Egyenlő Esélyekkel az Iskolapadban Egyesület
"Az Év Fővárosi Civil Szervezete" díj jelöltje.
RÁJUK SZAVAZOKMi jár a díjjal?
A győztes civil szervezet tevékenységének jelképes elismeréseként 5.000.000 forint pénzjutalom és a Városháza szimbolikus kulcsa jár.
2025. január 15-ig szavazhat minden olyan városlakó, aki elmúlt 14 éves, budapesti lakóhellyel vagy munkahellyel rendelkezik vagy budapesti oktatási intézményben tanul.
Eredményhirdetés: 2025. február 1.
(Ezen az oldalon a pályázó szervezet bemutatkozása olvasható, ami nem feltétlenül tükrözi a Fővárosi Önkormányzat álláspontját.)
Bemutatkozik: Egyenlő Esélyekkel az Iskolapadban Egyesület
„A Deviszont Közösségi Tér egy kritikai pedagógiai program szakképzésben tanuló fiatalok számára Budapesten. Küldetésünk, hogy bevonjuk a fiatalokat a társadalmi kérdésekről szóló gondolkodásba; célunk, hogy hozzájáruljunk, hogy a fiatalok rendszerszinten gondolkodó, tudatos és aktív állampolgárokká váljanak, akik motiváltak saját közösségük alakítására. Munkánk és pedagógiai módszertanunk alapja a kritikai pedagógia, valamint a szolidaritás és a demokratikus értékek iránti mély elkötelezettség."
A szervezet tevékenysége
„A Deviszont Közösségi Tér 2018 novemberében kezdte meg működését, másfél év előkészítő munka után. A csapat tagjai pedagógusok, közösségszervezők, szociális munkások és társadalomtudósok, akik a pedagógia, ifjúsági munka, érdekvédelem és közösségi munka területén szereztek tapasztalatot. Az általunk működtetett program az oktatási rendszer egyenlőtlenségeire, a közösségek széttöredezettségére és a közügyek iránti passzivitásra kíván választ adni. Célunk, hogy a fiatalok kritikusan gondolkodó, tudatos állampolgárokká váljanak, és hogy a környezetükben és társadalmi szinten is képesek legyenek tenni a változásért.
Programunk a gyakran nehéz szociális hátterű, Budapest külkerületeiben, szakképzésben tanuló fiatalokat célozza."
Bővebben a szervezet tevékenységéről
Milyen eszközökkel dolgozik a szervezet?
„Szervezetünk véleményünk szerint abban hiánypótló, hogy a közös tanulást a kritikai pedagógia szellemiségében valósítja meg. A kritikai pedagógia számunkra annyit tesz, hogy a hozzánk járó, szakképzésben tanuló fiatalok egy befogadó, hierarchia-mentes, demokratikus közegben tudnak tanulni arról, ami az iskolából legtöbbször kimarad (akár témák, akár feldolgozási módszerek, például vita, tekintetében).
Célunk ezzel hosszabb távon az, hogy a hozzánk járó fiatalok maguk is alakítóivá és cselekvőképes állampolgáraivá válhassanak a fővárosnak. Szervezetünk abból a szempontból is innovatív, hogy foglalkozásainkat demokratikus alapon, a fiatalokkal együtt és rugalmasan az ő igényeikre szabva tervezzük meg, ezzel is megteremtve azt a légkört, ahol nem csak tanítunk, hanem egymástól is tanulunk.”
Kikkel és hogyan dolgozik a szervezet?
„Szervezetünk egy közösségi házban, más civil szervezetekkel együtt fenntartott helyen végzi a háttérmunkát. Ez alapvetően egy nagyon szoros együttműködést biztosít az itt megjelenő szervezetekkel. Emellett szervezetünk egyik hosszú távú célja, hogy a pedagógia és oktatás területén szakmailag meghatározó és véleményező szervezetté váljon: ennek érdekében projektekben és szakmai tudáscserékben is együttműködünk fiatalokkal foglalkozó szervezetekkel; emellett folyamatban van egy nemzetközi együttműködésben megvalósuló Erasmus+ projektünk.
Tevékenységünket elsősorban dél-pesti kerületekben folytatjuk, így elengedhetetlen hogy lokálisan kapcsolatot tartsunk a helyi iskolákkal és cégekkel. Emellett a helyi önkormányzatokkal is törekszünk az együttműködésre, a kerületi életben való részvételre.”
Milyen eredményeket ért el a szervezet?
„Fontos eredményként tartjuk számon, hogy sikeresen adaptáltuk a kritikai pedagógia szellemiségét és megközelítését középiskolás korosztályra: a foglalkozásainkat eddig több, mint 60 fiatal látogatta (a legtöbben több éven át), és az iskolákban több mint 400 fiatalt értünk el. Rendszeresen kérünk és kapunk visszajelzést a fiatalokról a munkánkra.
Egyikük így fogalmazta meg: „[A Deviszont] lehetőséget [ad] arra, hogy tanulj, fejleszd magad, csak épp teljesen másképp, mint a közoktatásban. Nagyon sokat tanultam, és nagyon sok kedves embert ismertem meg, és ezúton is szeretnék köszönetet mondani a rengeteg tanácsért a sok foglalkozásért.”
A visszajelzésekből azt is tudjuk, hogy ez a támogató közösség esetenként segített az iskolai lemorzsolódás megakadályozásában és a pályaválasztásban is.”
Ha szeretnéd, hogy ők nyerjenek, akkor szavazz rájuk:
Tudj meg többet róluk
-
Weboldal: deviszontkozter.hu
-
Facebook oldal: www.facebook.com/deviszontkozter
-
Instagram oldal: www.instagram.com/deviszontkozter