Elképzelhető, hogy egy védett böngészőből kísérli meg elérni ezt a webhelyet a kiszolgálón. Engedélyezze a parancsprogramokat, majd töltse be újra a lapot.
Budapest Portál
Követés
Ugrás az oldal tartalmához
Ugrás a keresőhöz
Ugrás a főmenühöz
Ugrás a gyorsmenühöz
Ugrás a lábléc menühöz
Súgó a Főmenü billentyűzettel történő használatához
Ugrás a főoldalra
Budapest portál
2022. május 20.
Bernát,
Felícia
Switch to Hungarian (
Váltás
Magyar
nyelvre)
Váltás angol nyelvre (
Switch to
English
)
Aláhúzott hivatkozások alkalmazása
Főmenü
Hírek
Legfrissebb
Közlemények
Hírarchívum
Főváros
Budapest, a nemzet fővárosa
Díjazottak
Jelképek
Városdiplomácia
Programok, kultúra
Nevezetességek, városnézés
Kerületek
Önkormányzat
Főpolgármester
Helyettesek
Egészségügyi tanácsnok
SZMSZ
Költségvetés
Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa
Nemzetiségi önkormányzatok
Közszolgáltató cégek
Fővárosi Közgyűlés
A Közgyűlés működése
Előterjesztések, jegyzőkönyvek
Fővárosi képviselők
Bizottságok
Vagyonnyilatkozatok
Közgyűlési videóarchívum
Fővárosi Közlöny
Rendelettár
Hivatal
Főjegyző
Főosztályok
Főpolgármesteri Iroda
Uniós projektek
Városfejlesztés
Nyitott Budapest
Zöld Budapest
Fővárosi Választási Bizottság
Adatvédelem
Integritás bejelentések
Szolgáltatás
Ingatlanhasznosítás
Ingatlanközvetítői névjegyzék
Sport
Zajtérkép
Szmogriadó
Közlekedés
Parkolás
MOL Bubi
Turizmus
Térinformatikai portál
Patkánybejelentés
Közterületnév-jegyzék
CT- és MR-program
Ügyintézés
Gyakran keresett ügyek
Helyi adó
Közterület-használat
Kereskedelmi ügyintézés
Önkormányzati hatósági ügyek
Államigazgatási hatósági ügyek
Tulajdonosi jogkörbe tartozó ügyek
Tájékoztatók, segédletek
Kapcsolat (Ügyfélszolgálat)
Közérdekű adatok
E-infószabadság
Ingatlan-elidegenítés
Kereső
Keresés
Gyorsmenü
SAJTÓ
Koronavírus
BKK
KÖZSZOLGÁLTATÓ CÉGEK
VÁLASZTÁS
ELŐTERJESZTÉSEK
KÖRNYEZETVÉDELEM
SZMOG
Budapest közösségi költségvetésének bemutatása
2021. november 1-én indul a második
fővárosi közösségi költségvetés! Tovább a közösségi költségvetés honlapjára >>>
otlet.budapest.hu
Mit jelent
a közösségi költségvetés
?
A részvétel mindig valamiféle együttműködést jelent. A közösségi költségvetés azt jelenti, hogy a főváros költségvetésében elkülönített összegről, azaz évente 1 milliárd forint felhasználásáról, a lakosság ötletei alapján és mindvégig a lakossággal együttműködésben dönt a városvezetés. Az ilyenfajta társadalmi részvétel sokféle lehet. Budapest közösségi költségvetésében a részvétel elsősorban az interneten keresztül valósul meg, egyszerű, szinte játékos formában. Ennek internetes felülete az
otlet.budapest.hu
oldal.
Honnan indult a közösségi költségvetés?
A közösségi költségvetés ötlete a brazíliai Porto Alegre városában született meg 1988-ban, és ma már világszerte elterjedt és népszerű eleme a városkormányzásnak. Többek közt Bolognában, New Yorkban, Szöulban, Madridban, Párizsban különböző modellekkel működtetnek közösségi költségvetést. Az említett városok közül Párizs kimagasló sikere, valamint a város struktúrájának hasonlósága arra buzdította Budapest új vezetését, hogy a város közösségi költségvetését a párizsi minta alapján valósítsa meg. Ehhez nagy segítséget nyújtott, hogy az ötletek beadásához és a szavazáshoz szükséges szoftvert a párizsiak bárki által, ingyenesen felhasználhatóvá tették, a Fővárosi Önkormányzat ezt a szoftvert alakította át a budapesti igényekre.
A budapesti közösségi költségvetéssel a városvezetés célja, hogy jobban bevonja a lakosságot a város működtetésébe azáltal, hogy az önkormányzat költségvetésének egy meghatározott részéről nem az önkormányzat dönt, hanem a város lakói.
Hogyan zajlik?
