Felavatták Kosáryné Réz Lola emléktábláját Újbudán

Születésének 120. évfordulója alkalmából felavatták Kosáryné Réz Lola író és műfordító emléktábláját péntek este Újbudán. A koszorúzással egybekötött megemlékezésen Csomós Miklós főpolgármester-helyettes mondott beszédet. 
 
Születésének 120. évfordulója alkalmából felavatták Kosáryné Réz Lola író és műfordító emléktábláját péntek este Újbudán, a Fadrusz utca 2. szám alatti társasház falán. A táblát az írónő regénytárának kiadója, a Kráter Műhely Egyesület – Újbuda Önkormányzata, és a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával – készítette el.
 
Kosáryné Réz Lola író és műfordító Selmecbányán járt gimnáziumba. Pályáját költőként kezdte, Filoména című regényével 1920-ban elnyerte az Athenaeum pályadíját. A Nyugat modern kritikusai mellett a konzervatívabb szellemű Karácsony Sándor teológus is kora legkiválóbb írói között tartja számon. Később az Új idők munkatársaként dolgozott, majd a Magyar Lányok című lapot szerkesztette. Könyvei rendkívül népszerűek voltak. 1921 és 1944 között 38 regénye jelent meg, közülük számos több kiadást is megért. A világirodalom remekműveinek is kiváló fordítója volt. Az egyetemes és magyar női sors részvétteljes ábrázolása miatt korunkban egyre több olvasója forgatja ismét regényeit. Kosáryné Réz Lola olyan író, aki mer szólni határtalan fájdalomról éppúgy, mint a váratlan, vagy kiérdemelt boldogságról. Németből, franciából, angolból fordított regényeket.
 
Csomós Miklós főpolgármester-helyettes köszöntőjében úgy fogalmazott: „Kosáryné Réz Lola nevet szerzett magának. Hatalmas olvasótábora volt, szomorú, szép és valósághű regényei, amelyek lányok, asszonyok, anyák életéről szóltak, nevelték és érezni tanították az olvasókat.”
 
Az oktatásért és kultúráért felelős főpolgármester helyettes kiemelte az írónő legjelentősebb alkotásának első kötetét, az Asszonybeszédet, amely öt asszonynemzedék életét meséli el. „A regényekben szereplő asszonyok elszántak, erősek és törékenyek egyszerre, igazi, szívvel és lélekkel küzdő emberek, akik nemcsak a regényben, hanem a művekben leírt társadalomban is meg kellett vívniuk az elismerésért” – mondta.
 
„Újra kiadott könyveit immár az új nemzedékek is olvashatják. És ugyan a város, ahol fiatalon sétált, megváltozott, de azok a belső igaz tartalmak, amelyek családról, szerelemről, vállalásról és önfeláldozásról szólnak, nem. Ma is éppoly igazak és fontosak” – fogalmazott Csomós Miklós.

Hírek

RSS megtekintés