Társadalmi egyeztetés a távhőszolgáltatásról szóló rendelet módosításáról


Az önkormányzat társadalmi egyeztetést indít a Budapest Főváros területén végzett távhőszolgáltatásról szóló 66/2012.(IX.28.) Főv. Kgy. rendelet módosításának véleményezésére.

A 2012/27/EU irányelv az energiahatékonyságról, valamint a módosításáról szóló EU 2018/2002 irányelv rendelkezéseinek végrehajtása érdekében az Országgyűlés, illetve a Magyar Kormány módosította a Tszt.-t és a Tszt. Vhr.-t az alábbi előírások rögzítésével:

A Tszt. 3. §-ában új fogalomként jelent meg a „fűtés egyedi szabályozhatósága”, melynek értelmében a felhasználási hely fűtése egyedileg szabályozható, ha – a közös használatú épületrészek kivételével – az egyes épületrészek hőleadó készülékei egyedileg rendelkeznek a hőleadásuk – más épületrészek hőleadó készülékei hőleadásának akadályozása nélküli – befolyásolására szolgáló szerelvénnyel.

Ezzel egyidőben a Tszt.-ben rögzítésre került, hogy a távhőszolgáltatással ellátott lakóépületek és vegyes célra használt épületek esetén – a közös használatban lévő épületrészek kivételével – kötelező a fűtési költségmegosztó felszerelése az egyes hőleadó készülékekre, ha az műszakilag megvalósítható és a lehetséges energiamegtakarítással való arányosság tekintetében költséghatékony. Erre erősít rá a jogalkotó a Tszt. Vhr.-ben akként, hogy a 17/C. §-ban rögzíti, hogy a felhasználó köteles gondoskodni a közös használatú épületrészek kivételével az épületrészekben az elfogyasztott fűtési célú távhő elszámolása érdekében hiteles fűtési hőfogyasztás-mérő, valamint – ha használati meleg víz biztosítására is sor kerül – a használati meleg víz elszámolása érdekében hiteles fűtési hőfogyasztás-mérő és használati meleg víz vízmennyiség-mérő felszereléséről

a) új csatlakozás esetén, ha az új épületben kerül kialakításra; vagy

b) meglévő épület esetén, ha az épületrészenkénti hiteles mérés utólagos kialakítása műszakilag megvalósítható és költséghatékony.

A rendelkezések értelmében az érintetteknek kötelezővé válik a fűtési költségmegosztó felszerelése, ha új, távhővel ellátott épület létesül, továbbá, ha a meglévő épületben a külön mérés utólagos kialakítása műszakilag megvalósítható és költséghatékony. A kötelezést az érintett ügyfeleknek a Tszt. 59/C. § alapján legkésőbb 2027. január 1-jéig kell teljesíteni.

A Tszt. Vhr.:

- egyrészt műszaki megvalósíthatóság kapcsán rögzíti, hogy műszakilag nem megvalósíthatónak kell tekinteni a rendszert, ha ehhez a felhasználási hely meglévő hőellátó rendszerének olyan átalakítása szükséges, amely csökkenti az egyes épületrészek megközelítésére, elhagyására rendelkezésre álló teret, épületstatikai szempontból nem megengedett vagy az épületrészekben kialakított lakótér olyan mértékű megváltoztatásával jár, amely jelentősen hátrányosan befolyásolja a lakótér rendeltetésszerű használatát;

- másrészt a költséghatékonyság vizsgálatára is tartalmaz előírásokat, akként, hogy azt is meghatározza, hogy a fűtési célú távhőfelhasználás épületrészenkénti hiteles mérés utólagos kialakításának költséghatékonyságát a 8. melléklet szerint elvégzett költséghatékonysági vizsgálat alapján állapítja meg.

A fűtéskorszerűsítéssel összefüggésben lakásonként 200.000 – 245.000 Ft bruttó költséggel lehet számolni, amely az alábbi elemek beépítését, telepítését, illetve kialakítását tartalmazza: 

a) Termosztatikus szeleptest és -fej beépítése

b) Digitális költségosztó felszerelése, üzembehelyezése, költségosztó adatgyűjtő rendszer telepítése

c) Strangszabályozás kialakítása, illetve beállítása

A központi jogszabályi rendelkezések által keletkező költségek lakossági terheinek enyhítése érdekében szükséges a Magyar Állam felé kezdeményezéssel élni annak érdekében, hogy a Magyar Állam akár részben, akár egészben vállalja át a beruházással összefüggő költségeket az érintett ügyfelektől, illetve adjon vissza nem térítendő támogatást a megvalósításhoz a lakosoknak. Erre tesz javaslatot a jelen előterjesztés 12. határozati javaslata.

Önkormányzatok rendeletalkotási feladatai

Mindezzel párhuzamosan az önkormányzatok részére kötelezettségként került rögzítésre a Tszt. 6. § (2) bekezdés j) pontjában az, hogy az önkormányzat rendeletben állapítja meg – az e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározott általános előírások figyelembevételével – a fűtési költségmegosztó felszerelésének műszaki megvalósíthatósági és költséghatékonysági egyedi szempontjait, ütemezését és egyéb feltételeit.

A fenti rendeletalkotási feladatuknak az önkormányzatok a Tszt. 59/D. §-a alapján 2024. december 31. napjáig kötelesek eleget tenni.

Mindezekre tekintettel javasolt a Távhő rendeletben az alábbiak rögzítése:

(5) Fűtési költségmegosztók alkalmazása esetén a Tszt. Vhr. 8. melléklete szerinti E. Megtakarítási arány értéke 

a) 0,1 azon épületek vonatkozásában, amelyek fűtési rendszere termosztatikus radiátorszelepekkel van felszerelve; 

b) 0,06 azon épületek vonatkozásában, amelyek fűtési rendszere működőképes kézi radiátorszelepekkel van felszerelve; 

c) 0,15 a fűtési rendszernek a költségmegosztás bevezetésével összefüggésben vele együtt, vagy közvetlenül előtte végzett rekonstrukciója esetében.

A Tszt. 2024. január 1. napi hatálybalépéssel rögzítette azt is, hogy a felhasználók költségmegosztókra vonatkozó kötelezettségeinek teljesítését a jegyző (fővárosban a főjegyző) lesz köteles ellenőrizni legkésőbb 2027. január 1. napját követően.

A rendeletmódosítással kapcsolatban 2024. december 16. 12.00 óráig van lehetőség a vélemények, hozzászólások megküldésére, a következő elektronikus levelezési címre: bakos.richard@budapest.hu 

A rendeletmódosítás tervezete itt található.