Egyhangúlag elfogadta a Fővárosi Közgyűlés az idei forrásmegosztást

Letette az esküt az új képviselő, Velkey György. Egyhangúlag elfogadták a BKIK-val kötött együttműködési megállapodást és az idei forrásmegosztást. Ezentúl június 19-én fogják átadni a díszpolgári címeket.
 
Pesti Imre volt főpolgármester-helyettes és fővárosi képviselő helyére (aki január 1-től a fővárosi kormányhivatal vezetője lett) a Fővárosi Választási Bizottság Velkey Györgynek rendelte kiadni a fővárosi mandátumot. Az új képviselő a Fővárosi Közgyűlés ülése kezdetén letette az esküt.
 
Szentes Tamás főpolgármester-helyettes az ülés elején bejelentette: visszavonja a civil szervezetekkel kötött közszolgáltatási szerződések felbontásáról, a fővárosi egészségügyi és szociális intézmények szerkezetátalakítási koncepciójáról szóló előterjesztését. Ugyancsak nem lesz napirenden a 2011-es útfelújításokra vonatkozó közbeszerzési eljárások megindítása, valamint az Újköztemető főbejáratához tervezett körforgalom megépítésére vonatkozó tender megindítása.

Együttműködési megállapodás a BKIK-val

Egyhangúlag jóváhagyta a közgyűlés a főváros és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara közötti együttműködési megállapodást. A dokumentum szerint a gazdasági helyi jogalkotás, a gazdaság általános érdekeinek érvényesítését szolgáló köztestületi feladatok gyakorlása terén, a főváros gazdasági fejlődése erősítésében, ipari, kereskedelmi, fejlesztési, turisztikai, közlekedésfejlesztési politikájának kialakításában működnek együtt a felek. Rögzítették azt is, hogy együttműködnek a közép-magyarországi régió fejlesztésében, támogatják a fővárosban a vállalkozások működési feltételeinek javítását, fellépnek a feketegazdaság, különösen az illegális kereskedelmi és ipari tevékenység ellen.
 
A főváros ennek érdekében többek között véleményezési és tanácsadási joggal állandó részvételt biztosít ezekben a kérdésekben a BKIK delegáltjának a főpolgármesteri kabinet ülésein, és megküldi a megállapodás területeit érintő írásos anyagokat a BKIK-nak is, véleményezési jogot biztosítva számára.
 
(Az együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírásáról készült videót itt tekintheti meg.)

Egyhangúlag elfogadták a forrásmegosztást

Tartózkodás és ellenszavazat nélkül fogadta el a közgyűlés az idei forrásmegosztási rendeletet (ez az 213 milliárd forint állami forrás főváros és kerületek közötti elosztását jelenti, előbbi 47,2 %-ban, utóbbiak 52,7%-ban részesülnek). A vitában Tüttő Kata (MSZP) nehezményezte, hogy fideszes törvénymódosítás révén a fővárostól az idegenforgalmi adóbevételeket a kerületekhez csoportosították át. Rogán Antal (Fidesz) azt emelte ki, hogy a forrásmegosztási jogszabály az MSZP-SZDSZ koalíció ideje alatt a főváros hátrányára változott, az idén először változott, némileg a főváros javára módosult, 4 milliárd forinttal megnövelve a városnak jutó szja-bevételeket.
 
Tarlós István főpolgármester úgy fogalmazott: Tüttő Kata és Rogán Antal más-más nézőpontból világította meg a problémát, „de egyiküket sem tudom cáfolni”. A főpolgármester közölte, a miniszterelnökkel és két minisztériummal is állandó konzultációt folytatnak arról, hogy a főváros siralmas pénzügyi helyzetén hogyan tudnának segíteni. Erről február végére biztosan lesz döntés – tette hozzá.

Június 19-én fogják átadni a díszpolgári címeket

Egyhangúlag módosította a közgyűlés a díszpolgári címekről szóló fővárosi rendeletet. Ezentúl nem a főváros egyesítésének napján, november 17-én, hanem június 19-én fogják átadni az elismerő címeket. E napon vonultak ki 1992-ben Magyarországról az utolsó szovjet csapatok. Változást jelent, hogy a fővárosi emlékérem ezentúl nem Budapest színeiből (piros, sárga, kék) álló, hanem nemzeti színű szalagon függjön.

