„Válogatás” - Magyar László kiállítása a Kárpát-haza Galériában

Érdeklődők és vendégek megtekintik Magyar László kárpátaljai festőművész "Válogatás" című tárlatát
Válogatás címmel nyílt kiállítás Magyar László kárpátaljai festőművész festményeiből kedd este a Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) Kárpát-haza Galériájában.
 
Tarlós István, Budapest főpolgármestere, a kiállítás fővédnöke köszöntőjében hangsúlyozta: a határon túli kapcsolatok ápolását belső indíttatásból és "csak szívből lehet csinálni". Felhívta a figyelmet arra, hogy a Nemzetstratégiai Kutatóintézet által szervezett programok és események lehetőséget jelentenek a külhoni magyaroknak a bemutatkozásra.
 
"Nemcsak a jelenlegi közigazgatási határon belül élők fővárosa Budapest, hanem az egész nemzeté" - hangsúlyozta Tarlós István, hozzátéve, segíteni kell az anyaország közelében élő magyarokat, hogy megőrizzék identitásukat, lelki kötődésüket.
 
A főpolgármester Magyar Lászlóról azt mondta, hogy az alkotó gyerekkorától elkötelezte magát a képzőművészet mellett. Az impresszionizmuson túl olyan nagy művészek hatottak rá, mint Benczúr Gyula, Csontváry-Kosztka Tivadar és Munkácsy Mihály.Magyar Lászlóról elmondta, hogy az alkotó gyerekkorától elkötelezte magát a képzőművészet mellett. Az impresszionizmuson túl olyan nagy művészek hatottak rá, mint Benczúr Gyula, Csontváry-Kosztka Tivadar és Munkácsy Mihály.
 
A Kárpát-haza Galéria kilencedik tárlatának megnyitóján Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke elmondta: Magyar László festőművész magával hozta vitalitását, természetességét, amely még közelebb hozhatja az anyaországhoz a külhoni magyarokat. Hozzátette: a Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társaságának elnökeként Magyar László kárpátaljai képzőművészek számára rendezett több szimpózium és kiállítás szervezésében vesz részt.
 
 
Magyar László 1955-ben született Csapon. Kő Pál és Gerzson Pál közbenjárásával 2005-ben választották a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjai közé - mondta Dvorszky Hedvig művészettörténész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) levelező tagja a festőművészről.
 
Megjegyezte, hogy már ekkor jó kapcsolatot ápolt a magyarországi és a határokon kívül élő magyar művészekkel. Magyar László első egyéni kiállítása 1995-ben volt Pécsen, majd a szlovákiai Eperjesen mutatkozott be. Sellyén pedig átvehette az Ormánsági Kulturális Alapítvány Nívódíját. De nemcsak egyéni, hanem több csoportos tárlaton is szerepelt, többek között Kijevben és Lvivben.
 
Dvorszky Hedvig művészettörténész Magyar László művészetét méltatva elmondta: a tárlat képei között melankolikus tájképek, borongós színvilágú falusi életképek és templomok portréi szerepelnek. A virágcsendéletek mellett Kárpátalja jellegzetes vidékei elevenednek meg: egy hegyi tanya, Lipótfalva, Rónafüred, a középapsai fatemplom vagy Sajánfalva. Elvontabb témákat is feldolgoz - például az Ikarusz vagy a Pegazus című festményeken. 
   
A kiállítás - melynek kurátora Tóth Norbert, a Forrás Művészeti Intézet igazgatója - 2014. október 11-ig tekinthető meg a Duna Palotában.