Jelentős torlódás várható a Budai alsó rakpart Margit hídi le- és felhajtóágának lezárása miatt

November 8-án, szombaton az esti óráktól a Budai fonódó villamoshálózat Bem rakparti ágának építése miatt újabb munkaterületek elfoglalásával, további jelentős forgalmi változásokra kell számítani az Árpád fejedelem útja Margit híd alatti részén. A változásoknak köszönhetően a Margit híd alatt 2x1 forgalmi sáv marad meg a közúti forgalom számára és egyúttal ideiglenesen lezárják a budai alsó rakpart dél felé vezető le- illetve felhajtóágát. A rakparti le- és felhajtás könnyítésére az alsó rakparton a Halász utcánál ideiglenesen új jelzőlámpás csomópontot alakítottak ki, mely szabályozza a rakpart forgalmát.

Felhívják azonban az autósok figyelmét, hogy a Halász utcai felhajtó nem tudja teljesen kiváltani a Margit hídi felhajtó szerepét, mivel annak kapacitása véges, valamint a Halász utca környezetében az ideiglenesen kétirányúsított Fő utca kapacitása is igen korlátos, így azt javasolják, hogy csak azok a járművezetők használják a budai alsó rakpartot, akiknek megfelelő a Mozaik utcai felhajtó, vagy korábban is a Halász utcai felhajtót használták.

Azoknak az északi irányból érkezőknek, akik korábban a Margit hídi rakparti lehajtót vették igénybe sem javasolják a Halász utcai lehajtó használatát, mivel a lehajtóhoz vezető egy sávos Fő utca, déli irányban sem tud átengedni a jelenleginél nagyobb közúti forgalmat.

Az északi irányból a Mozaik utca felől érkezők számára a Margit hídi lehajtó lezárása azonban kedvező hatású lesz, ugyanis itt a közlekedés gyorsulni fog és így várhatóan megszűnnek a rakparti torlódások is. Az északi irányból a dél felé közlekedőknek ezért javasolják, hogy aki csak teheti, a Mozaik utcánál hajtson le a budai alsó rakpartra, mert november 10-én hétfőtől az Árpád fejedelem útján centrum irányban jelentős közúti torlódások várhatók.

Változások a tömegközlekedésben

A forgalmi rend változása miatt az érintett autóbuszjáratok útvonala nem változik, megállóhelyük nem módosul. Azonban a munkaterület mellett rendelkezésre álló szűk keresztmetszet miatt közúti torlódások várhatóak, melyek hatással lehetnek az autóbuszok menetidejére, különösen a csúcsidőszakokban.

A késések csökkentése érdekében a 86-os autóbusz vonalon több autóbuszt közlekedtetnek munkanapokon, és szükség szerint a többi érintett járatra is több autóbuszt állítanak forgalomba.

Változások a kerékpáros közlekedésben

A Bem rakpart menti kerékpárutat is lezárják a Batthyány tértől az Üstökös utcáig. A rakparti kerékpárútról, észak felől érkezőknek javasolják, hogy az Üstökös utca magasságában létesítendő gyalogos-kerékpáros átvezetésen keresztül keresztezzék az Árpád fejedelem útját, majd  a Germanus Gyula parkban a régi kerékpárút piros térköves felületén lehet két irányban közlekedni, a táblával jelzett útvonalon.
 
A Margit híd budai hídfőjénél, a HÉV vágányokhoz és a 4-es, 6-os villamosmegállókhoz vezető aluljárón keresztül nyílik csak áthaladási lehetőség a kerékpárosok számára, azonban az aluljáróban a balesetveszély elkerülése, és a gyalogosok védelme érdekében, a kerékpárt áttolva szabad csak áthaladni. Az aluljárón kívül osztott, illetve osztatlan gyalog- és kerékpárutat jelölnek ki. A Gyóni Géza téren keresztül a jelenleg is meglévő kétirányú osztott gyalogos és kerékpárúton haladhatnak a tér déli oldalán lévő felhajtóút és a Bem rakpart kereszteződéséig, ahol a felhajtóút közepén terelőelemekkel elválasztott ideiglenes kétirányú kerékpárúton keresztül csatlakozhatnak a Lipthay utcában már korábban kijelölt ideiglenes kerékpáros terelőúthoz.

Változások a gyalogos közlekedésben

A gyalogosok számára a legjelentősebb változás a Margit híd északi oldalán, az Árpád fejedelem útját keresztező kijelölt gyalogos-átkelőhelynél lesz. Itt a jelenlegi együtemű – azaz a két forgalmi sávot folyamatosan keresztező – átkelés helyett, csúcsidőszakokban, a 2x1 sávos közúti forgalom kapacitásának biztosíthatósága érdekében csak két ütemű átkelés lesz lehetséges, ezért a gyalogosoknak majd meg kell állniuk a középszigeten és ki kell várniuk egy lámpaváltást.
 
