Megkötötték a támogatási szerződést Budapest teljes körű csatornázására

Aláírták a támogatási szerződést Budapest komplex integrált szennyvízelvezetéséről (BIKSZ). A projekt nettó beruházási összköltsége 34,1 milliárd Ft, ebből 27,6 milliárd Ft az uniós támogatás. Tarlós István főpolgármester az ünnepélyes aláíráskor elmondta: a következő két évben 240 km szennyvízcsatorna épül Budapesten, ebből 90 km a XVIII. kerületben.
 
Az ünnepélyes aláíráson Tarlós István felidézte, hogy hányatott sorsa volt a Budapest egészét érintő csatornázási projektnek az elmúlt tíz évben. Az európai uniós pályázati konstrukció többszöri módosulása miatt nem csupán a projekt nevét, hanem annak műszaki tartalmát is többször módosítani kellett. A főváros 2011-ben kötött társulási megállapodást Budaörs önkormányzatával, a KEOP (Környezet és Energia Operatív Program) támogatási előírásainak megfelelően.
 
Tarlós István emlékeztetett rá, hogy a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé nyilvánította a BIKSZ-projektet, ezzel elősegítve, hogy a hatósági ügyeket gyorsabban és gördülékenyebben intézhessék, valamint hozzájárult a felek által ma aláírt támogatási szerződés megkötéséhez.
 
A főpolgármester elmondta, hogy a következő két évben körülbelül 240 kilométer szennyvízcsatorna épül Budapesten, ebből 90 kilométer a XVIII. kerületben. Hozzátette: az érintett kerületek az építési költségek hat százalékának megfizetését vállalták.
 
Tarlós István hangsúlyozta: a beruházás költségei nem terhelik a lakosságot, a főváros ugyanakkor elvárja, hogy minél többen csatlakozzanak a szennyvízelvezető rendszerhez.
 
Körtvély Zoltán, a Nemzeti Környezetvédelmi és Energia Központ Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója arról számolt be, hogy jelenleg mintegy 200 szennyvíztisztítással és elvezetéssel összefüggő beruházás van folyamatban. Mint mondta, az uniós és a hazai jogszabályok értelmében Budapesten és környékén teljes körűen meg kell oldani a csatornázást. Nagykovácsi, Remeteszőlős, Budakalász, Üröm, Gyál, Vecsés, Üllő, Kerepes, Kistarcsa és Nagytarcsa Budaörssel kiegészülve alkot egy szennyvízelvezetési agglomerációt, az ott keletkező szennyvíz tisztítását az észak-pesti, a dél-pesti és a központi szennyvíztisztító telepeken végzik.
 
Körtvély Zoltán elmondta: az agglomerációt is magában foglaló társulás célja, hogy Budapesten és környékén minél nagyobb számban bekapcsolják a vezetékes szennyvízelvezetés és tisztítás rendszerébe a csatornázatlan lakásokat. Hozzátette: 2015-ig 237 ezer 396 folyóméter csatorna és több mint 13 ezer csatornabekötés épül, ami 42 ezer lakosnak biztosítja a szolgáltatást.
 
A támogatási szerződést az ügyvezető igazgató Orbán Gyöngyivel, a Budapest-Budaörs Szennyvízelvezetési Beruházó Önkormányzati Társulás elnökével írta alá.

Hírek

RSS megtekintés