Vállalatbiztonsági politika a főváros cégeinél

Új vállalatbiztonsági politikát és stratégiát vezet be a főváros a kizárólagos tulajdonában lévő cégeknél - ezt 28 igen szavazattal, a Jobbik-frakció tartózkodása mellett fogadta el a Fővárosi Közgyűlés. Az elmúlt időszak vagyonkezelési anomáliái, a visszaélések és büntetőeljárások miatt halaszthatatlanul szükséges, hogy a főváros mint tulajdonos intézményi és vállalati biztonságpolitikát és –stratégiát határozzon meg - derül ki György István városüzemeltetési főpolgármester-helyettes előterjesztéséből. A javaslat rendet teremt, átláthatóságot, korrekt szabályozó rendszereket és pontos kontrolleljárásokat intézményesít.
 
A biztonságpolitikának elsősorban az üzletpolitika megvalósulásához kell hozzájárulnia, hatással kell lennie a vállalat esetleges pénzügyi veszteségeinek folyamatos csökkentésére és piaci helyzetének erősödésére. A vállalat biztonsági szervezete a biztonságvédelmi feladatok ellátásába – alapos mérlegelés után, költséghatékonysági szempontok figyelembe vételével, a vállalati felelősség maradéktalan érvényesítése mellett – külső szolgáltatókat is bevonhat. (Ezt a vitában a Jobbik kifogásolta.) A vállalatvezető közvetlen alárendeltségébe tartozó biztonságvédelmi szervezeti egységet működtet.

Parkolási díjak behajtásával fog foglalkozni a BÖP Kft.

Döntött a közgyűlés a BÖP Kft. társasági szerződésének módosításához szükséges előterjesztésről. Erre azért volt szükség, mert a IX., XIII. kerületben, az Andrássy úton és a Nagykörúton január óta nem ez a cég, hanem a Parking vette át a fizetőparkolás üzemeltetését. György István főpolgármester-helyettes jelezte, a kft. a jövőben a parkolási kintlévőségek behajtásával fog foglalkozni. Az előterjesztés szerint az elmúlt 5 év jogi kezelés alatt álló parkolási eseményei: jogerősen megnyert ügyek értéke 886 millió Ft (28 ezer ügy), fizetési meghagyáson lévő ügyek száma csaknem 80 ezer (értékük 1,2 milliárd Ft), valamint mintegy 25 ezer peres ügy van folyamatban (652 millió Ft) értékben. A BÖP 2,6 ezer parkolási ügyben vesztett, ezek értéke csaknem 55 millió Ft.

Megszűnik a Budapesti Közlekedés-Szervező Nonprofit Kft.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2010 végén jelezte, hogy a cég működési szerződését nem akarja meghosszabbítani, nem vesz részt annak finanszírozásában. Megszűnt a kft. Budapest-bérlettel kapcsolatos tevékenysége is, mert a helyközi szolgáltatóknál a bérlet miatt jelentkező ún. áttarifálási veszteséget az NFM nem e cégen keresztül, hanem önállóan finanszírozza. Ezért a BKSZ-t jogutód nélkül megszüntetik (a végelszámolás márciusban indul és augusztus végére fejeződhet be), feladatait a Budapesti Közlekedési Központ veszi át. Erről 20 igen szavazattal, 11 tartózkodás mellett döntött a Fővárosi Közgyűlés.