A beruházás előnyei
• A fejlesztéssel Óbuda újra bekapcsolódik Budapest villamosközlekedésének vérkeringésébe.
• Megszűnik az átszállási kényszer Budapest számos olyan városrésze felé, amelyekbe ma még kétszeri átszállással, illetve zsúfolt buszjáratokkal lehet eljutni.
• A beruházás hasznosságát mutatja, hogy egy szűkebb területen végzett aránylag kis mértékű fejlesztés hatása egész Budára kiterjed, alig van olyan budai városrész, amelyik ne profitálna belőle.
• Óbuda sűrűbben közlekedő villamosokat, gyors és közvetlen kapcsolatot kap Közép- és Dél-Buda felé, beleértve a csomópontokat is, amelyeken keresztül csaknem a teljes budai térség elérhető.
• Dél-Budán Albertfalva és Kelenföld közvetlen kapcsolatba kerül Óbudával és a Margit híd budai hídfőjének térségével.
• Víziváros a fenti előnyökön kívül mentesül az autóbuszok terhétől, a Fő utcai buszsáv feleslegessé válik, a Batthyány tér és a Clark Ádám tér közötti szakaszon további parkolóhelyeket alakíthatunk ki.
• Hűvösvölgy a 18-as villamos révén visszakapja a Szabadság híd felújításakor meglévő közvetlen kapcsolatát a Fehérvári úthoz, a Krisztinavároshoz és a Szent Gellért térhez.
• Közép-Budán az Alkotás utca és a Villányi út térsége számos kapcsolattal gyarapodik, az új 61-es villamos összeköti a Margit körutat, a Margit híddal és Óbudával.
• A gyors és megbízható villamosjáratok létrehozásával az autóforgalom is csökkenhet, a torlódások mértéke és a környezetterhelés pedig mérséklődhet.
 
A KÖZOP-5.5.0-09-11-2011-0016 azonosítószámú “A Budai fonódó villamosközlekedés megteremtése Széll Kálmán téri ág” és a KÖZOP-5.5.0-09-11-2011-0015 azonosítószámú “A Budai fonódó villamosközlekedés megteremtése Bem rakparti ág” mint a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közlekedési Központ kiemelt közlekedésfejlesztési beruházásai az Új Széchenyi Terv Közlekedési Operatív Programjának segítségével európai uniós és hazai forrásból 90,4 százalékos (Széll Kálmán téri ág), illetve 63,8 százalékos (Bem rakparti ág) uniós támogatási ráta mellett valósulnak meg. A budai fonódó összköltsége: 17,6 milliárd Ft, a Széll Kálmán téri ág költsége 12,5 milliárd Ft, a Bem rakparti ág költsége pedig 5, 1 milliárd Ft.
 
A Fővárosi Önkormányzat közlekedésszervezőjeként a Budapesti Közlekedési Központ 2014 július elején hirdetett eredményt a budai fonódó villamoshálózat kivitelezésére tavaly decemberben kiírt közbeszerzési eljárásban. Ennek értelmében a villamoshálózat Bem rakparti ágát a BEM Tram Konzorcium építheti meg, míg a Széll Kálmán téri ág kivitelezésére az ÓBUDA Tram Konzorcium ajánlatát fogadták el.
 
A közösségi közlekedési változásokról és a kedvencnek jelölt járatokról folyamatosan frissülő, személyre szabott információk érhetők el mobiltelefonon a BKK Info alkalmazáson keresztül, valamint a BKK INFO oldalán, a www.bkkinfo.hu címen. Az ügyfelek a járatfigyelő funkcióra feliratkozva az általuk leggyakrabban használt vagy tetszőlegesen kiválasztott járatról/járatokról az összes információt azonnal megkapják akár e-mailen is. A Budapesti Közlekedési Központ webes, illetve iOS, Android és Windows mobilfelületen is elérhető utazástervezőjével pedig a FUTÁR valós idejű adatai alapján tervezheti meg utazását a BKK honlapján, a http://futar.bkk.hu címen, vagy letölthető alkalmazás segítségével, mely a járatok valós helyzetének térképes nyomon követésére is alkalmas. Indulás előtt érdemes tájékozódni a pillanatnyi közlekedési lehetőségekről és a tervezett változtatásokról is.

 

Hírek

RSS megtekintés