Megválasztották a legszebb budapesti teraszt és kerthelyiséget

Tarlós István főpolgármester fővédnökségével TERASZ BUDAPEST 2014 címmel hirdetett pályázatot a BFTK Nonprofit Kft. A Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatala Városépítési Főosztályának szakmai irányításával megvalósult pályázaton közterületen működő vendéglátó teraszok, valamint magánterületen üzemelő kerthelyiségek és tetőteraszok vehettek részt. A szakmai zsűri döntésének értelmében Budapest idei legszebb terasza a Csendes Társ Winebar & Garden, legszebb kerthelyisége pedig a Villa Bagatell lett.
 
A zsűri két fő kategória mellett egy különdíjjal jutalmazta a Lánchídnál működő pop-up teraszt (Raqpart), illetve további három helyiséget (Tranzit Cafe, Centrál Kávéház, Fruska Bisztró) emelt ki, mint jó példa. A szakma mellett a közönség is kifejezte véleményét; az internetes szavazáson több mint 5000 hivatalos szavazat érkezett. Ezek alapján idén a Bálint Galéria Kávézó bizonyult a legnépszerűbbnek.
 
Budapesti életünk meghatározó színterei a közterületeken megjelenő kávézók, sörözők, éttermek és más vendéglátó egységek kültéri fogyasztóterei - hangsúlyozta Finta Sándor Budapest főépítésze a nyertes teraszon, a Csendes Társban tartott díjátadón. A teraszok motorjai a városi közösségeknek, hiszen a találkozások csomópontjai. Ezeken a teraszokon ülve válik láthatóvá a város, és ezek a teraszok alkotják a Budapest imázst, így fontos, hogy teraszaink megjelenése bizonyos mértékig egységes és színvonalas legyen – tette hozzá. Sokan azért látogatnak hozzánk, hogy Budapest építészeti értékeit lássák, azonban azok jönnek vissza, akik a városba szeretnek bele, a parkokba, terekbe, utcákba, helyekbe. Ebben az értelemben, tehát mondhatjuk, hogy közterületeink, utcáink meghatározzák a városról kialakult képet és, ebben a képben a teraszok bizony jelentős szerepet játszanak, hiszen Budapest Terasz város - mondta Bán Teodóra a BFTK ügyvezetője.

Bírálati Szempontok

Környezethez való illeszkedés: A teraszok esetében a helyszín meghatározó, hiszen egy zöld környezettel körbevett tér remek kezdő pozíciót ad, azonban amennyire jól sülhet el egy illeszkedő, nem hivalkodó installáció, annyira tudja tönkretenni az összképet egy túlépített, harsány építmény. A fő cél tehát az adott környezetbe való illeszkedés, az összhang megteremtése a meglévő és az épített környezet között. A nyertes terasz és kerthelyiség elsőként ennek a szempontnak felelt meg. A Csendes Társ visszafogott berendezése tökéletesen kiemeli a meglévő környezet adottságait, agresszívan felszerelt napernyőkkel nem csúfítja a Károly kert bejáratát, még akkor sem, ha emiatt bevétel kiesése van az esős napokon. A Villa Bagatelle a meglévő értékek mentén újult meg, nem épített új szintet, nem bővítette a meglévő adottságokat esetleges további profit érdekében.
 
Stílus: A második fontos szempont a stílus, az összkép volt, mely a Csendes esetében a környezetbesimuló, egyszerű bútorok voltak, apró dizájn elemekkel, mint pl. a borospalack menütartó, vagy a színes forgók, melyek minden asztalon megtalálhatóak. A Villa Bagatelle a meglévő épített környezet stílusos, modern megújításával hívta fel a figyelmet, mely az épület adottságait és értékeit figyelembe vette és megőrizte azokat. Ebből a szempontból a zsűri kiemelte a Kopaszi gáton működő Fruska teraszt is, mely rendkívül egységes, stílusos és kreatív képet alakított ki magáról.
 
Társadalmi nyitottság: A harmadik fő szempont az elérhetőség volt, vagyis az adott hely mennyire nyitott a mozgássérült, kutyás, biciklis és gyerekes vendégek felé. A Csendes elhelyezkedéséből adódóan is maximálisan gyerekbarát, hiszen a Károly Kert játszótere népszerű belvárosi gyerektér, ugyanakkor a vendéglátóhely külön figyelmet is fordít az érintett csoportok kiszolgálására az ételek, italok, játékok és egyéb kiegészítők tekintetében. A Csendes teraszán kerékpártároló és levegő kompresszor is található, így a bringások kedvelt helye. A gazdikat nem kizárni akarják, hanem bekapcsolni, ezért ivótálakkal várják a városi kutyásokat.
 
Utcai szempontok: A teraszok lekerítése, megemelése nem feltétlenül támogatott funkció, bár meg kell jegyezni, hogy bizonyos esetekben elfogadható. Ennek legfőbb oka a közlekedés akadályozása, hiszen a szűk járdákon még ezekre az ideiglenes pódiumokra is figyelnie kell a járókelőknek, ami mondjuk egy babakocsit toló anyuka esetében nem feltétlenül egyszerű feladat. Az elkerítés leginkább utcaképi szempontból nem előnyös, elszeparálódó, töredezett városképet mutat. Jól tudjuk, hogy bizonyos kerületek támogatják ezt a fajta megoldást, hiszen így elkerülhető a "túlterjeszkedés", azonban fontos lenne egységes irányelvek alapján meghatározni a vendéglátóhelyek teresedését.
 
Design elemek: Számos terasz esetében kaotikus képet ad a sok hirdető és reklámfelület, ami nemcsak tolakodó, vizuálisan agresszív marketingfogás, hanem rontja a vendéglátóhely önálló arculatát, és sokszor a tájékozódást, a szükséges információk világos megjelenítését is nehézkessé, zavarossá teszi. A szponzori logókkal ellátott napernyőket és egyéb berendezéseket a fővárosi közterületi rendelet egyébként tiltja. Ebben a kategóriában a Centrál Kávéházat emelte ki külön a zsűri, hiszen a kávézó napernyője ízlésesen illeszkedik a környezethez, nem tartalmaz szponzori megjelenést és az asztalok, székek minősége és elrendezése is minőségi.
 
Külön kategória is született a díjazottak körében. A pop up közterületi vendéglátóhelyek jövőre hivatalosan is külön kategóriaként szerepelnek majd a Terasz Budapest pályázaton. Idén ezt a díjat a Raqpart Bárterasz nyert el, egyedi, ízléses és közösségi hangulatával.
 
A szakmai zsűriben Molnár Bea, építész, Finta Sándor, főépítész, Ughy Attila, városképvédelmi bizottsági elnök, Mautner Zsófi gasztroblogger és Tóth Attila séf kapott helyet.
 

Hírek

RSS megtekintés