Közlekedési projekteket vesz át a BKK

A BKK-hoz  kerülnek a Fővárosi Önkormányzatnál folyamatban lévő EU-s támogatású közlekedési projektek, mint a Budapest Szíve projekt egyes elemei, a rákoskeresztúri buszkorridor, a csepeli gerincút, a Margit híd felújítása, több buszsáv-kiépítési projekt (Mészáros u.-Győző u., Budaörsi út, Szentmihályi út) és a kerékpárutak fejlesztése (Csepelen az Ady E. úton és a Szabadkikötő úton, a XVII. kerületi Pesti úton, a Bogdánfy utcában, a III. kerületben a Bécsi út-Nagyszombat utcában, valamint a Fehér út-Albertirsai úton). Ugyancsak a BKK-hoz kerülnek a még támogatási szerződéssel nem rendelkező, de megkezdett, a BKV által irányított közlekedésfejlesztési nagyprojektek (1-3-as villamosvonalak fejlesztése, a járműállomány fejlesztése). Erről egyhangúlag döntött a Fővárosi Közgyűlés.
 
Bár e napirenden nem szerepelt, Horváth Csaba MSZP-frakcióvezető szóba hozta a budai fonódó villamosporojektet, azt javasolva, ha azt nem sikerül megvalósítani a II. kerület ellenkezése miatt, akkor a projektre tervezett 5 milliárd forint uniós támogatást inkább a Moszkva tér felújítására költsék. Tarlós István főpolgármester ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: a budai fonódó egy olyan közhasznú beruházás, amely még e cikusban befejezhető, azt a II. kerületen kívül a főváros, a szakma, a civilek és a többi budai kerület is támogatja. Hozzátette: tárt karokkal várják a II. kerületet a további egyeztetésekre. A szocialisták javaslatát némileg megváltoztatva a közgyűlés elfogadta, hogy ha március végéig nem sikerült dűlőre jutni a budai fonódó ügyében a kerülettel, akkor május végéig tárgyalja a főváros a Moszkva tér felújításának előterjesztését.

Budapest Szíve: változások a II. ütem terveiben

A beruházás II. ütemet a főváros 2010 elején fogadta el, a kormány pedig 2010 márciusában 3,4 milliárdos támogatási összeggel hagyta jóvá. A projektet az elmúlt hetekben vizsgálták felül. Az új elgondolások alapján a jelenlegi projektet visszavonják és új projektötletet nyújtanak be - erről egyhangúlag határozott a Fővárosi Közgyűlés.
 
A módosított projektöltet fő elemei: a Roosevelt téren reprezentatív városi tér jön létre az MTA épülete előtt, a pesti korzó északi meghosszabbításaként. Ehhez a Roosevelt tér forgalmi rendjét át kell alakítani, a József Attila utca forgalomcsillapításával és átépítésével összhangban (utóbbi az Andrássy úti fasor tulajdonképpeni továbbvezetését jelenti: kiszélesítik a járdákat, újjáélesztik az utca üzletutca jellegét, mindkét irányban buszsávot alakítanak ki, az összes lámpás csomópont átépítésével. Az Apáczai Csere János utcában kerékpárút épül.

Egy évet késik a keresztúri buszkorridor

Előre nem látható műszaki problémák és a vélhető súlyos tervezési hibák miatt egy évvel eltolják a rákospalotai buszfolyosó kialakításának végső határidejét; a projekt így 2012. áprilisra fejeződne be -  döntött egyhangúlag a közgyűlés.

Megújulhat a Budapest Portál

Előzetes kötelezettséget vállalt a közgyűlés, hogy a 2011-es költségvetésben 30 millió Ft-os keretösszeget különítsen el a fővárosi önkormányzat hivatalos weboldala, a Budapest Portál megújítására. A főváros közbeszerzési eljárás keretében újítja meg belső informatikai rendszerét és honlapját, az új portál indulása 2011 második felében várható.

Februárban tárgyalják a Sziget-szerződést

A Fővárosi Közgyűlés következő, februári ülésének napirendjére veszik az óbudai Sziget fesztivállal kapcsolatos szerződést - jelentette be Tarlós István főpolgármester a testület hétfői ülésén. A főpolgármester elmondta: azért kell a fővárosnak új szerződést kötnie a Sziget Kft.-vel, mert a cég és a korábbi városvezetés által kötött megállapodás lejárt. Mint fogalmazott, a szóbeli megállapodás tehát akkor válik valósággá, ha az új szerződést és annak keretein belül a "megcélzott számokat", a "konkrét tételeket" a Fővárosi Közgyűlés is elfogadja. Közlése szerint ezzel a Sziget szervezői is tisztában vannak. Tarlós István a szóbeli megállapodásban meghatározott területhasználati díjjal kapcsolatban azt mondta: vannak, akik sokallják, vannak, akik keveslik az elért eredményt, ám ő úgy gondolja, 17 év "nullájához" (díjmentességéhez) képest ez egy komoly előrelépés.
 
