Tanúságtétel a nemzeti összetartozásról

Szlovákiából, Romániából és Szerbiából érkeztek diákok a Főpolgármesteri Hivatal által szervezett Nemzeti Összefogás Napjának ünnepségére. Az eseményen képviseltette magát az összes fővárosi fenntartású oktatási-nevelési és gyermekvédelmi intézmény. A méltó megemlékezés mellett, a találkozó célja a Kárpát-medencei magyar testvériskolai és diákközösségi kapcsolatok erősítése volt. Az Oktatási, Gyermek- és Ifjúságvédelmi Főosztály ezért négy napos testvériskolai találkozót is szervez. A rendezvény fővédnöke Tarlós István Budapest város főpolgármestere.

 „Mikor szent földünket darabokra tépték és a hatalmasok, mind tétlenül nézték! De mi fel nem adtuk egyetlen percre sem, pedig úgy éreztük: elhagyott az Isten! Nyelvünket őrizzük, mint legdrágább kincset, külhonban is tovább él a magyar nemzet!”- szavalták Bodnár Éva kortárs költő In memoriam 2004. december 5. című versét a felvidéki Nagykaposról érkezett diákok. Még a nap is kisütött a borús idő ellenére a Főpolgármesteri Hivatal udvarán, ahol a nemzeti összetartozásra emlékezve gyűlt össze minden fővárosi fenntartású oktatási-nevelési és gyermekvédelmi intézmény, valamint a külhoni testvériskolák diákjai és képviselői. A megemlékezés keretében Csomós Miklós oktatásért és kultúráért felelős főpolgármester-helyettes, majd a résztvevők emlékszalagokat helyeztek el a tavalyi megemlékezésre készített és a nemzet egységét szimbolizáló kopjafán.

Csomós Miklós beszédében a nemzetünket 1920-ban ért tragédiát, az összefogás és a nemzeti megújulás eredményeit, valamint a fiatal generációk szerepét hangsúlyozta: "A trianoni döntés 23,4 millió lakost érintett, Magyarországon csak az összmagyarság alig kétharmada, 7,6 millió fő maradhatott, de a mostani jelenlétünk is erősíti a szavakban megfogalmazott tényt: összetartozunk. Azt, hogy a nemzet egy, és megbonthatatlan szellemi, lelki egység. Tavaly a kopjafán lévő emlékszalagra azt írtam, az államhatárok feletti összetartozás valóság, Budapest minden magyar fővárosa. Az eltelt egy esztendőben aztán ért bennünket szép és rossz élmény egyaránt. De mind a nehézségek, mind az örömök ugyanarról szóltak: meg kell küzdeni még ma is azért, hogy a nemzeti egység valósággá váljék. Mert voltak felemelő pillanatok, amikor állampolgári esküt tehettek az Erdélyben élők, aztán voltak keserű percek, amikor arról jött a hír, hogy a magyarságát vállaló felvidékit megfosztották lakóhelye szerinti állampolgárságától, mintegy megbosszulva, hogy magyarnak akarta hivatalosan is vallani magát. Keserű volt az a hír is, amikor az új román kormány a korábbival ellentétben ellenségesen állt egy erdélyi író újratemetéséhez, sőt, hatósági eszközökkel meg is tiltotta azt. Nyírő József hamvai nem kerülhettek abba a földbe, amelynek egyszer volt hétköznapjai, történelme, lakói, megihlették őt és gyönyörű regényeknek adtak életet. Nos, a mai nap üzenete, hogy a nemzet fogalma nem államhatárokhoz kötött fogalom, több annál, minden magyar lelkében továbbélő hagyomány, a hovatartozás kitörölhetetlen, megmásíthatatlan öntudata" - mondta a főpolgármester-helyettes.

Az esemény zárásaként a fővárosi és határontúli iskolák kéviselői a nemzet összetartozását is jelképező úgynevezett, az Ifjúság Nemzetfáját ültették el, amelynek további ápolásáról a Fővárosi Önkormányzat gondoskodik majd. A Főpolgármesteri Hivatal oktatási intézményeiben meghirdetett HUNGARIKUM elnevezésű pályázat legsikeresebb darabjaiból pedig június 1-től, kiállítás nyílik a városháza épületében lévő galériában.

Hírek

RSS megtekintés