január 15-ig szavazhat minden olyan városlakó, aki elmúlt 14 éves, budapesti lakóhellyel vagy munkahellyel rendelkezik vagy budapesti oktatási intézményben tanul.
Eredményhirdetés: 2025. február 1.

(Ezen az oldalon a pályázó szervezet bemutatkozása olvasható, ami nem feltétlenül tükrözi a Fővárosi Önkormányzat álláspontját.)

Káva Kulturális Műhely Egyesület logo

Bemutatkozik: Káva Kulturális Műhely Egyesület

„A független színház, a közoktatás és a civil társadalom határmezsgyéjén működő Káva részvételiségre építő problémaközpontú előadásokat kínál gyerekeknek, hogy az őket érintő társadalmi, életkori, erkölcsi-etikai kérdésekről közösen gondolkodjunk. Szemléletformáló, a demokratikus értékeket előtérbe helyező, közösségfejlesztő programjaink széles körben érik el a budapesti (és vidéki) iskolák diákjait. Kulcsszavak: kritikai gondolkodás, kérdezés, egyeztetés, többszempontúság, önálló vélemény.”

A szervezet tevékenysége

„A 28. évadát kezdő Káva részvételi formákkal foglalkozó független színházi társulat. Részvételiségre és interakcióra építő ún. TiE-előadásokat és komplex drámaórákat kínálunk közoktatásban részt vevő diákok (osztályközösségek) számára, de időről időre kisebbeknek (óvodásoknak), illetve felnőtteknek is készítünk programot. Civileknek meghirdetett Állampolgári Színház projektünkben közösségi színházi előadásokat hozunk létre fontos társadalmi problémákról (pl.: lakhatás, klímaszorongás, a mai magyar oktatás, férfilét).

Előadásainkban egyaránt foglalkozunk aktuális társadalmi kérdésekkel, általánosabb filozófiai és etikai kérdésekkel, valamint a fiatalok mindennapjait érintő korosztályi kérdésekkel. Munkánk a kérdések felvetéséről szól, anélkül, hogy kész válaszokat fogalmaznánk meg; a hangsúly az egyeztetésre, a különböző álláspontok, szempontok ütköztetésére kerül."

Káva Kulturális Műhely Egyesület 2
Bővebben a szervezet tevékenységéről
Káva Kulturális Műhely Egyesület 1

Milyen eszközökkel dolgozik a szervezet?

„A mai magyarországi – erősen konzervatív, klasszikus – színházfogalomba nem igazán férnek bele az alkalmazott színházi, ezen belül például a színházi nevelési műfajok (még a független színház fogalma is sok helyen magyarázatra szorul). Mi olyan színházi formákat, műfajokat alkalmazunk, melyek innovatívak, például a részvételiség és problémacentrikusság miatt jelentősen eltérnek a klasszikus színházfelfogástól.

Számunkra nagy jelentőséggel bír a különböző művészeti ágakkal való találkozás, a színház újragondolása. Kommunikációnkban törekszünk arra, hogy időről időre kreatív eszközökkel bővítsük követőbázisunkat, hogy az előadásainkban fontos interaktivitás kommunikációnkban is megvalósulhasson (provokatív kérdésfelvetésekkel, videókkal, szavazásos játékokkal, kihívással stb.).”

Kikkel és hogyan dolgozik a szervezet?

„Sokszor dolgozunk hátrányos helyzetű fiatalokkal, kistelepüléseken, nevelőotthonokban, civilekkel. Állampolgári Színház nevű közösségi színházi projektünkben speciálisan kiválasztott célcsoportok bevonásával dolgozunk egy őket érintő központi kérdésen (pl. pedagógus-lét, klímaszorongás, lakhatás vagy férfi-lét kérdései stb.).

Gyakran dolgozunk együtt más civil vagy állami szervezetekkel, akikkel közösen valósítunk meg akár hátrányos helyzetű célcsoportoknak készülő programokat (pl. Hintalovon Alapítvány, WWF, Bűnmegelőzési Tanács, SOS Krízis Alapítvány).

Részt veszünk hálózatépítő, kapcsolatépítő találkozókon, keressük az együttműködést a nonprofit és forprofit szektor szereplőivel is, hogy programjaink a legszélesebb rétegeket érjék el, valamint nemzetközi projektben vagyunk partnerek.”

Káva Kulturális Műhely Egyesület 5
Káva Kulturális Műhely Egyesület 4

Milyen eredményeket ért el a szervezet?

„A 2023/2024-es évadban 392 programot valósítottunk meg. Ebből 171 TiE előadás, 177 drámaprogram volt, és 44 alkalommal felnőttekkel találkoztunk. Összesen kb. 8500 fiatal járt nálunk, több, mint 150 budapesti iskolából. Előadásaink résztvevői tudatosabbak és magabiztosabbak, jobban értik önmagukat és a mindannyiunkat körülvevő világot, érzékenyebbek a társadalmi problémákra, fejlődik az érzelmi intelligenciájuk, összetartóbb és felszabadultabb közösség tagjai lesznek.

A felsoroltak nem megérzések, munkánk eredményeit hagyományos és művészeti alapú kutatások (art-based research, ABR) elemzéseivel bizonyítani is tudjuk: https://kavaszinhaz.hu/dice-kutatasi-projekt/

Saját kiadású szakmai könyvsorozatok munkánk hatásairól: Tudástár - Káva Kulturális Műhely

Ha szeretnéd, hogy ők nyerjenek, akkor szavazz rájuk:

Tudj meg többet róluk

Utoljára módosítva: 2024. 12. 02.
|
Létrehozás dátuma: 2023. 12. 01.