A Főpolgármesteri Hivatal pénteken jelentette be, hogy Tarlós István főpolgármester és Gerendai Károly, a Sziget fesztivál főszervezője megállapodott a rendezvény közterület-használati díjáról. E szerint a Sziget Kft. 50 millió forint plusz áfát fizet a fővárosnak, a város pedig kialakít egy szolgáltatáscsomagot a fesztivál résztvevői számára, ez egyes városi szolgáltatások - például BKV, gyógyfürdők, állatkert - kedvezményes használatára, látogatására jogosít fel.

Kiszámlázza az FKF az iszapkatasztrófa-elhárítás költségeit

Kiszámlázza a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. az iszapkatasztrófa elhárítása során ténylegesen felmerült költségeit, nettó 82,6 millió forintot az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnak - döntött egyhangúlag a Fővárosi Közgyűlés. Az FKF Zrt. aktív segítséget nyújtott a katasztrófa elhárításához. A cég a többi között öt nagy teljesítményű mosó-locsológépet, meleg vizes mosóval felszerelt kisteherautót, műhelyautót, valamint azokhoz személyzetet biztosított. A gépek november 5-éig több mint 2600 üzemórát teljesítettek.

Termálvízzel fűtenek ősztől az állatkertben

Ősztől várhatóan a budapesti Széchenyi fürdőt is tápláló termálvizes kutak hőjével fűtik a Fővárosi Állat- és Növénykert több épületét. A tervezettnél fél évvel később elkészülő beruházáshoz a Fővárosi Közgyűlés hétfői döntése értelmében a főváros az idén több mint 118 millió forintos visszatérítendő támogatást nyújt. A döntés előzménye, hogy az állatkert sikerrel vett részt egy európai uniós energetikai pályázaton. A megújuló energiahordozók felhasználásának növelését célzó, 395 millió forintos összköltségű projekthez az intézmény saját forrásból 39,5 millió forintot biztosított. Az energetikai projektre szánt beruházás a számítások szerint 16 év alatt térül meg.
 

