Budapest 140 éves - városismereti vetélkedőt rendeztek középiskolásoknak

Pest, Buda és Óbuda egyesítéséről 1872-ben hoztak törvényt, amely szerint az addig önálló városok 1873. január 1-től Budapest néven egyesülnek. Valójában az egyesítés csak novemberben történt, amikor 1873. november 17-én összeült az egyesített város tanácsa és átvette az elővárosok tanácsától az ügyek intézését. A főváros napját ezért november 17-én ünnepeljük.

Az egyesítés emlékére városismereti vetélkedőt szervezett az „Iskolakapun kívüli programsorozat” keretében a Főpolgármesteri Hivatal Köznevelési és Ifjúsági Feladatokat Koordináló Főosztálya a Budapesti Történeti Múzeummal, a Fővárosi Levéltárral, a Szabó Ervin Könyvtárral és a Zöld Pont Egyesülettel közösen. A vetélkedő alapvető célja az volt, hogy Budapest középiskolás korosztályának figyelemét felkeltsék a város születésének története, körülményei iránt, és a város jól behatárolt történelmi helyszínének megismerésére. A játék résztvevőiben így tudatosulhatott, hogy hol élnek, hol töltik hétközi és ünnepnapjaikat, milyen események fűződnek egyes városi helyszínekhez, valamint megismerhették, hol és hogyan éltek városi elődeink.
 

A többfordulós vetélkedő első eseményére 2013. október 15-én a Várnegyedben került sor. 84 csapattal közel négyszáz diák barangolta be a Budapest Történeti Múzeum kiállítótermeit és a Várnegyed utcáit. A fiatalok a múzeum „Budapest Fény és Árnyék” című kiállításában kaptak feladatokat, majd a városrészt bejárva fedezték fel Budapest titkait. A verseny során megmászták a Magdolna-tornyot, megkeresték a régi Országház épületét, kaptak egy-egy feladat jó megoldásáért hídpénzt, bekukkanthattak a Várszínház kulisszái mögé, fényképezkedtek a Sándor-palota szigorú őreivel.

A verseny folytatásaként a diákok kutatómunkát folytatnak a Fővárosi Levéltárban és a Szabó Ervin könyvtárban.

A városismereti verseny döntőjére - Budapest születésnapjához igazodva - novemberben kerül sor a Fővárosi Levéltárban, amelyen a két forduló összesített eredményei alapján a legjobb tíz csapat mérheti majd össze tudását.
 

Iskolakapun kívüli programok

A Köznevelési és Ifjúsági Feladatokat Koordináló Főosztály az Iskolakapun kívüli program keretében 14-19 éves fővárosi diákoknak hirdet tehetségkutató versenyt 4 kategóriában. Jelentkezni november 20-ig lehet.
Megemlékeztek az 1956-os forradalom és szabadságharc hősi halottairól az Újköztemető 301-es parcellájánál. Beszédet mondott Szentes Tamás főpolgármester-helyettes. 40 fővárosi szakképző intézmény 650 diákja is koszorúzott.
A fiatalok a múzeum „Budapest Fény és Árnyék” című kiállításában kaptak feladatokat, majd a városrészt bejárva fedezték fel Budapest titkait.
A Fővárosi Önkormányzat és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár közös csapatvetélkedőt szervez középiskolásoknak Giuseppe Verdi születésének 200. évfordulója tiszteletére.
Budapest egyesítésének 140. évfordulója alkalmából Budapest Főváros Önkormányzata az „Iskolakapun Kívüli Program” elnevezésű rendezvénysorozat keretében városismereti versenyt szervez a főváros középiskolás diákjai számára.
A Fővárosi Önkormányzat – együttműködve a Recski Szövetséggel – 2013. szeptember 7-én megemlékezést tartott a főváros diákjai számára az egykor Recsken a kényszermunkatáborban élők és a tábor felszabadulásának évfordulója alkalmából.
A foglalkozásokat Kiss László, a Bozsik-program budapesti irányítójának vezetésével tartják a Margitszigeti Atlétikai Centrumban.