A folyamat első lépése az ötletgyűjtési szakasz. Három meghatározott kategórián belül, egy meghatározott időszakban bármilyen ötletet be lehet nyújtani az
otlet.budapest.hu
oldalon.
Ez a három kategória:
Zöld Budapest
:
A Zöld Budapest azt jelenti, hogy a főváros szerepet vállal abban, hogy városunk zöldebbé váljon és segítse a budapestieket, hogy környezettudatosan éljenek. Közös célunk, hogy a főváros felkészüljön a 21. század egyik legnagyobb kihívására, a klímaváltozásra.
Esélyteremtő Budapest
:
Az Esélyteremtő Budapest kategória célja, hogy az önkormányzat csökkenteni tudja a társadalmi különbségeket, segítse a hátrányos helyzetű közösségek életét. Ha úgy érzi, hogy ötletével segíteni tudna másokon, küldje el ötletét ebbe a kategóriába!
Nyitott Budapest:
Egy nyitott város a szívügye? – Együttműködések, új, kísérleti megoldások, digitális fejlesztések, rövid távú közösségépítő ötletek. Ilyen ötletet a Nyitott Budapest kategóriába nyújtson be!
Az ötletek beadását követően a Fővárosi Önkormányzat rövid ellenőrzés után közzéteszi azokat. Az ötletgyűjtő időszakkal párhuzamosan a Főpolgármesteri Hivatal elkezdi feldolgozni a beküldött ötleteket jogi, pénzügyi és formai szempontból, melyet követően azok pozitív vagy negatív elbírálásban részesülnek. Ezzel egyidejűleg az olyan ötletek, amik ugyanarra a helyszínre, vagy ugyanabban a témában érkeztek, összevonják, ennek során a Főpolgármesteri Hivatal
„
Nyitott Budapest
”
Osztályának kollégái felveszik a kapcsolatot az ötletgazdákkal annak érdekében, hogy az érintettek együtt dolgozzák ki a legjobb javaslatot.
Miután a hivatal munkatársai véglegesítették az ötleteket, azok a közösségi költségvetés budapestiekből álló tanácsa elé kerülnek. A tanács egy önként jelentkezőkből véletlenszerűen összeállított csoport, amely az ötletek véglegesítésében működik együtt az önkormányzattal.
Ezután indul a nyilvános szavazás, egy hónapon át lehet majd voksolni a szavazólistás ötletekre. Szavazással dől el, mely ötletek a legnépszerűbbek. Minden Budapesten élő vagy dolgozó/tanuló, 18. életévét betöltött személy szavazhat az
otlet.budapest.hu
oldalon való gyors regisztrációt követően, vagy papíron a város több pontján.
A nyertes ötleteket a Fővárosi Önkormányzat megvalósítja.
A 2020-21-es ciklus nyertes ötletei:
A nyertes ötletek listája
ide kattintva letölthető
pdf formátumban.
Nem egyszeri alkalom
Budapest városvezetése elkötelezett a részvétel alapú döntéshozatal és a lakosság minél nagyobb fokú bevonása, aktiválása mellett. Ez azt jelenti, hogy a városvezetés, a fontos kérdésekben nem akar az emberek megkérdezése, véleményeik, céljaik, elvárásaik megismerése nélkül dönteni. Ezért, a közösségi költségvetés, az első “teszt” évet követően, évi rendszerességgel elérhető lesz a város lakói számára. A Főváros sokéves, sikeres nemzetközi tapasztalatokra építve kezd bele Budapest közösségi költségvetésének működtetésébe. Más nagyvárosokban működő modellekre és eredményekre hírfolyamunkban talál példákat.
Van ötlete?
Mindenki szeretne egy számára kellemesebb, élhetőbb, jobban használható környezetet kialakítani. Ez jelentheti szűkebb és tágabb lakókörnyezetünket, de jelentheti akár egész Budapestet, ez már csak elszántság és fantázia kérdése. Bizonyára önnel is előfordult már, hogy azon fantáziált, hogyan alakítaná át az utcát, amiben él, mikre használna kihasználatlan területeket, hogyan tenné mindenki számára jobbá azt a helyet, ahol ön is él. A közösségi költségvetés pont ezekre ad lehetőséget.
2021. november 1-én indul a második
fővárosi közösségi költségvetés! Tovább a közösségi költségvetés honlapjára >>>
otlet.budapest.hu
Ha kérdése van, írjon nekünk a
nyitott@budapest.hu
email címre!
A 2020-21-es ciklus nyertes ötletei:
1 / 15
2 / 15
3 / 15
4 / 15
5 / 15
6 / 15
7 / 15
8 / 15
9 / 15
10 / 15
11 / 15
12 / 15
13 / 15
14 / 15
15 / 15
❮
❯