Közgyűlési hírek

Határozatképtelen volt a Fővárosi Közgyűlés csütörtöki rendkívüli ülése, amelyet ellenzéki kezdeményezésre hívott össze a főpolgármester. Mivel csak tíz képviselő volt jelen az ülésteremben – az ellenzék harmada is hiányzott –, a főpolgármester nem tudta megnyitni az ülést.
A közgyűlés 19 igen, egy nem szavazattal, egy tartózkodás mellett elfogadta a fővárosi közterület-használattal kapcsolatos rendkívüli intézkedések megtételére vonatkozó javaslatot
Döntöttek arról, hogy ollimpiai együttműködési megállapodást kötnek a kormánnyal. A Főváros saját forrásból 2 milliárd forintot biztosít a 3-as metró infrastruktúrájának rekonstrukciójához szükséges kiviteli tervek elkészítésére. Együttműködési megállapodás született Budapest és Szentpétervár között, szétválhat a központi régió.
Rendkívüli ülésen döntött a Fővárosi Közgyűlés a BKV buszbeszerzéseiről, a közlekedési társaság korábban kötött, úgynevezett rendelkezésre tartási szerződéseiről.
Közterületet neveznek el a nemrégiben elhunyt Göncz Árpádról, a köztársaság rendszerváltás utáni első elnökéről a fővárosban. Központi közneszerző szervezetet hoz létre a Főváros, miután a közgyűlés elfogadta ennek koncepcióját. Döntöttek a közösségi közlekedés átmeneti finanszírozásáról is.
Határoztak arról, hogy barátsági és együttműködési megállapodást kötnek a vietnámi Ho Si Minh​ várossal. Együttműködési szándéknyilatkozatot kötött Budapest és Mongólia fővárosa, Ulánbátor. Döntöttek a BKK feladatainak átszervezéséről, utcabútor-szerződésekről, valamint több kitüntető díj adományozásáról.
Elfogadta a Fővárosi Közgyűlés az ideiglenes, szociális ellátóhelyek kialakításával és működésével összefüggésben megtett intézkedésekről szóló tájékoztatót. Az ideiglenes szociális ellátóhelyek kialakítása és működtetése akár 400 millió Ft-ba is kerülhet.
Budapest megpályázza a 2024-es nyári olimpiai játékok rendezési jogát. Pályázatot írnak ki négy fővárosi színház vezetésére, jóváhagyták a 2017-es vizes vb-hez kiadandó fővárosi garancialevelet, főpolgármesteri hatáskörbe kerültek a 3-as metró felújításával kapcsolatos ügyek.
Áder János köztársasági elnök kezdeményezésére egyhangúlag elfogadták, hogy a Főváros csatlakozzon a klímaváltozás elleni, világméretű kezdeményezéshez. Elfogadták a 3-as metró szerelvényeinek felújításához kapcsolódó megállapodást. Módosították a fővárosi hajléktalanrendeletet is.
Az államfő kezdeményezésére a közgyűlés egyhangúlag támogatta, hogy a Főváros csatlakozzon az Al Gore volt amerikai alelnök által indított világméretű, klímaváltozás elleni kampányhoz.
Elfogadták a 2019-ig tartó fővárosi gazdasági programot, döntöttek több közlekedésfejlesztési projektről, közte a Külső Bécsi úti és az újpalotai villamosvonalakról. Teherán is Budapest testvérvárosa lett. Nyolc új díszpolgárt választottak.
Elfogadták a BRFK tavalyi beszámolóját, amely szerint több mint 15 százalékkal csökkent a fővárosi, regisztrált bűncselekmények száma. Döntöttek arról, hogy ismét Kathy-Horváth Lajos lesz a roma kulturális központ vezetője. Építészeti tervpályázatot írnak ki a pesti belvárosi Duna-part felújítására.
Elfogadták Budapest idei költségvetését 323,9 millárd Ft-os főösszeggel. Döntöttek arról, hogy 490 új P+R parkolót alakítsanak ki a 4-es metró kelenföldi végállomásánál. Elfogadták azt a keretmegállapodást, amely stabil pénzügyi hátteret ad a tavaszi fesztiválnak és a CAFe Budapestnek.
​Budapest Főváros Önkormányzata 2015. évi összevont költségvetéséről is dönthet a Fővárosi Közgyűlés jövő szerdán, az ülésre benyújtott költségvetési javaslat 323 milliárd 943 millió 582 ezer forintban határozza meg a bevételi és kiadási főösszeget.
Elfogadták a forrásmegosztást. Új engedélyezési eljárás indul a római-parti védmű ügyében. Tendert írnak ki az M3-as metró felújításának finanszírozására vonatkozó, 60 milliárd forintos kölcsönszerződésre.
A városatyák több személyi kérdésben is döntöttek: új vezetője lett a Budapesti Közlekedési Központnak és Budapest Főváros Vagyonkezelő Központjának. Döntöttek az új bizottsági struktúráról és tagokról.
Elfogadták a januártól létrejövő Városigazgatóság koncepcióját, eszerint ez a holding fogja össze a jövőben valamennyi településüzemeltetési feladatot végző önkormányzati társaság működését.
Átadták a főváros kitüntető díjait hétfőn, a főváros napján, a Budapest egyesítésének 141. évfordulója alkalmából tartott ünnepi közgyűlésen.
Megtartotta alakuló ülését pénteken a Fővárosi Közgyűlés, az ülés az új képviselők eskütételével kezdődött. Felszólalt Orbán Viktor kormányfő. Megválasztották a főpolgármester három helyettesét, módosították az szmsz-t.
A főpolgármester úgy fogalmazott: ha valaki dolgozni akar a városért, az be tud jönni reggel 7 órára, az ülés meghirdetett kezdeti időpontjára.